All in One PC upgrade ve performansa etkisi

Timucin Pusat

Decapat
Asus Zen AiO Pro Z240IE (Z240-PRO7SD)
Üretim yılı: Ekim 2017.

İşlemci özellikleri.
İşlemci ön bellek 8 MB.
İşlemci hızı 2.90 GHz.
İşlemci numarası 7700T.
İşlemci markası Intel.
İşlemci teknolojisi Core i7.

RAM özellikleri.
RAM kapasitesi 16 GB (8 GB X2)
RAM tipi DDR4.

HDD özellikleri.
Disk kapasitesi 1 TB HDD.
HDD dönüş hızı 5400 RPM.
SSD 128 GB M.2 SATA 3.

Kullanım tipi.
Oyun yok.
Grafik yok.

PC sesli çalışıyor. Ayrıca ekranın üst kısmında arka metal çerçeve ile birleştiği yerde ekranın yarısı kadar mesafede milimlik açıklık/açılma var. Garanti kapsamında SMS ınfocomm ASUS yetkili teknik serviste sorunlar giderilecek; ekran ve fan değişimi yapılacak. İçi açılmışken upgrade yapmak istedim.

Sadece RAM ve depolama birimleri yükseltilebiliyor.

16 GB RAM yerine.
CORSAIR 32GB (2x16GB) 2400MHz DDR4 CMK16GX4M1A2400C16

128 SSD yerine.
SAMSUNG 970 PRO NVMe M.2 SSD 512GB

1TB HDD yerine.
SAMSUNG 860 EVO SATA 2.5" SSD 1TB (sanırım bunun Pro'su yok)
Düşünüyorum.
* Parça seçimlerini çok kısıtlı teknik bilgimle yaptım. Marka/model tercihi doğru mu? Daha iyi.
Öneri olabilir mi?
* Bu değişiklikler performansı etkiler mi?
* Bilgisayarın daha sessiz çalışmasına katkısı olur mu?
* Parçalar uyumlu mu? Parça değişiminden kaynaklı herhangi bir sorun yaşar mıyım?
SSD'yi SSD ile değiştirme isteğimin temelinde yatan neden, kapasite arttırmanın yanısıra (Windows bu kısma kurulacak) esas olarak, sanıyorum daha bir yeni teknoloji olması münasebetiyle, PC'nin genel performansına olumlu katkı yapacağını düşünmem.
HDD'yi SSD ile değiştirmeyi istememin nedeni ise yine genel performansa etki edebileceği, veri aktarırken hız (depo olarak kullanıyorum) ve bir diğer One'm verdiğim husus ise belki az da olsa PC'nin sessiz çalışasına katkı sağlayabileceği düşüncesi.
ASUS'un bir diğer yetkili servisi olan ouno mail yoluyla şöyle bir bilgi verdi:

4.jpg

Sanıyorum yanlış bilgi. Alıntı yaptıkları yer ise başka bir model olan Zen AiO Pro Z240IC'a ait ASUS Türkiye sayfası.

ASUS müşteri hizmetleri'nin teknik bilgisi sıfır desek yeridir. Sayfaya bakıp cevap veriyorlar. Onların dediğine göre 128 SSD'nin M.2 SATA 3 olması koşuluyla 512 GB'a kadar herhangi bir SSD ile değişebileceği yönünde. Info SMS teknik elemanı ise tereddüt yaşasa da son kararı, değişim yapmak istediğim marka model ürünlerde sorun yaşamayacağımı söyledi.

Yorumlarınızı bekliyorum. Sonrasında sipariş vereceğim. Şimdiden teşekkür ederim.
kimse bi şey yazmamış ilginç koskoca forumda.
Niye kimse bir şey yazmıyor anlamadım. Oysa ne umutla üye olmuş, ne kadar özenerek hazırlamıştım yazıyı:(

Son düzenleme:
Şöyle söyleyim render, video düzenleme gibi ağır RAM tüketen bir işin yoksa 16GB günümüz için yeterlidir ve 32GB yapmak sana bir fayda sağlamaz.

SSD konusunda ise alınabilir ama sistem performansında büyük bir değişim bekleme. Sistemde zaten SSD olduğundan en fazla 2-3 saniye fark olur.

Bu arada bunların sese neredeyse hiç katkısı olmaz bunu da belirteyim. Servise termal macun değişimi yaptır ve kasayı iyice temizlet.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı