Allah, peygamber ve Atatürk ile ilgili "mizah" yapılabilir mi?

Merhaba okulda arkadaşım ile tartıştık bu konu yüzünden bence "mizah" denilen maymunca şakaları dile, yazıya dökme işi sınırlıdır bir kimsenin Allah'ı konu alarak Peygamer'i konu alarak veya Atatürk ile ilgili sinir bozan şaklabanlıklar olmamalı ki şu anda bu bazı bireyler için bir duyar kasma gibi görünüyor. Mesela adam Minecraft'ta Hz. Adem, Hz. Havva ve Allah'ı konu alarak kendince "mizah" yapmış resim bırakacağım ya da ismet inönü ve Atatürk'ü konu alarak "Konya espri" veya "adalar espirisi" gibi şaklabanlıklar yapmaları doğru değildir. Fikrim bu sizin fikir ve düşünceleriniz nedir teşekkürler.
Ya bence Allah ve peygamer üzerinden mizah yapmak biraz yanlış. Ancak "Lan Allah geliyo" kısmında yerlere yattım sandalyem kırıldı. Yeni sandalyemi kaskolattıracağım yeter artık. Bu kaçıncı kırılan sandalye.

Bende yaparım arkadaşlarımda yapar çok takmayın böyle şeyleri şaka ve mizahiniz varsa anlarsınız çok ileri gidilmedikce sorun yaratmaya gerek yok.

@ArthurMorgan33 niye dini mizah üstünden espirilere karşı durup, Türkiye cumhuriyetinin kurucusu, ömrünü cephelerde geçirmiş bir insana bu tavrı göstermiyorsun.

Eğer anladığım gibi düşünüyorsan ("abiii din amaa..."), Hz. Muhammet'te diğerleri gibi bir nefes alan insandı.

Senin için etik değerler nedir bilmem ama benim etiğime saygı duymayan insanlarada ben saygı duymam.

Kendi inandığım, beni yaratan ve onun elçisi hakkında yapılan mizahları sevmiyorum, ayrıca Atatürk ile Allah ve Hz Muhammed karşılaştırılamaz.

Merhaba okulda arkadaşım ile tartıştık bu konu yüzünden bence "mizah" denilen maymunca şakaları dile, yazıya dökme işi sınırlıdır bir kimsenin Allah'ı konu alarak Peygamer'i konu alarak veya Atatürk ile ilgili sinir bozan şaklabanlıklar olmamalı ki şu anda bu bazı bireyler için bir duyar kasma gibi görünüyor. Mesela adam Minecraft'ta Hz. Adem, Hz. Havva ve Allah'ı konu alarak kendince "mizah" yapmış resim bırakacağım ya da ismet inönü ve Atatürk'ü konu alarak "Konya espri" veya "adalar espirisi" gibi şaklabanlıklar yapmaları doğru değildir. Fikrim bu sizin fikir ve düşünceleriniz nedir teşekkürler.

Din hakkında verdiğiniz caps/meme bence gayet komik ve herhangi dini aşalayıcı durum söz konusu değil. Çocuklar içinde 10 numara öğretici resimde sayabiliriz olay %99 doğru.

Atatürk'ü Türkiye'nin %95'i seviyordur. Bu nedenle dalga geçmeye yönelik yapılacak mizahlar birçok insanı kızdıracaktır. Din konusunda da sosyal medyada görüyoruz ki, son aylarda mizah yapmak bir yana dursun küfretmek moda oldu.

Atatürk'ü seviyorsanız, ve dalga geçer biçimde mizah yapan birisini görürseniz yaptığının saygısızlık olduğunu söyleyerek uyarabilirsiniz. Dindar bir insansanız, ve din ile alay eden, küfreden insan görürseniz En'âm suresi 68. ayeti hatırlayın.
"Ayetlerimiz hakkında ileri-geri konuşanları gördüğünde, onlar başka bir söze dalıncaya kadar onlardan uzak dur!"

Geri
Yukarı