Almanya 2. Dünya Savaşı'na Girmese Daha İyi mi Olurdu?

Real Defender

Hectopat
Yer
Konohagakure
Arkadaşlar merhaba, aklıma takıldı. Biliyorsunuz, Versay Antlaşması bayağı sıkıtınlıydı. Aklımdaki soru ise Almanya, Versay ile devam mı etmeliydi, yoksa şimdiki hali daha mı iyi olurdu? Tarih bilgim çok yok. Yeni yeni araştırıyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Versay'dan sonra Almanya gözle görülür bir gelişme yaşadı. Ekonomik olarak toparlandıktan sonra siyasi olarak da yayılmaya başladı. İngiltere, Fransa'nın bu konudaki şikayetlerine kulak asmadı çünkü Fransa'ya karşı dengeleyici bir unsur olarak gördü. Zaten çok kayıp yaşadılar 1. Dünya Savaşı'nda. Biraz rahat bırakalım gazını alalım diye düşündüler. Alsas-Loren bölgelerini almak için Fransa'yı çok kısa sürede işgal edince kendilerini dünya savaşının içinde buldular. Savaşa girmeseler kısıtlama ambargo vs devam edecekti. Gerçi savaş sonrasında tazminat ödediler ama yeniden toparlanabildiler. Bence savaşa girmemek değil de Rusya'ya girmemek daha doğru bir tercih olabilirdi onlar için.

Versay'dan sonra Almanya gözle görülür bir gelişme yaşadı. Ekonomik olarak toparlandıktan sonra siyasi olarak da yayılmaya başladı. İngiltere, Fransa'nın bu konudaki şikayetlerine kulak asmadı çünkü Fransa'ya karşı dengeleyici bir unsur olarak gördü. Zaten çok kayıp yaşadılar 1. Dünya Savaşı'nda. Biraz rahat bırakalım gazını alalım diye düşündüler. Alsas-Loren bölgelerini almak için Fransa'yı çok kısa sürede işgal edince kendilerini dünya savaşının içinde buldular. Savaşa girmeseler kısıtlama ambargo vs devam edecekti. Gerçi savaş sonrasında tazminat ödediler ama yeniden toparlanabildiler. Bence savaşa girmemek değil de Rusya'ya girmemek daha doğru bir tercih olabilirdi onlar için.
Katılıyorum. Sovyetlere bir tık erken girdiler gibi.

İşte savaşa girmeseydi devam etseydi.

Savaşa girmeseydi o intikam isteği yüzünden ara sıra küçük çaplı çatışmalar olurdu yine bence.

Siz hitleri tanımıyorsunuz 🙂

download.jpg

Hitler: Sen tanımıyon mu len beni he.
Hitlerin planladığı:

download.jpg

Eşittir.

download.jpg

Aslında olanlar:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Katılıyorum. Sovyetlere bir tık erken girdiler gibi.

Panterler suyla gitmiyordu ama 🙂 siyah su lazımdı adamlara kısacası petrol zaten sovyet onlara girecekti onlar erken davrandılar girmeseydiler bir Normandiya yı yedikleri anda Sovyet girerdi onlara.

download.jpg

Durum bu.
@Real Defender

Dosya Ekleri

• download.jpg
    download.jpg
    5,3 KB · Görüntüleme: 20
Almanya 2. Dünya Savaşı'na girmedi, bizzat kendisi başlattı. :D

İşin hem olumlu hem olumsuz tarafına bakmak lazım. Hitler, ilk küresel savaş sonrasında ezilmiş olan bir ülke ile bir başkaldırı gerçekleştirdi. Bu süreçte benim asla takdir etmeyeceğim bir ideoloji altında bile olsa birleşmeyi başardılar ulus olarak. Üretim gücü, yeni teknolojiler gibi alanlarda öncülerden biri haline geldiler.

Tabii bir tane fanatik provokatör amaçladığı şeyi yapmak için savaş çıkarana kadar olan durum bu. Sonrasında 6 yıl içinde 70 milyondan fazla kişiyi öldüren, yeni teknolojilerin ve yeni çağın önünü açan, kadınları topluma daha entegre etme yoluna gidilen bir döneme girildi.

Bu savaş olmasaydı ilk küresel savaşın galipleri hâlâ ağır baskı ile (bir nevi faşistçe) kaybeden ülkeleri baskı altına alabileceklerini düşüneceklerdi. Almanya modelinde ise bunun işe yaramadığını gördüler, o yüzden 2. Dünya Savaşı bittikten sonra kaybeden ülkelerde aynı politikayı devam ettirmediler. Bundan dolayı da o savaşta kaybeden ülkeler şu anda eski savaşın galiplerinin en büyük bölgesel müttefikleri konumuna geldiler. Baskı altında tutmak yerine daha yapıcı ve yardımcı bir politika izlediler.

Savaştan sonra Almanya için daha özgür bir gelişim ortamı oluştu, bu savaş olmasaydı muhtemelen bir süre sonra Versay şartları hafifletilip o kadar baskı altında tutulmayabilirlerdi ancak şimdiki gibi bir seviyeye gelebilirler miydi? Bilmiyorum. Kısacası Almanlar için savaş "yıkıma rağmen" faydalarına oldu. Baskı altından çıktılar, yeni bir savaşın içinde teknolojilere öncülük ettiler, sonrasındaki uzay yarışlarının bile temelini attılar, nükleer dönemin yarışını başlattılar. Şimdi ise Japonya ile birlikte en büyük dört ekonomiden ikisi oldular savaş sonrası kazanan ülkelerin uyguladığı ayağa kaldırma projesi sayesinde.

Yeni konular

Geri
Yukarı