Almanya 2018'de Vettel'in aracının kanadından kopan parça

Son çıkardıkları ilelgal motorla uğraşmak yerine düzgün bir şey üstünde çalışsaydılar Mercedes bu kadar rahat olmazdı ama üst üste 7. şampiyonluk hoş geldin şimdiden :D

Sadece motorla alakalı değil. Ayrıca motorda illegallikten çok gri alanların kullanıldığını düşünüyorum. Zira illegal bir durum olsa FIA direkt olarak spordan men etme ya da puan silme cezaları ugulardı, 2007 Mclaren gibi.

Mercedes şu an tüm ilgiyi DAS üzerine çekiyor ama asıl uçtukları kısım arka süspansiyon. 2018 Singapur'da başlayan geliştirme süreci aracı ileriye taşıyan en önemli etke oldu. Aynı zamanlarda hidrolik arka süspansiyona geçen Ferrari ise bununla çok zaman kaybetti, çalıştıramadı. Tabii 2019 yılında Ferrari'nin Lecrec'in aracında yaptığı yakıt ihlalleri de var.

Fakat bu dominasyon diğerleri gibi değil. Ne W9'un, ne W10'un ne de mevcut W11'in tam kapasitesinin gösterildiğine inanmıyorum.

Son düzenleme:
Mercedes şu anda F1 tarihinde görülmemiş bir dominasyona sahip durumda. Bunun tek nedeni sürücüsü ya da araç değil, Mercedes bir bütün olarak en iyi takım. Son 7 sezondur en iyi aracı yapmayı başardılar, kendileriyle aynı düzeyde hatta ilk zamanlarda daha fazla maddi gücü olan Ferrari ise 2 sezon hariç bu süreçte rekabetçi bir araba yapamadı. Mercedes, pit ekibinden tut sürücülerine, tasarımcılarına ve yöneticilerine kadar makine gibi işleyen bir yapıya sahip. Ferrari ekip çalışması bakımından zaten hiçbir zaman bu kadar bütünsel bir ekole sahip olmadı, planlamadan çok hislerle yönetilen bir takımdı.

Kimse kusura bakmasın da Ferrari'nin fazla büyütüldüğünü düşünüyorum, yakın geçmişinde Schumacher gibi bir pilot görmemiş olsaydı şu anda F1 tarihindeki sahip oldukları sürücü şampiyonluk sayısı 15 değil, 11 ya da 12 olurdu. Takım şampiyonluğu sayısı da 4 ya da 5 daha az olurdu. Üstelik 13 tam sezondur şampiyonluk görmeyen bir takım durumundalarken bu kadar popüler olmalarının tek nedeni F1'de tarihsel statülere değer verilmesidir. Ferrari'nin şu anda bu kadar sevilmesinin diğer nedeni de geçmişinde android Schumacher ve tutkusu nedeniyle büyük bedel ödemiş Lauda gibi 2 sürücünün olmasından başka bir şey değil. Bunu şuraya koyayım, çok şükür bugün de Mercedes övdüm. :D Hiç sevmesem de...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Mercedes şu anda F1 tarihinde görülmemiş bir dominasyona sahip durumda. Bunun tek nedeni sürücüsü ya da araç değil, Mercedes bir bütün olarak en iyi takım. Son 7 sezondur en iyi aracı yapmayı başardılar, kendileriyle aynı düzeyde hatta ilk zamanlarda daha fazla maddi gücü olan Ferrari ise 2 sezon hariç bu süreçte rekabetçi bir araba yapamadı. Mercedes, pit ekibinden tut sürücülerine, tasarımcılarına ve yöneticilerine kadar makine gibi işleyen bir yapıya sahip. Ferrari ekip çalışması bakımından zaten hiçbir zaman bu kadar bütünsel bir ekole sahip olmadı, planlamadan çok hislerle yönetilen bir takımdı.

Kimse kusura bakmasın da Ferrari'nin fazla büyütüldüğünü düşünüyorum, yakın geçmişinde Schumacher gibi bir pilot görmemiş olsaydı şu anda F1 tarihindeki sahip oldukları sürücü şampiyonluk sayısı 15 değil, 11 ya da 12 olurdu. Takım şampiyonluğu sayısı da 4 ya da 5 daha az olurdu. Üstelik 13 tam sezondur şampiyonluk görmeyen bir takım durumundalarken bu kadar popüler olmalarının tek nedeni F1'de tarihsel statülere değer verilmesidir. Ferrari'nin şu anda bu kadar sevilmesinin diğer nedeni de geçmişinde android Schumacher ve tutkusu nedeniyle büyük bedel ödemiş Lauda gibi 2 sürücünün olmasından başka bir şey değil. Bunu şuraya koyayım, çok şükür bugün de Mercedes övdüm. :D Hiç sevmesem de...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yazını okuyunca benim de aklımda direk double pit stop gelmişti attığınız iyi olmuş :D Her ne kadar çekişme olmasını ben de istesem de Sezar'ın hakkı Sezar'a ne yapalım :D

McLaren seven biri olarak yıllarca (ajitasyon) süründüm, Hakkinen'in ardından sadece 1 şampiyonluk gördüm onu da en sevmediğim sürücülerden olan Hamilton getirdi. :) Ferrari de süründüğünde keyif alıyorum yalan söylemeyeyim ama tek bir takım dominasyonu yerine 2 hatta 3 takımın şampiyonluk yarışında olmasını isterim. İçlerinde McLaren olmasa da sorun değil fakat gönül isterdi ki Ferrari - McLaren - Williams üçlüsünün yanına Mercedes ve Red Bull gelmiş olsa da 5 takımı mücadele ederken görsek...

McLaren seven biri olarak yıllarca (ajitasyon) süründüm, Hakkinen'in ardından sadece 1 şampiyonluk gördüm onu da en sevmediğim sürücülerden olan Hamilton getirdi. :) Ferrari de süründüğünde keyif alıyorum yalan söylemeyeyim ama tek bir takım dominasyonu yerine 2 hatta 3 takımın şampiyonluk yarışında olmasını isterim. İçlerinde McLaren olmasa da sorun değil fakat gönül isterdi ki Ferrari - McLaren - Williams üçlüsünün yanına Mercedes ve Red Bull gelmiş olsa da 5 takımı mücadele ederken görsek...
McLaren hayranlarının da işi zor :D Son şampiyonluk şuan Mercedes koltuğunda durduralamayan Hamilton tarafından alındı. Sever misin sevmez misin şimdi :D Şuan işte bir tık RedBul zorluyor ama o kadar. İlk 3'te Mercedes-Ferrari-Redbul 5'te Renault-McLaren çekişmesi görebilsek keşke. Aşırı zevkli oluyordu.

Şu yeni kurallardan sonrasını bekliyorum merakla.

Yeni kurallar konusunda benim pek umudum yok, söyleyeyim. Fazla beklentin olmasın. Bütçe dengesi kurulacak ve arabalar yavaşlasa bile daha rekabetçi hale getirecek kurallar tasarlanmış olabilir ama Mercedes'in elinde başka hiçbir takımda olmayan "know-how" verisi ve teknoloji havuzu var.

Son düzenleme:
Yeni kurallar konusunda benim pek umudum yok, söyleyeyim. Fazla beklentin olmasın. Bütçe dengesi kurulacak ve arabalar yavaşlasa bile daha rekabetçi hale getirecek kurallar tasarlanmış olabilir ama Mercedes'in elinde başka hiçbir takımda olmayan (know-how) verisi ve teknoloji havuzu var.
Zaten ben Mercedes için değil geri kalan 9 takım kapışır diye demiştim :D Şuan Mercedes Formula0'da falan
Bir de Aston Martin sponsor olmaktan çıkıp takım olarak gelecek ne olacak bakalım diyeceğim de Racing Point de çok garip bir halde şuan zaten.

Aston Martin'in maddi zorluklar içindeyken F1'e gelme kararını verme nedenlerini anlayamadım. Şu anda en sevdiğim otomobillerden birkaçını yapmış oldukları için sempatim var ama F1 ekonomisinin zor durumlarda (özellikle sponsor sıkıntısında) ne kadar büyük bir yıkıma sahip olacağını bildikleri halde bu riske girmeleri tuhaf.

Batarsak derin sularda boğulalım da şanımız yürüsünler dediler herhalde. :D 2-3 yıl sonra Aston Martin, X firması tarafından satın alındı haberini almayız umarım. :)

Aston Martin maddi zorluklar içindeyken F1'e gelme kararını verme nedenlerini anlayamadım. Şu anda en sevdiğim otomobillerden birkaçını yapmış oldukları için sempatim var ama F1 ekonomisinin zor durumlarda (özellikle sponsor sıkıntısında) ne kadar büyük bir yıkıma sahip olacağını bildikleri halde bu riske girmeleri tuhaf.
Bu yılı saldım artık diğer yılı bekliyorum . Hatta direk Mercedes'e şampiyonluğu verip diğer takımların gelecek sezona kadar araba geliştirmesi güzel olurdu :D

Yeni konular

Geri
Yukarı