Sebastian Vettel'in akibeti ve takım çıkmazı

Not: Kendimi Mercedes takım patronunun yerine koyuyorum, yok. Vettel 15 milyona bile gelse Hamilton varken başka bir sürücü 1. pilot olamaz. Ayrıca Vettel'i sakız parasına yarışıyor sanıyorsun herhalde, Hamilton'dan bile fazla kazandığı sezon var adamın. Kazandığı para Hamilton'dan çok da düşük değil ve yıllardır bir başarı sağlayamıyor. Üstelik psikolojik baskıda gösterdiği tepki de ortada, her şey yolundayken Vettel'e destek vermek Mercedes açısından yapılacak şey değil.
Ben sakız parasına yarıştığını düşünmüyorum. Ferrari'deki mükemmel yöneticiler böyle düşünüyor.

@kerb Ferrari'nin bu teklifi sence de Vettel'e ''kalacaksan gel 1 yıl daha kal ama isteklerini de minimum tut, biz de o süreçte yeni sürücüler arayalım'' demek değil mi? :D Performansına göre teklif edilen para da normal, 4 şampiyonluğun var diye seni besleyecekler değil ya. Ferrari demek ki Leclerc'de olan farklı bir şey bulamıyor artık kendisinden.

Mercedes altyapıyı oturtmuş, düzeni kurmuş bir takım. Bu düzenden vazgeçip, keyiflerini bozmalarının hiçbir sebebi yok. Gerek takımın tekniği, gerek de sürücü(ler) bakımından bir sorunu da yok. Hamilton'un yerinde olsan sen de maaşına zam isterdin. Şimdi paradan dem vuralım derken Vettel'i alıp riske girmek mi yoksa yıllarca birlikte çalıştığın adamın maaşına biraz zam yaparak devam etmeyi mi tercih edersin onların yerinde olsan?

Zam da zam yalnız. Zam deyince benim aklıma hep küçük paralar gelirdi. :D

Mercedes niye vetteli alıp düzenini bozsun ki. Adamların sistemi saat gibi işliyor zaten. Hamilton'ın maaşı fazla gelebilir belki ama hamilton'ı gönderip vettel'i almakta baya mantıksız bence.
Mercedesin şuan russel'ı almak gibi planları var gibi. Bottas'ın 2021 de mercedesde olmama ihtimali var. Zaten kendisininde menajeri reno ile görüşmüş.
Mercedes'in kadrosu yaşlanıyor artık bence bu yüzden ilk aşama olarak bottası gönderip yerine russel'ı alıcaklar. Daha sonra alıcakları isminde verstapen olduğunu düşünüyorum. Verstapen'in bildiğim kadarıyla 2023 e kadar kontratı var. 2023 de hamilton 37 yaşında olcak ve artık o yaşta emekli olcağını düşünüyorum. Onun yerine de 1. pilot olarak verstapen'i getirirler. Russel da şuan ki bottas gibi görev adamı olur. (Kadrolu 2. sıra pilotu😄)
Böyle düşününce vettelin mercedese gelmesi bana göre çok saçma duruyor. Alman olması dışında mercedese katabileceği bir şey yok. Zaten Hamilton da yanında vetteli istemez mercedes de hamilton dururken vettel takımda olsa bile onu şampiyon yapmaz. Bottasdan daha fazlasını sağlamaz yani. Yaş olarakta katkısı olmaz bir kaç yıllığına niye vettel'i alsınlar?

Mercedes niye vetteli alıp düzenini bozsun ki. Adamların sistemi saat gibi işliyor zaten. Hamilton'ın maaşı fazla gelebilir belki ama hamilton'ı gönderip vettel'i almakta baya mantıksız bence.
Mercedesin şuan russel'ı almak gibi planları var gibi. Bottas'ın 2021 de mercedesde olmama ihtimali var. Zaten kendisininde menajeri reno ile görüşmüş.
Mercedes'in kadrosu yaşlanıyor artık bence bu yüzden ilk aşama olarak bottası gönderip yerine russel'ı alıcaklar. Daha sonra alıcakları isminde verstapen olduğunu düşünüyorum. Verstapen'in bildiğim kadarıyla 2023 e kadar kontratı var. 2023 de hamilton 37 yaşında olcak ve artık o yaşta emekli olcağını düşünüyorum. Onun yerine de 1. pilot olarak verstapen'i getirirler. Russel da şuan ki bottas gibi görev adamı olur. (Kadrolu 2. sıra pilotu😄)
Böyle düşününce vettelin mercedese gelmesi bana göre çok saçma duruyor. Alman olması dışında mercedese katabileceği bir şey yok. Zaten Hamilton da yanında vetteli istemez mercedes de hamilton dururken vettel takımda olsa bile onu şampiyon yapmaz. Bottasdan daha fazlasını sağlamaz yani. Yaş olarakta katkısı olmaz bir kaç yıllığına niye vettel'i alsınlar?
Russel'in yanına Verstappen'i alacaklarını düşünmüyorum. Mercedes Sürücü Akademisinden Mercedes'te şimdiye kadar yarışan bir isim yok. Olur ise ilki Russel olacak ve ikinci pilot durumuna düşerse yöneticilerin aklında tek ve haklı oldukları bir soru gelecek: "Madem bunlar 2. pilot olaracak biz niye bunlara para yatırdık?" diyecekler.

"Madem bunlar 2. pilot olaracak biz niye bunlara para yatırdık?"
Akademide yatırım yaptılar diye daha iyi olan sürücüyü mü istemeyecekler? Hamilton'dan sonra Max Verstappen gibi bir sürücüyü Red Bull'dan koparabilirse hiç düşünmezler akademiden çıkan sürücüyü. Hiç sevmem Max'i ama F1'in geleceği olma ihtimali en yüksek 2 kişiden biri.

Ayrıca 2021 ya da belki 2022 sezonlarındaki F1 kurallarına adapte olamazlarsa Mercedes'in F1'den ayrılma ihtimali de yok değil. Söylentiler doğru çıkarsa Ferrari - Red Bull ve dolayısıyla Verstappen - Leclerc ağırlıklı bir çekişme izleriz ki bu da Verstappen'in Red Bull ile yaptığı yeni sözleşmenin tabanını oluşturmuş bile olabilir. Eğer Mercedes F1'den çekilirse bir terslik olmadığı sürece Leclerc ve Verstappen'in adresleri belli. Çekilmese de Ham'den sonra Verstappen'in yolu büyük ihtimalle Mercedes'e düşer.

Ayrıca kapısındaki helicopter ve arabaların hepsini toplasan Hamilton'ın özel jetinin çeyreği kadar bir değeri yok.
Vettel Fiat 500 kullanıyor düşün artık. Vettel, Hamilton kadar servetini gösteren biri değil, HAM kadar zengin de değil.

Sebastian ile Lewis arasında çok büyük bir fark olduğunu düşünmüyorum. Vettel'in hatalarının çoğunda Ferrari patronlarının baskısının olduğunu düşünüyorum. Bu adamlar Schumi'yi zorla emekli eden adamlar
Hız olarak aralarında fark yok zaten hatta Vettel'in sürüş tarzına uygun araç olursa daha da hızlı bir pilot oluyor. Hamilton, Vettel'e göre bariz çok çok daha az hata yapan bir pilot, daha sakin, daha soğukkanlı. Vettel kadar tehlikeli, riskli ataklarda yapmaz. 2018 yılında Vettel hata yaptı hatalarıyla şampiyonluk elden gitti, elbette sadece bunlar yüzünden de şampiyonluk gitmedi Ferrari'nin strateji hataları ve güncelleme konusunda yaşadığı sorunlar da duruma etki etti. Yine de Vettel 2018 sezonunda şampiyonluk elde edebilirdi bu kadar hata yapmasaydı. Diğer sezonlardaki araçlar kötüydü Vettel elinde geleni yaptı, burada ana suçlu Ferrari adama rekabetçi bir araç 2018 dışında hiçbir zaman veremedi, 2018 sezonunun ikinci yarısından itibaren de paket olarak Mercedes, Ferrari'nin önüne geçmişti gelişim yarışında. 2017 sezonunda ise aracın suyunu çıkaran bir Vettel vardı, diğer Ferrari sezonlarındaki iyi performansını göz ardı etmemek lazım.

Alonso ve Vettel'in Ferrari de şampiyon olamamasının ana nedeni Ferrari'nin kendisidir, adamlara iyi araç çok nadir yaptılar. Bu iki pilotun olduğu dönemlerde Ferrari doğru düzgün araç üretemedi ya şasi olarak iyi araç üretiyordu, bu defa motor tarafında güçsüz kalıyordu, ya da motor tarafında güçlüydü şasi olarak kötü araç yapıyorlardı.

Alonso 2010 sezonunda çok yaklaştı şampiyon olmaya onda da trajik bir sonuç ortaya çıktı. 2012 sezonunda da Redbull araç olarak daha iyiydi son yarışa kadar şampiyonluk mücadelesi sürdü, Vettel son yarış Brezilya yarışına lider olarak geldi ilk turda kazaya karıştı Vettel ve son sıraya geriledi buna rağmen muazzam bir performans gösterdi ve Alonso'nun 3 puan önünde şampiyon olmayı başardı.

2012 ve 2017 sezonları Alonso-Vettel açısından çok önemli. İki pilotun aracı da rakipleri kadar iyi değildi buna rağmen şampiyonluk yarışına ortak oldular.

Vettel 2021 sezonunda koltuksuz kalacak gibi görünüyor. Bottas büyük ihtimal Mercedes'ten gidecek, Russell yerine gelecek gibi duruyor. Toto Wolff buna işaret etti, uzun süredir Mercedes pilot yetiştiriyor, paralar harcadı buralara ama şimdiye kadar Mercedes'in kendi takımında kendi yetiştirdiği sürücülerden birini oturtmadı Ocon, Werlein gibi pilotlara yol verdi, aynı şeyi Russell için yaparlar mı pek sanmıyorum. Sonuç olarak Mercedes'te işleyen bir düzen var, Hamilton üzerine kurulu, başarıdan başarıya koşan bir takım var, bu takımı bozmak istemeyecektir Toto. İki lider sürücünün aynı takımda yarışıyor olması da sorun yaratıyor. Ayrıca Hamilton aynı araçla Vettel'e yenilirse kendisi için büyük bir prestij kaybı olur, Hamilton bu riski de göze almayacaktır. Keşke Vettel ve HAM aynı takımda yarışabilseydi ama iki pilotun birbiriyle idare edeceklerini hiç sanmıyorum.
Hamilton'dan sonra Max Verstappen gibi bir sürücüyü Red Bull'dan koparabilirse hiç düşünmezler akademiden çıkan sürücüyü. Hiç sevmem Max'i ama F1'in geleceği olma ihtimali en yüksek 2 kişiden biri.
Aynı görüşteyim. Ferrari kendisine kapıları kapadı, 2023 yılına kadarda Redbull da kalacak, ondan sonra Redbull da istediklerini elde etmezse ve Mercedes çekilmez ise Mercedes'e geçme ihtimali çok yüksek.

@BERWAR 2017 Ferrari aracı da tüm sezona odaklanabilse Vettel gibi bir sürücüyle rekabetçi bir araçtı. Daha kısa aks mesafesi ve farklı aerodinamik tercihleri ile hızlı dönülen kısa virajlar ve çok kısa dar virajlarda bir üstünlüğü vardı. Son hız olarak da düşük değildi, Mercedes'in 1 tık altı ama genel olarak Red Bull'un 1.5 tık üstüydü. Vettel'in Azerbaycan ve Singapur'da yaptığı saçmalıklar ve sezonun 2. yarısında Hamilton'ın inanılmaz vites yükseltmesi olmasaydı 2017 yılında kazanabilirdi. Aslında Alonso'nun sürüş tekniğini düşünüyorum da 2017 yılında Alonso takımda olsaydı şampiyon olma ihtimali 2018 aracından daha yüksekti.

2017 yılı aracı konusunda bir türlü ortak fikirde olamadık. :D Tek turda Mercedes'ten yavaş ama tüm yarış temposunda dayanıklı ve rekabetçiydi.

Son düzenleme:
2017 Ferrari aracı da tüm sezona odaklanabilse Vettel gibi bir sürücüyle rekabetçi bir araçtı. Daha kısa aks mesafesi ve farklı aerodinamik tercihleri ile hızlı dönülen virajlar ve çok kısa virajlarda bir üstünlüğü vardı.
2017 aracı hızlı virajlarda hızlı değildi tam tersi yavaştı ve motor gücü eksikliği vardı. Motor gücü ve hızlı virajların olduğu pistlerde SF70H sorun yaşıyordu, SF71H ile bu pistlerdeki dezavantaj giderilmişti.
2017 SPA yarışı var hatırlarsın Vettel yeni lastiklere sahip olmasına rağmen kendisinden daha yavaş hamurlu lastik kullanan Hamilton'u bir türlü geçmeyi başaramadı, motor gücü eksikliğinin net kanıtıydı o yarış. Ferrari motorunun nefesi DRS'ye rağmen Mercedes ile baş edemiyordu.

Singapur yarışında doğrudan hatası var, Azerbaycan yarışında da sinirlerine hakim olmalıydı, o yarışta Hamilton da %100 suçsuz değildi. 2017 sezonunda motor gücü eksikliği ve dayanıklılık asıl Ferrari'nin şampiyon olmasını engelledi. 2018 sezonuna zaten baştan beri diyorum Vettel hatalarıyla şampiyonluğu verdi. Almanya yarışında sonra adam çöktü bir şeyler oldu anlamadık gitti. Bundan önce bu kadar amatörce hata yapan bir pilot değildi Vettel. Bana göre de 2018 sezonunda koltukta Alonso olsaydı sakinliği ve psikolojik olarak daha güçlü olmasından dolayı şampiyon olabilirdi. Sonuç olarak Vettel, Alonso'yu da yenmiş bir pilot, hafife alınmaması gerekiyor. 2018 yılında psikolojik olarak çöken bir Vettel var, 2019 yılında da bu hataları yapmama devam etti 2018 sezonu kadar yapmadı ama yine yaptı sonuç olarak. Tabii araç çok kötü olduğu için önemsemenin anlamı yok, aynı şeyleri SF71H aracı için söylemek mümkün değil elbette.

2017 yılı aracı konusunda bir türlü ortak fikirde olamadık.
Seninle tartışmak güzel, sorun değil ortak fikirde olamamak. Bilgili birisin bu konularda bu yüzden tartışmak güzel oluyor.

@BERWAR 2017 yılında dengeli olan pistlerden Avustralya, yüksek downforce ve viraj kabiliyeti isteyen pistlerden Monako ve Macaristan, hızlı dönülen kısa-orta uzunluktaki virajların ağırlıkta olduğu Brezilya'da Vettel kazanabildi. Singapur da Monaco gibi dar açılı ve yüksek bastırma kuvveti ile çevikliğe önem veren bir pist, orada pole kazandı. Rusya da hızlı dönülen kısa-orta apexlere sahip bir pist orada da pole kazandı. Yani viraj tipine göre (yukarıda saydığım pistler gibi) Ferrari'nin aracı rekabetçi bir yapı sergiledi, aks mesafesi ve ön kanat takımı sayesinde çevikti. Spa gibi motor gücü ve son hızın çok önemli olduğu pistte zaten yarış temposunda şansı yoktu ama yanlış hatırlamıyorsam onda da hızlı dönüşlerdeki iyi 2 sektörle en hızlı turu almıştı. Azerbaycan da yüksek güç isteyen bir yarış ama orada da kısa ve hızlı apexler mevcut, orada da en hızlı turu alabildi. Amerika yarışında da açıkçası Vettel galibiyeti bekliyordum ama orada Hamilton günündeydi.

Demek istediğim arabaya bir paket olarak bakacaksak evet, 2018 yılındaki gibi değildi ama uygun sürüş stiliyle sezondaki yarışların en az yarısını kazanabilecek düzeydeki bir araçtı. O yarışlar hariç Spa - Bakü - Monza - Suzuka ve Silverstone'da Mercedes'in bariz üstünlüğü olması normal. Bu arada Bahreyn'de nasıl Vettel'in kazandığı konusunda hiçbir şey hatırlamıyorum. Bence sezonun sürprizi olabilir.

Vettel'den çok tam Alonso'luk bir araçtı ama ona denk gelmedi diye düşünüyorum. Alonso kullandığı araçlarının sınırlarını daha iyi düzeyde zorlayabilen, adaptasyonu daha iyi olan bir sürücüydü, zaten takım arkadaşlarının genellikle kötü görünmesinin nedeni de buydu.

Not: 2017 yılında Ferrari aracının bariz bir dayanıklılık sorunu olduğunu hatırlamıyorum. Daha çok Red Bull o bakımdan kötüydü o sezon. Mercedes araçlarının ise çok sinir bozucu bir dayanıklılığı var. :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı