Almanya skandalında vali yardımcısı ve 3 kişi görevden alındı

İçişleri Bakanlığı, Malatya’da AKP’li Yeşilyurt Belediyesi ile bir dernek arasındaki protokol kapsamında hizmet pasaportu düzenlenerek yurt dışına giden bazı kişilerin geri dönmediği iddiası ile ilgili soruşturma başlatarak, ilgili vali yardımcısı, Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü ve 2 kamu görevlisi toplam 4 kişinin skandalda sorumlulukları bulunduğunu tespit ederek görevden alındıklarını açıkladı.
  • Bakanlığımızın 12 Mart 2021 tarihli onayı ile mülkiye müfettişi görevlendirilerek, soruşturma başlatılmıştır. Elde edilen bilgi ve bulgularda; Yeşilyurt Belediyesi görevlilerinin, işbirliği projeleriyle ilgili meclis kararı alınması, pasaport alacak kişilerin belirlenmesi, pasaport başvurularının alınması ve ilgili makamlara iletilmesi; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün, söz konusu belediyenin talebinin alınıp incelemesi ve Nüfus Müdürlüğüne iletilmesi; Nüfus Müdürlüğünün hizmet pasaportlarının hazırlanmasında; vali yardımcısının ise vali uhdesinde olan onay işlemini kendisinin gerçekleştirmesi sebebiyle sorumluluklarının bulunduğu değerlendirilmiştir.
  • Bu sorumluluklar çerçevesinde başlatılan soruşturma tüm yönleriyle devam etmektedir. Soruşturmada bu aşamada sorumlulukları bulunduğu değerlendirilen ilgili Vali Yardımcısı ile Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü, Bakanlığımızca; 2 kamu görevlisi de valiliklerince olmak üzere 4 personel görevden uzaklaştırılmıştır.
Kaynak: Almanya skandalına soruşturma! Vali yardımcısı ve 3 kişi görevden alındı.

Ne yaşanmıştı: Belediye projesiyle Almanya’ya gönderilen 43 kişi geri dönmedi.
 

redlions

Centipat
Katılım
13 Kasım 2020
Mesajlar
1.003
Çözümler
6
Yer
Rivia
:)
 

Dosya Ekleri

  • 6f1ff80c82c579cb1fbb7b2d1237e4f9.jpg
    6f1ff80c82c579cb1fbb7b2d1237e4f9.jpg
    41,2 KB · Görüntüleme: 51
Yukarı