Almanya'da aldığınız maaş ve gideriniz nedir?

Burada pizzaci olmak isteyen arkadas icin kisa bir hesap yapayim.

Aylik kazanacagi maksimum bahsislerle 2000

• Aylik giderleri ortalama 400-600 € arasi kira (2 odali bir daire)
  • 200 € Gida (Minimum)
  • 150 € Elektrik, gaz, internet
  • 50 € Sigortalar
  • 200 € Hobiler vs.
---

Asgari ücret konusuna gelirsek nedense cogu insan Türkiye ve Almanya'da asgari ücretleri karsilastiriyor ama kimse Almanya'da asgari ücret alan azinligin farkinda degil. Arkadaslar meslegi olmayan ve/veya vasifsiz isciler asgari ücret alir Almanya'da. Bu kesim yok denecek kadar az burada. Okumayan ya da okulda basarili olmayan herkes 16 yasinda meslek yapmaya basliyor ve 20 yasinda elinde bir meslegi oluyor (Altin bilezik) yani.

Buna ragmen buradaki sosyal güvenceleri saymiyorum bile. Oraya bir girsek "Aaaaaa yok artik" falan yaparsiniz. Zira burada calisan ile calismayan hemen hemen ayni hayati yasiyor, arada bir ucurum yok yani. Calisan BMW biner, calismayan Opel. Calisan evini alir, calismayan kirada kalir. Bunlar zaten olmasi gereken seyler ama yasam kalitesi anlaminda hemen hemen hic fark yok.

Bizimkilere bakiyorum maasallah cogu kesim liseyi bitireyim, askerligimi yapayim hemen bir ise gireyim falan diyor. Bir ise basvururken bile mesleginizi ve ögrenim durumunuzu kanitlamak ve belgelemek zorundasiniz. "Ne is olsa yaparim abi" kafasiyla gelecegi planlamamak lazim. Nacizane önerim budur.

Sevgiler :)
Hocam Almanya'da öğretmen maaşı ne kadar? Polisler ne kadar alıyor?

Hocam Almanya'da öğretmen maaşı ne kadar? Polisler ne kadar alıyor?

Hic ögretmen ve polis arkadasim yok, tahmini yillik 50.000 - 60.000 € arasi aliyorlardir diye düsünüyorum. Lakin bunu aylik olarak düsünmeyin. Mesela sandiginiz gibi ayligim 6000 € degil, ama prim, noel parasi, izin parasi vs. birlestirip ay hesabina vurunca öyle cikiyor. Söyle düsünün mesela aylik 4000 € aliyorsam agustos ayinda bir kere 12.000 €, aralik ayinda bir kere 7000 € aliyorum gibi. Türkcesini bilemedim simdi :)

Hic ögretmen ve polis arkadasim yok, tahmini yillik 50.000 - 60.000 € arasi aliyorlardir diye düsünüyorum. Lakin bunu aylik olarak düsünmeyin. Mesela sandiginiz gibi ayligim 6000 € degil, ama prim, noel parasi, izin parasi vs. birlestirip ay hesabina vurunca öyle cikiyor. Söyle düsünün mesela aylik 4000 € aliyorsam agustos ayinda bir kere 12.000 €, aralik ayinda bir kere 7000 € aliyorum gibi. Türkcesini bilemedim simdi :)
İkramiye diyoruz biz. Bayramlarda veriyorlar. Anladım ne demek istediğinizi. O zaman yerli üretim mallarda alım gücü farkı tahmin ettiğimiz kadar değil. Ancak teknolojik ürünlerde bu fark katlanıyor. Birim farkı yetmezmiş gibi vergiler 2 katına çıkarıyor. Vergi 2.0 bir arabada 3 katını bulabiliyor. İPhone'da filan 2 kat vergi var. Nasıl desem 4000 TL ise 8000 e alıyoruz.
Kısacası anladığım market alışverişinde, kiralarda ve ev fiyatlarında alım gücü fazla fark etmiyor. Ama teknolojide çok fark ettiriyor.
Boş ver ne yapacan Almanya'yı insanlar aç orada aç açlık var işsizlik var sefalet var orada. Benim orada düzenim var yeğenim. Türkiye çok güzel. :D (ciddiye almayın bu tarz lafları)
Yeğenim sen okulunu oku gerisi önemli değil. Doktor ol doktor. :) (ciddi değil)

İkramiye diyoruz biz. Bayramlarda veriyorlar. Anladım ne demek istediğinizi. O zaman yerli üretim mallarda alım gücü farkı tahmin ettiğimiz kadar değil. Ancak teknolojik ürünlerde bu fark katlanıyor. Birim farkı yetmezmiş gibi vergiler 2 katına çıkarıyor. Vergi 2.0 bir arabada 3 katını bulabiliyor. İPhone'da filan 2 kat vergi var. Nasıl desem 4000 TL ise 8000 e alıyoruz.
Kısacası anladığım market alışverişinde, kiralarda ve ev fiyatlarında alım gücü fazla fark etmiyor. Ama teknolojide çok fark ettiriyor.

Yeğenim sen okulunu oku gerisi önemli değil. Doktor ol doktor. :) (ciddi değil)
Gelişmemiş alım gücü düşük bir ülkede doktor olsan ne yazar zaten :). İllaki başına bir bela gelir :(.

Adam bizim hayallerimizdeki hayatı yaşıyor aga be bende evden ayrılınca Amerika'ya gidicem pizzacıda biraz para kazanıp kiralık ev alacağım sonra düzgün bir iş alınca ilk maaşımla PC alacağım sonra gittikçe para kazanmaya başlayınca Lamborghini alacağım gerekirse lamboda yatarım daha sonra ev alırım.
Ciddiysen adına çok üzüldüm.

Geri
Yukarı