Almanya'da tek maaş ile bir aile yaşar mı?

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Arkadaşlar Almanya'da şu an asgari ücret ne kadar? Bir garsonun ortalama maaşı ne kadar? Bir evin kirası ne kadar? Almanya'da yaşadığımı düşünün ve hasta oldum; bir grip ilacı, buruna sıkmak için sıvı ilaç ve ağrı kesici orada kaç Euro? Orada 3+1 ev kaç Euro? Almanya'da tek maaş ile bir aile yaşar mı?

Arkadaşlar Almanya'da şu an asgari ücret ne kadar? Bir garsonun ortalama maaşı ne kadar? Bir evin kirası ne kadar? Almanya'da yaşadığımı düşünün ve hasta oldum; bir grip ilacı, buruna sıkmak için sıvı ilaç ve ağrı kesici orada kaç Euro? Orada 3+1 ev kaç Euro? Almanya'da tek maaş ile bir aile yaşar mı?

Benim dayım Almanya'da yaşıyor 3 çocuğu ve eşiyle yaşıyor. 2 tane işde çalışıyor bir Mercedes fabrikası bir de taksicilik yapıyor. Eşide çalışıyor ayrıca. 4.021 euro ortalama aylık maaş dayıma kaç aldığını sormadım ama muhtemelen 8K euro civarı kazanıyordur çocukları da zaten büyük en genci 18 yaşındamı neydi. Ayrıca kendi oturdukları bina kendileri yaptırdığı için kira ödemiyorlar.

Benim dayım Almanya'da yaşıyor 3 çocuğu ve eşiyle yaşıyor. 2 tane işde çalışıyor bir Mercedes fabrikası bir de taksicilik yapıyor. Eşide çalışıyor ayrıca. 4.021 euro ortalama aylık maaş dayıma kaç aldığını sormadım ama muhtemelen 8K euro civarı kazanıyordur çocukları da zaten büyük en genci 18 yaşındamı neydi. Ayrıca kendi oturdukları bina kendileri yaptırdığı için kira ödemiyorlar.
Hocam ortalama maaş 4k mı? 2k diye kandırıldım ozaman. Peki sağlık pahalı mı? Üst kalite sağlık yönünde Almanya fakat işlerinin pahalı olmaması lazım.

Almanya da ki asgari ücret pek önemli değil aslında. Asgari ücretle çalışan oranı %5. Haftada 40 saat çalışırsanız (5 gün çalışsanız günlük 8 saat yapar) aylık 1920 Euro maaş alırsınız. Kira fiyatları konusunda Buradan yardım alabilirsiniz. Fakat şunu da söylemek isterim, bir tanıdığım Almanya da emekli (ne emeklisi olduğu konusunda hiç bir bilgim yok) 2018 yılında 2400 Euro civarı emekli maaşı alıyordu. 1920 Euro asgari ücret orada alacağınız minimum ücret. Aylık ortalama 3 - 4 bin Euro civarına çıkabilirsiniz. Yani harcamalarınıza bağlı olarak tek maaşla rahat bir şekilde yaşayabilirsiniz gibi duruyor.

Hocam ortalama maaş 4K mı? 2K diye kandırıldım o zaman. Peki sağlık pahalı mı? Üst kalite sağlık yönünde Almanya fakat işlerinin pahalı olmaması lazım.

Hocam normal asgari ücret 2K euroydu yanlış hatırlamıyorsam. Ve Almanya gibi ülkelerde asgari ücretle çalışan kişilerin sayısı gerçekten az. Bunu dayımda söylemişti bana Amerika'daki tanıdığımda demişti. Yani uygunmuş onlara göre fiyat özel hastane fiyatlarını falan sormuştum önceden.

Hocam normal asgari ücret 2K euroydu yanlış hatırlamıyorsam. Ve Almanya gibi ülkelerde asgari ücretle çalışan kişilerin sayısı gerçekten az. Bunu dayımda söylemişti bana Amerika'daki tanıdığımda demişti. Yani uygunmuş onlara göre fiyat özel hastane fiyatlarını falan sormuştum önceden.
Özel hastaneler pahalı zaten. O zaman sizin dediğinize göre "Almanya`da tek maaş ile geçinmek zor, sağlık alanı pahalı, asgari ücret ile geçiniyor çoğu kişi ve ev kiraları pahalı" cümlesi yalanlanıyor. Vay be. Almanya`ya iyice aşık oluyorum.

Özel hastaneler pahalı zaten. O zaman sizin dediğinize göre "Almanya`da tek maaş ile geçinmek zor, sağlık alanı pahalı, asgari ücret ile geçiniyor çoğu kişi ve ev kiraları pahalı" cümlesi yalanlanıyor. Vay be. Almanya`ya iyice aşık oluyorum.
Sıfır bilgili insan olarak şunu söylemek isterim. Nasıl yaşadığınıza bağlı olarakta o ülkede yaşamak zor olabilir. Örneğin bir kişi 1 ekmekle yetiniyorsa o kişi Türkiye'de kolay yaşayacağını söyler. Eğer beklentiniz villa+Ferrari değilse bence maaşınız normal düzeyde yaşamaya yeter Almanya'da.

Tek maaşla gecinmen zor. Eğer 3+1 ev bakiyorsan 1000-1500€ yu gözden çıkarman gerekiyor. Elektrik su dogalgaz saymıyorum bile. Savaş tan dolayı doğalgaz vs. faturalara da zam geldi. Sağlık (sigortasiz) pahalı. Sağlık sigortası yaptırmandan kalmayı düşünme sakın. Asgarî ücretle geçinen sayısı az çünkü insanlar saatlik çalışıyor. Daha makul oluyor. Ise geldiğin saatler kadarını ödüyor. Çalışacağın saatin son dakikasında kadar çalıştırıyor seni. Şu da var.
Eğer iş saat 8 de başlıyor ve sen sekizi beş geçe gelsen o saatin parasını vermeye biliyor. Sadece 5 dakika geç kaldın diye. Çalışmadığıni gördüğünde gene o saati kesiyor. Eğer bide ırkçı biriyse, tek günlük rutini tüm gün seni kontrol etmek oluyor ach. Ama tabi tam tersi olanlarda var. Şansına kim çıkarsa..Yazdıklarımin hepsi yaşandı.
Almancan yoksa zaten çoğu kişi işe almıyor.
Eğer orada yaşamak istiyorsan ilk önce tek başına gitmen daha iyi. Küçük bir ev tutup, yeterince para biriktirip. Ondan sonra düzeni oturtun mu, işin daha cok kolaylasır. Ondan sonra aileyi getirirsin. Yoksa çok sıkıntı çekersin.

Şuan İlk işin dili öğrenmek olmalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı