Almanya'da Yaşamak Gerçekten Zor mu?

Gençlik bitti, en güzel dönemlerimiz sömürülerek ve ağır şartlarda çalışarak geçti. Acı gerçek ise sadece bizim neslimiz değil, ülke freni patlamış kamyon gibi gittiği sürece sonraki nesillerin de gençliği ve geleceği çalınacak.

Bu yüzden üremeyin. Üreyecek olsanız dahi çocuğunuza iyi bir gelecek sunacağınızdan gözünüz kapalı emin olun.

Bazen düşünüyorum, böyle bir dönemde, böyle bir sistemde dünyaya gelmek için ne gibi bir suç işledim diye. Cevap yok. :D

Şu an herkesin amacı düzgün bir başka ülkeye gitmek galiba ama öyle deyincede Vatan haini gözüyle bakıyor bazıları.

Hobi yapmak için ilgilendiğim bir ürüne bakıyorum. Almanya'da 150 birim ise Türkiye'de 1500 birim falan. Çok koyuyor bu durum insan istemese de. Hani insan streste atamıyor ilgilendiği bir hobiyle.

Valla kelimeler tükendi. Denilecek laf yok çünkü tarif edilemez bir şey bilmiyorum, belki şu her sene bulunan doğalgazlar ülkeyi kurtarır bir nebze.

Ne diyelim Allah kurtarsın. 🤔

Almanya da vatanım Türkiye de, açıkçası ülkemin bu halde olması beni çok üzüyor. Evimize zarar gelse hepimiz üzülürüz; ülkemiz de bir anlamda bizim evimiz, hatta Dünya ve evren de.
Almanya'da Türklere ve Türkiye'ye nasıl bakıyorlar? Oyunda tanışdığım bir almanla konuşuyordum az önce. İstemesem de konu siyasete geldi. Türkiye'ye gelirsen çok iyi bir tatil yapabilirsin dedim. Bana dediği ''Türkiye almanlar için çok tehlikeli'' oldu. Türkiye'de almanlar boş yere hapise atılıyor falan dedi. Bende belki teröristtir falan dedim. Hayır dedi bence Erdoğan'ı sevmedikleri için hapse atıldılar dedi. Üzüldüm açıkçası.

Gençliğimiz harap olacak hatta oldu galiba. Coğrafya kaderdir sözü içimizi acıtıyor.
Ne kadar az sikinti ile kurtulursan kârdir. Dogacagin yeri sen secmedin ancak yasayacagin hayati sen belirleyebilirsin, bu kisi ile alakali, azim ile alakali. En GSYH'si yüksek olan ulkelerde olsan bile, bu kafayla bir yere varamazsin, gercekler acidir. :~

Dogacagin yeri sen secmedin ancak yasayacagin hayati sen belirleyebilirsin, bu kisi ile alakali, azim ile alakali.
Senle aynı vakitte doğup senden hicbir ustunlugu olmayan (hatta eksigi olan) insanlar hayata sırf dogdukları cografya yuzunden senden 10 adım onde baslıyorlarsa, bu sonuna kadar cografya farkıdır.

Hikaye anlatmayalım Munih'de yasayan sevgili forumdasim. :)

Senle aynı vakitte doğup senden hicbir ustunlugu olmayan (hatta eksigi olanlar) insanlar hayata sırf dogdukları cografya yuzunden senden 10 adım onde baslıyorlarsa, bu sonuna kadar cografya farkıdır.

Hikaye anlatmayalım.
Daha fazla cabalamak zorundasin, gelismis ulkeler, "3. Dunya ulkeleri"nden yetismis beyinleri cimbizla ceker alir.

Munih'te degilim merak etme, Ogrenci vizesi ile gelip oradaki bir universitede ~2.5 yil sonra okumayi planliyorum oylesine yazdim :&

Ne kadar az sikinti ile kurtulursan kârdir. Dogacagin yeri sen secmedin ancak yasayacagin hayati sen belirleyebilirsin, bu kisi ile alakali, azim ile alakali. En GSYH'si yüksek olan ulkelerde olsan bile, bu kafayla bir yere varamazsin, gercekler acidir. :~
Münih'te yaşayıp da bana burda ders verme bence. Gelecek kaygısını bu ülkede yaşamamışsın.
O psikolojiyi tatmamışsın laf ediyorsun. Davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş.

Bu kafayla diyor bide. 🤦‍♂️

Yeni konular

Geri
Yukarı