Almanya'dan ikinci el araba getirmek mümkün mü?

Dostum bu tür şeyleri, en ince ayrıntısına kadar okuman ve detaylı bilgi edinmen gerekiyor. " 2 yılda bir gir çık yap usta, bir şey olmaz" demekle olmaz. Hukuktaki maddeleri detaylıca okuman lazım. Bunlar zor geliyorsa bazı insanlar farklı internet sitelerinde makaleler yazmışlar en azından onları okuman gerekiyor. Yurt dışından araba satın almak için bütün koşulları sağladığını umuyorum. Buradan herhangi bir ülkeye gidip ben araba alacağım dediğinde araba verdiklerini düşünüyorsan zaten... Neyse, tut ki arabayı satın aldın Türkiye'ye getirdin 2 yıldan sonra arabayı aldığın ülkeye götürmen ve orada ortalama 6 ay kalması gerekiyor.

Mesela konu ile zerre ilgisi olmayan adamın konuşmasına bak. Ben bu metni yazarken bu arkadaşın yazısı yoktu verdiğim örnekle cuk oturmuş.

Siz galiba benim yazımı anlamamışsınız, ben orada dediğiniz gibi tüm şartlar yerine getirildiğinden sonraki halde ifademi belirttim. Dediğiniz şeylere katılıyorum, Gürcistan konusunu yanlış bildiğim yerleri sayenizde düzelteceğim. Teşekkür ederim, iyi günler.

Kenan, yasal düzenleme linki at.

Dostum bu tür şeyleri, en ince ayrıntısına kadar okuman ve detaylı bilgi edinmen gerekiyor. " 2 yılda bir gir çık yap usta, bir şey olmaz" demekle olmaz. Hukuktaki maddeleri detaylıca okuman lazım. Bunlar zor geliyorsa bazı insanlar farklı internet sitelerinde makaleler yazmışlar en azından onları okuman gerekiyor. Yurt dışından araba satın almak için bütün koşulları sağladığını umuyorum. Buradan herhangi bir ülkeye gidip ben araba alacağım dediğinde araba verdiklerini düşünüyorsan zaten... Neyse, tut ki arabayı satın aldın Türkiye'ye getirdin 2 yıldan sonra arabayı aldığın ülkeye götürmen ve orada ortalama 6 ay kalması gerekiyor.

Mesela konu ile zerre ilgisi olmayan adamın konuşmasına bak. Ben bu metni yazarken bu arkadaşın yazısı yoktu verdiğim örnekle cuk oturmuş.

2. el araba ithalatı "neredeyse" yasak. Arabanın ya klasik olması gerekiyor ya da çok ağır ve çok az kişinin karşıladığı bazı kriterlere göre araba getirebiliyorsunuz. Kriterlere sahip kişi sayısı da tüm ülkede toplasan 15-20 binden fazla değildir. Ayrıca yanlış bilmiyorsam alınan araba "en fazla 2 yıl" burada kullanılabiliyor.

Aracı getirecek kişinin ikamet adresi aracın kayıtlı olduğu ülkede olacak. Arabayı almadan önce alan kişinin son 12 ayda "en az 6 ay" yurt dışında olması gerekiyor. Getirdiği ülkede ikameti olan kişinin üzerine olmak zorunda, başkasının getirmesi ya da kullanması yasa dışıdır. Vekaleten yapılan alımlarda da arabayı kullanacak kişi bu kriterlere yine uymak zorunda. Yurt dışı mülkiyet belgesi ve burada geçerli olan sigorta poliçesi olması gerekiyor.

Gürcistan'dan getirilen arabaların da büyük kısmı yasa dışı. Araba aslında bu ithalat kriterini karşılayan ve bu işi yapan biri "üzerine" satın alınıp o "asıl sahip" olan kişi tarafından ülkeye sokuluyor. O arabayla ilgili her şey üzerine satın alınmış gibi görünen kişiye bağlı oluyor, siz o arabayla çevirmeye girdiğinizde aslında yasa dışı bir iş yapmış olduğunuz için rüşvete gelmeyen bir memur tarafından o araba bağlanıyor. Hiçbir hakkınız da olmuyor. Gerçi Doğu Karadeniz'de polisler de bundan "yolunu" buldukları için çoğu zaman ses etmiyorlar ama başka bölgelerde ya da rüşvet yemeyen polislerde o araba elinizden alınır.

Geri
Yukarı