Galax 4060 7500F sistem parçaları nasıldır?

MaximTR

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, aşağıdaki parçaları linkteki hazır sistem üzerinden yeniden düzenledim.

Bütçem 30K. (Peşin fiyatına taksitli alabilsem 40K civarına da çıkabilirim ancak şuan bu şekilde parça parça pc toplamak F/p konusunda çok kötü, hazır sistemlerde falsolu.)

Bunu yapma sebebimi baştan söyleyeyim, kredi kartım 15 bin liraya kadar olan harcamaları taksitlendirdiği ve Gaming gen de parçalı ödeme olmadığı için parçaları uygun kombinasyonlar ile almaya karar verdim.

Taksitten daha fazla etken olan kısım ise hazır sistemin falso kısımlarıdır, düşüncem yanlış olabilir bu yüzden sizin fikirlerinize danışmak için bu konuyu açıyorum.

Kafamdaki ilk plan bold ile yazılmış parçaları almak, konuyu açarken bu parçaların en ucuz fiyatı ise 27860 TL + 1000 TL civarı da işlemci soğutucusu fiyatı çıkıyor.

M2 SSD de ekli değil daha sonra almayı düşünüyorum, 500 GB bir M2 almak yerine bekleyip almak bana mantıklı geliyor. Benim için acelesi ilk etapta yok.

Bu arada monitörüm 1080p, o yüzden 2. bir monitör almadığım sürece bu çözünürlükte oyun oynayacağım

Anakart hakkında sorum.
Bu anakartı 2x M2 ve 4X Ram slotu olduğu için seçtim mantıklı bir seçim mi? Daha uygun ve bundan daha kaliteli bir model varsa onunla değiştirebilirim.

Ekran kartı hakkında sorum.
Galax 4060'ı en ucuz kart olduğu için seçtim, ısınma konusunda ne seviyededir sorun yaratır mı? Hazır sistemde bu kartı kullanıyordu değiştirmedim.

Ram hakkında sorum.
Hazır sistemi almak istememenin nedenlerinden birisidir. Yükseltme hem pahalı hem mantıksız parçaları içeriyordu.
XPG'yi forumda bir kaç kez tavsiye eden olduğu için seçtim Hem CL değeri hem de hızı daha mantıklı geldi.
CL değeri daha fazla olan gskill ram de olabilir

Kasa hakkında sorum.
Bu konuda hiç bilgim yok, bu fiyat aralığında daha iyi kasa varsa bilgilendirirseniz çok iyi olur.
Gönlümden almışken xpg 750w olanı almak geçiyor ancak ne kadar mantıklı bilemedim.

İşlemci 7500f Tray : 6230 TL

Anakart Seçenkleri :
3685 TL ASUS PRIME A620M-K AMD A620 6400 DDR5 AM5 HDMI VGA mATX - PRIME A620M-K

4849 TL Gigabyte B650M K AMD B650 Soket AM5 DDR5 6400(OC)MHz mATX Gaming (Oyuncu) Anakart

Ekran Kartı :
10.975 GALAX GeForce RTX 4060 1-Click OC 2X 8GB GDDR6 128 Bit DLSS 3 Ekran Kartı

Ram Seçenekleri:
2250 GSKILL 16GB (1x16GB) Ripjaws S5 Siyah DDR5 6000MHz CL36 1.35V PC Ram

2505 TL XPG Lancer Black 16GB (1x16GB) 6000MHz CL30 DDR5 Ram (AX5U6000C3016G-CLABK)

Kasa Seçenekleri:
3271 TL XPG Valor Air Rainbow RGB Siyah Mid Tower 650W 80+ Bronze Gaming Kasa

3027 TL
Vento VG15FE RGB Tempered Glass USB 3.0 Mesh ATX Mid Tower Kasa + FSP 650W 80Plus PSU
VENTO KASALARDA SEPETTE %15 INDIRIM

3835 TL
XPG Valor Air Rainbow RGB Siyah Mid Tower XPG Kyber 750W 80+ Gold Gaming Kasa

Yardımcı olacak yok sanırım.

Son düzenleme:
Öncelikle merhaba, aynı sistemi ben de XPG 750W 80+ kasa seçerek aldım bu seçeneği tercih etmemin sebebi hem 750W ileride parçaları yükseltmeyi düşündüğümüzde işi kolaylaştırıyor hem de 80+ Gold sertifikalı bir PSU.

Anakart konusunda kesinlikle 2X M.2 ve 2X RAM slotu olanı tercih etmelisiniz oldukça işinize yarayacaktır özellikle de 2X M.2 yuvası çok kullanışlı olacaktır.

Ekran kartı konusunda aynı modeli kullanıyorum, bazı oyunlarda 70 dereceyi bile gördüm. Belki benim kartım biraz fazla ısınıyordur bilemiyorum. Bu değerler aslında normal fakat 2 aylık bir kart üstelik insanlar 64-65 dereceleri geçmiyor demesine rağmen benim bu dereceleri görmüş olmam beni bir tık üzdü açıkçası. Ha, her oyunda da 70 derece olmuyor.

İşlemci olarak R5 7500F seçtim ben bu işlemciyi tercih etmeniz halinde mutlaka bir kule tipi fan alın. Ben Thermalright Assassin king modelini tercih etmiştim, boşta 40-50 derece arası oyunlarda şu ana kadar %100 kullanıma çıkılan yerlerde Max. 66 dereceyi gördüm. Extra olarak bir termal macun almanızı öneririm kule tipi fanın yanında gelen termal macun iyi fakat ben ondan önce farklı bir macun kullanmıştım ikisinin arasında neredeyse 10 derecelik bir fark gördüm, kaliteli bir macun da almalısınız bence.

RAM olarak XPG Lancer 5200MHz model RAM var bende gayet iyi sadece sistem ilk geldiğinde 5200 MHz olarak değil de 4800 MHz olarak çalışıyor RAM, muhtemelen sizin seçeceğiniz RAM modelinde de aynı durum yaşanacaktır, teknik bir sorun zannetmeyin. BIOS üzerinden xpm ayarlarını yapmalısınız.

Geri
Yukarı