R5 7500F 4060 Ti sistem nasıldır?

Bütçe nedir hocam söylerseniz ona göre yardımcı olayım

Eğer biraz bütçe yükseltebilirse gencer üzerinde olan sistem daha iyi fakat marka olarak daha alt segment kullanıyor.

Hiçbir şekilde bütçesi çıkmıyorsa ARC A750 de kullanabilir.
(aşağıda kendi topladığım sistem daha iyi.)

Hazır sistem almayacağız elle toplayın derseniz aşağıda belirttim fakat hazır sistemler çok daha karlı.

(Ekran kartı 2. el 3060ti-3070 de alınabilir 6000-7000TL civarında)

14.227TL yapıyor.

Son düzenleme:
İlk olarak tavsiyem eğer bütçeniz hiçbir şekilde çıkmıyorsa ve aciliyetiniz yoksa ürünleri kaliteli olarak parça parça toplayıp maliyeti birkaç aya yaymanızı tavsiye ederim çünkü maalesef ülkemizde artık bilgisayar parçaları pahalı ve çoğu insan bir kere alıp uzun süre kullanmaya çalışıyor. Bunun için iyi parçaları en yüksek olmasa da iyi markalardan ve iyi modellerden seçmeniz en mantıklısı olacaktır. Fakat bu dediğim şey elbette bütçede bittiğinden dolayı model yükseltemiyorsanız bile alabileceğiniz modelin iyisini almaya çalışın. Örneğin 4 ram slotu, birden fazla M2 slotu gibi.

İkinci şunu belirtmem gerekiyor ki işlemcinin desteklediği hız olarak belirtilen hız o şekilde kullanılmıyor. AM4 sistemlerde de işlemciler 3200MHz destekliyor fakat siz RAM'leri 3600-4000-4400MHz civarında anakartınız destekliyor ise kullanabiliyorsunuz. Aynı şekilde 7500F 6000MHz RAM'leri sorunsuz şekilde çalıştıracaktır.

Üçüncü olarak yükseltme yapmayı düşünmüyorsanız ve iki slotlu bir anakart alacaksanız kesinlike 32 GB RAM almanızı tavsiye ediyorum çünkü ileride yükseltmek istediğinizde RAM'lerinizi elden çıkartmanız gerekecek. Fakat ben RAM almaktan ziyade anakartı 4 slotlu bir anakarta yükseltip daha sonra bütçeniz olduğunda 16 GB daha RAM ekleme yapmanızı tavsiye ediyorum.

Anakartın üzerine 800TL civarı daha koyup en azından a serisinin kaliteli parçalarından birisini ve daha yüksek RAM slotlu bir anakart almanızı önerebilirim. Ek olarak 1 adet fazladan M.2 slotu olması gelecekte çok işinize yarayacaktır.

Biraz daha bütçe koyabiliyorsanız eğer B650 seviyesine yükseltebilirsiniz.

RAM'leri 2500TL üzerinden 5200MHz CL40 olarak almış olduğunuzu görüyorum üzerine 150TL gibi bir miktar daha koyabilirseniz 6000MHz alabilirsiniz.

Palit kötü bir marka değil fakat üzerine 500TL koyabiliyorsanız ASUS Dual modelini tavsiye ederim:

Eğer üzerine ücret koyamam diyorsanız en azından Gigabyte 2 veya 3 fanlı modelini (kasa tercihinize göre) alabilirsiniz.

3 fanlı model:

Ek olarak eğer ikinci el alımda herhangi bir sorununuz bulunmuyorsa temiz bir RTX 3090 bulup gelecekte yaşayacağınız VRAM yeteresizliği sorunlarından kurtulabilirsiniz. Ortalama fiyatı ikinci el piyasasında 14-15 bin TL olarak ortalama bir marka alabilirsiniz. (elbette böyle bir düşünceye girerseniz kartın bakımlarının yapılıp yapılmadığına bakmak için teste sokup ısılara bakın.)

Kasa olarak ise güç kaynaklarının ve bilgisayar kasalarının yüksek fiyatlarından dolayı ayrı ayrı alım yaptığınızda 4 ila 5 bin TL civarında masraf çıkacağını düşünüyorum. Elbette daha uyguna da bulunabilir fakat öneri isterseniz aşağıda bulunan kasaya bakabilirsiniz. En azından piyasada bulunan giriş seviyesi ve türevi markalardan çok daha iyi olacaktır.

Bütçe hiçbir şekilde çıkamıyorsanız ve kendiniz toplamakla uğraşmak istemiyorsanız eğer aşağıda birkaç tane hazır sistem paylaştım. Sıvı soğutmanızı ayrı alıp montajlayabilirsiniz (SSD yükseltmesini daha sonra bütçeniz olduğunda 2. slota da yapabilirsiniz.)

(2. M.2 slotu bulunmuyor.)

RTX konusunda takıntılı değil ve RTX kullanarak yüksek FPS almayı beklemiyorsanız aşağıya AMD ekran kartlı sistemler bırakıyorum.

Bütçe arttırmayı düşünürseniz aşağıya bir RX 7900 sistem bırakıyorum (20GB VRAM bulunuyor ve oyun performansında RTX 4070'e kıyasla daha güçlüdür.)

Daha düşük bütçe ile yine AMD ekran kartı kullanmayı düşünürseniz 7700XT ile bir sistem bulunuyor. (RTX 4070 ile neredeyse aynı performansı veriyorlar.)

Ek olarak sistemin fiyatı AMD ekran kartından dolayı ve genel olarak uygun olduğu için üstüne eklemelerinizi rahatça yapabilirsiniz.

Sayın hocam merhaba,
Öncelikle ilginiz için gerçekten çok teşekkür ederim. Yazmış olduğunuz yazınızdan vermiş olduğunuz emek rahatlıkla görülüyor. Şöyle ki;

Birikimim sayesinde açıkça bütçe konusunda pek bir sınırım yok fakat işin açıkçası masaüstü bilgisayar işleriyle bugüne kadar tecrübem olmadığından ve şuan ki listemin dahi bu toplama işine girişmeden önce tahmin ettiğim bütçeden daha yüksek bir tutara denk geldiğinden dolayı daha fazla bütçe ayırmayı şimdilik düşünmüyorum.

Anakart ve RAM hakkında yazdıklarınızı defalarca okuyup sindirdim. Anakart tavsiyenizi esas alarak B650 olarak listemi güncelledim. Ayrıca yine tavsiye ettiğiniz şekilde RAM'i 16GB/6000 Mhz olarak listemde yer veriyorum.

Sayın hocam burada aklıma takılan ufak bir soru var.
Dediğim gibi bu alanda tecrübem bulunmadığından dolayı RAM'in yetersiz geldiği ve 2. bir 16 GB'lık RAM almam gerektiğini nasıl anlayabilirim. Yahut almadığım takdirde bana bir zararı olur mu? Eğer derseniz ki sistemin için ne kadar ertelersen ertele 32 GB RAM'e ihtiyacın var. O zaman şuan ona da ayrı bir bütçe ayırarak fiyat performans olarak önerebileceğiniz bir 32GB'lık RAM mevcut mudur?

Dediğiniz üzere yaptığım araştırmalarda Palit markasının 3000'li serilerde kullananların memnun kaldığından seçmiştim fakat daha kaliteli olduğunu belirtmeniz üzere listemi yine Asus marka 4060ti ekran kartı olarak güncelledim.

İkinci el alım satımına ise sıcak bakmıyorum sayın hocam, çünkü bu alanda yaptığım araştırmalar neticesinde Mining sektöründe bu parçaların kullanıldığını ve gerekli bakım ve özen gösterilmezse bir hayli yıpratıldığını ve bu parçaların alınırken özen gösterilerek kontrolden geçirilmesini öğrenmiştim. Bu sebeple 2. el piyasasına girebilecek kadar maalesef ki yeterli tecrübe ve donanıma sahip olmadığımdan 0 parça almanın benim için daha uygun olacağına kanaat getirdim.

Listemde bulunmaması ve tavsiyeniz üzerine benimle paylaşmış olduğunuz deepcool CC560 marka kasayı listeme ekledim.

Ekran kartı konusunda ise işin açıkçası sağdan soldan duyma bilgilerle NVİDİA marka ekran kartlarının daha iyi olduğunu duyduğumdan markayı ve aklımdaki fiyatı aşmayacağından dolayı RTX 4060ti serisinde karar kılmıştım. Yoksa FPS türü oyunlar ile pek alakam yok sayın hocam. Bu aşamada örneklendirmem gerekirse "last of us", "days gone", "dying light 2", "red dead redemption 2" tarzı tek kişilik oyunlar daha fazla ilgimi çekiyor. Yani benim ekran kartından beklediğim bana ultra bir performans ve eş zamanlı görüntü sunmasından ziyade renk paleti iyi ve akıcı bir görüntü kalitesi, bu aşamada sizin "yüksek fps almayı beklemiyorsanız" yorumunuz beni ekran kartından beklediğim performans olarak yanlış bir ekran kartı seçimi yapıp yapmadığım konusunda endişelendirdi.

Tavsiyesiniz üzerine AMD 7700XT ekran kartlarını incelediğimde RTX 4060 Tİ fiyat bandında "sapphire" ve "powercolor" markalarının bulunduğu Asus marka 7700XT fiyatının bir hayli arttığını gördüm. Bu aşamada Asus marka RTX4060ti ile "Sapphire veya Powercolor" marka AMD 7700XT'yi karşılaştırırsak hangisini tavsiye edersiniz. Ek olarak ekran kartında yaptığım değişiklik diğer parçalarda da değişiklik yapmamı gerektirir mi?

Sayın hocam şimdiden ilginiz için teşekkürlerimi sunuyorum.

Listemin ek kart ve ram hakkında değişiklikler olabilecek şekilde son halini paylaşıyorum.
İşlemciAMD Ryzen 5 7500f$5,600.00
CPU soğutucuDeepCool LS520 RGB 240 mm İşlemci Sıvı Soğutucu$2,450.00
AnakartASUS PRIME B650M-A II AMD B650 AM5 DDR5 6400 DP HDMI VGA Çift M2 USB3.2 AURA RGB 2.5Gbit LAN mATX ASUS 5X PROTECTION III, BIOS Flashback$5,600.00
RAM / BellekKingston FURY Beast 16GB (2x8GB) 6000MT/s DDR5 RGB Ram$2,680.00
SSDKingston 1TB KC3000$2,240.00
ekran kartıAsus RTX 4060 TI Dual OC DUAL-RTX4060TI-O8G 128 Bit GDDR6 8 GB Ekran Kartı$14,000.00
MonitörAsus TUF Gaming 27 VG27AQ$7,181.00
KasaDeepCool CC560 PF750 750W 80Plus Mid-Tower LED Fanlı Mid-Tower Siyah Kasa$2,700.00
$42,451.00

Sayın hocam merhaba,
Öncelikle ilginiz için gerçekten çok teşekkür ederim. Yazmış olduğunuz yazınızdan vermiş olduğunuz emek rahatlıkla görülüyor. Şöyle ki;

Birikimim sayesinde açıkça bütçe konusunda pek bir sınırım yok fakat işin açıkçası masaüstü bilgisayar işleriyle bugüne kadar tecrübem olmadığından ve şu anki listemin dahi bu toplama işine girişmeden önce tahmin ettiğim bütçeden daha yüksek bir tutara denk geldiğinden dolayı daha fazla bütçe ayırmayı şimdilik düşünmüyorum.

Anakart ve RAM hakkında yazdıklarınızı defalarca okuyup sindirdim. Anakart tavsiyenizi esas alarak B650 olarak listemi güncelledim. Ayrıca yine tavsiye ettiğiniz şekilde RAM'i 16GB/6000 MHz olarak listemde yer veriyorum.

Sayın hocam burada aklıma takılan ufak bir soru var.
Dediğim gibi bu alanda tecrübem bulunmadığından dolayı RAM'in yetersiz geldiği ve 2. bir 16 GB'lık RAM almam gerektiğini nasıl anlayabilirim? Yahut almadığım takdirde bana bir zararı olur mu? Eğer derseniz ki sistemin için ne kadar ertelersen ertele 32 GB RAM'e ihtiyacın var. O zaman şu an ona da ayrı bir bütçe ayırarak fiyat performans olarak önerebileceğiniz bir 32 GB'lık RAM mevcut mudur?

Dediğiniz üzere yaptığım araştırmalarda Palit markasının 3000'li serilerde kullananların memnun kaldığından seçmiştim fakat daha kaliteli olduğunu belirtmeniz üzere listemi yine ASUS marka 4060 Ti ekran kartı olarak güncelledim.

İkinci el alım satımına ise sıcak bakmıyorum sayın hocam, çünkü bu alanda yaptığım araştırmalar neticesinde mining sektöründe bu parçaların kullanıldığını ve gerekli bakım ve özen gösterilmezse bir hayli yıpratıldığını ve bu parçaların alınırken özen gösterilerek kontrolden geçirilmesini öğrenmiştim. Bu sebeple 2. el piyasasına girebilecek kadar maalesef ki yeterli tecrübe ve donanıma sahip olmadığımdan 0 parça almanın benim için daha uygun olacağına kanaat getirdim.

Listemde bulunmaması ve tavsiyeniz üzerine benimle paylaşmış olduğunuz DeepCool CC560 marka kasayı listeme ekledim.

Ekran kartı konusunda ise işin açıkçası sağdan soldan duyma bilgilerle NVIDIA marka ekran kartlarının daha iyi olduğunu duyduğumdan markayı ve aklımdaki fiyatı aşmayacağından dolayı RTX 4060 Ti serisinde karar kılmıştım. Yoksa FPS türü oyunlar ile pek alakam yok sayın hocam. Bu aşamada örneklendirmem gerekirse "Last of Us", "Days Gone", "Dying Light 2", "Red Dead Redemption 2" tarzı tek kişilik oyunlar daha fazla ilgimi çekiyor. Yani benim ekran kartından beklediğim bana Ultra bir performans ve eş zamanlı görüntü sunmasından ziyade renk paleti iyi ve akıcı bir görüntü kalitesi, bu aşamada sizin "yüksek FPS almayı beklemiyorsanız" yorumunuz beni ekran kartından beklediğim performans olarak yanlış bir ekran kartı seçimi yapıp yapmadığım konusunda endişelendirdi.

Tavsiyesiniz üzerine AMD 7700XT ekran kartlarını incelediğimde RTX 4060 Ti fiyat bandında "Sapphire" ve "PowerColor" markalarının bulunduğu ASUS marka 7700XT fiyatının bir hayli arttığını gördüm. Bu aşamada ASUS marka RTX4060 Ti ile "Sapphire veya PowerColor" marka AMD 7700XT'yi karşılaştırırsak hangisini tavsiye edersiniz. Ek olarak ekran kartında yaptığım değişiklik diğer parçalarda da değişiklik yapmamı gerektirir mi?

Sayın hocam şimdiden ilginiz için teşekkürlerimi sunuyorum.

Listemin ek kart ve RAM hakkında değişiklikler olabilecek şekilde son halini paylaşıyorum.
AnakartASUS PRIME B650M-A II AMD B650 AM5 DDR5 6400 DP HDMI VGA Çift M2 USB3.2 AURA RGB 2.5Gbit LAN mATX ASUS 5X PROTECTION III, BIOS Flashback$5,600.00
ekran kartıAsus RTX 4060 TI Dual OC DUAL-RTX4060TI-O8G 128 Bit GDDR6 8 GB Ekran Kartı$14,000.00
KasaDeepCool CC560 PF750 750W 80Plus Mid-Tower LED Fanlı Mid-Tower Siyah Kasa$2,700.00
$42,451.00

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim 😁

FPS tarzı oyunlardan bahsetmemiştim orada alacağınız FPS değerlerinden bahsetmiştim😄

Öncelikle RAM konusunda 16 GB elbette yeterli olacaktır fakat ileride veya şu an bile bazı yüksek seviye oyunlar (yeni çıkan Alan Wake 2, The Last of Us Part 1 hatta yüksek ayarlarda CoD: Warzone vs) gibi oyunlar oynayacaksanız eğer 32 yaparsanız kafanız rahat olur çünkü aşağıda açtığınız 3-5 işlemden dolayı bilgisayara binen RAM yükü ile bu oyunlar ister istemez FPS düşmesi yaşatacaktır. Fakat bütçeniz dediğim gibi sıkışıksa 16 da yeterli baktınız sorun oluyor ileri zamanlarda aynı RAM'lerden 2 adet daha alıp ekleyebilirsiniz.

Bahsetmem gereken bir diğer konu ise daha sonra ekleyeceğiniz RAM'in özellikleri. Bizim tavsiyemiz daha önce aldığınız RAM'lerin birebir aynısını almanızdır. Bu konuda dikkatli olarak yükseltme yaparsanız en sağlıklı performansı alırsınız. Elbette aynı MHz ve CL (OC ayarları dahil) değerleri ile çalışan farklı RAM'lerde bulunuyor fakat dediğim gibi aynı olmaları daha iyi olur.

Yani demek istediğim eğer 32 yapacaksanız farklı bir RAM veya RAM paketi almanıza gerek şu an aldığınız 2x8 GB RAM modelinden bir adet (2x8GB) daha alsanız yeterli olacaktır.

ASUS tercih etmeniz uygun olmuş sizi üzmeyecektir.

İkinci el konusunda evet katılıyorum kendim de mining yapmış birisi olarak bazıları ayar yapmayı bilmeyerek kartları sorunlu ayarlar ile çalıştırabiliyor fakat insanların çoğu dediğim gibi ayar yapmayı bilmediği için otomatik ayarlarda kullandı ve o ayarlar genel olarak kartları aşırı zorlamıyorlar (AMD serisi hariç.) Fakat elbette bakımları vs yapılmadıysa ki çoğu kişi bakım yapmaya üşeniyor bundan dolayı kartın performansında ufak bir düşüş yaşanabilir fakat sanıldığı kadar etki yapmadığını söyleyeyim. Dediğiniz gibi uğraşmamak ve gelecekte olabilecek sorunlardan sakınmak için elbette en mantıklı hareket sıfır ürün almaktır.

AMD ekran kartları şu an 4000 serisi ile kafa kafaya yarışır derecede yaklaştı. Bir sonraki nesilde AMD bir sürpriz yapıp öne geçecektir diye düşünüyorum. Çoğu insanın ön yargıları eski AMD ekran kartlarının fazla ısınması ve driver hakkında sorunlar çıkartmasından kaynaklanmaktadır. Şu an güncel olan ekran kartlarında AMD gayet soğuk ve stabil çalışmaktadır.

AMD 7700XT için Sapphire markasını öneririm. Sadece AMD için üretim yapan kaliteli bir marka.

Renk paleti konusunda pek farkları yok ancak NVIDIA kartları bir tık daha iyi buluyorum.

(Bir altta belirttiğim 16 GB VRAM konusunu okumayı unutma lütfen) AMD 7700XT ve RTX 4060 Ti arasından RTX performansı konusunda 4060 Ti fakat saf güç ve genel olarak yüksek FPS olarak 7700XT hem %20 daha yüksek performans veriyor hem de 4060 Ti'nin 8 GB VRAM'i yerine 12 GB VRAM ile yeni oyunlarda ekstra performans ve kalite sergiliyor. Örneğin Last of Us oyunu 15GB kadar VRAM tüketebiliyor 😁 o yüzden geleceğe yatırım olarak 7700XT daha mantıklı olabilir. (ek bilgi, AMD ekran kartlarında bulunan XT eki kartların RTX ışıklandırmasını kullanabileceğini belirtir. Ancak elbette RTX açıkken NVIDIA kadar FPS vermiyor)

Hızlı karar vermemeniz için şunu da belirtmem gerekiyor ki RTX 4060 Ti modelinin 16 GB versiyonu da bulunmakta. 7700XT'den fazla VRAM'e sahip bu yüzden daha rahat olursunuz. (VRAM her şey değildir öyle algılanmasın lütfen. Yeni oyunların daha yüksek VRAM istediğinden bahsediyorum.)

Amazon üzerinde de aynı satıcı satıyor bilginiz olsun hangisinden almak isterseniz size kalmış.

Son olarak hayır bu yaptığınız değişiklikler için diğer parçaları değiştirmenize gerek yok. Olabilecek tek sorun işlemcinizin ekran kartını besleyememe ihtimali fakat şu an sizin işlemciniz ve bu ekran kartları arasında böyle bir sorun bulunmuyor.

Öğrendiğiniz için ek bilgi vermek açısından (sizinle bir alakası yok tamamen bilgi edinmek isterseniz diye söylüyorum) bu dediğim konuya darboğaz deniyor eğer ilginizi çeker ve araştırmak isterseniz aşağıya bir kaynak bıraktım.

Son düzenleme:
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim 😁

FPS tarzı oyunlardan bahsetmemiştim orada alacağınız FPS değerlerinden bahsetmiştim😄

Öncelikle RAM konusunda 16 GB elbette yeterli olacaktır fakat ileride veya şu an bile bazı yüksek seviye oyunlar (yeni çıkan Alan Wake 2, The Last of Us Part 1 hatta yüksek ayarlarda CoD: Warzone vs) gibi oyunlar oynayacaksanız eğer 32 yaparsanız kafanız rahat olur çünkü aşağıda açtığınız 3-5 işlemden dolayı bilgisayara binen RAM yükü ile bu oyunlar ister istemez FPS düşmesi yaşatacaktır. Fakat bütçeniz dediğim gibi sıkışıksa 16 da yeterli baktınız sorun oluyor ileri zamanlarda aynı RAM'lerden 2 adet daha alıp ekleyebilirsiniz.

Bahsetmem gereken bir diğer konu ise daha sonra ekleyeceğiniz RAM'in özellikleri. Bizim tavsiyemiz daha önce aldığınız RAM'lerin birebir aynısını almanızdır. Bu konuda dikkatli olarak yükseltme yaparsanız en sağlıklı performansı alırsınız. Elbette aynı MHz ve CL (OC ayarları dahil) değerleri ile çalışan farklı RAM'lerde bulunuyor fakat dediğim gibi aynı olmaları daha iyi olur.

Yani demek istediğim eğer 32 yapacaksanız farklı bir RAM veya RAM paketi almanıza gerek şu an aldığınız 2x8 GB RAM modelinden bir adet (2x8GB) daha alsanız yeterli olacaktır.

ASUS tercih etmeniz uygun olmuş sizi üzmeyecektir.

İkinci el konusunda evet katılıyorum kendim de mining yapmış birisi olarak bazıları ayar yapmayı bilmeyerek kartları sorunlu ayarlar ile çalıştırabiliyor fakat insanların çoğu dediğim gibi ayar yapmayı bilmediği için otomatik ayarlarda kullandı ve o ayarlar genel olarak kartları aşırı zorlamıyorlar (AMD serisi hariç.) Fakat elbette bakımları vs yapılmadıysa ki çoğu kişi bakım yapmaya üşeniyor bundan dolayı kartın performansında ufak bir düşüş yaşanabilir fakat sanıldığı kadar etki yapmadığını söyleyeyim. Dediğiniz gibi uğraşmamak ve gelecekte olabilecek sorunlardan sakınmak için elbette en mantıklı hareket sıfır ürün almaktır.

AMD ekran kartları şu an 4000 serisi ile kafa kafaya yarışır derecede yaklaştı. Bir sonraki nesilde AMD bir sürpriz yapıp öne geçecektir diye düşünüyorum. Çoğu insanın ön yargıları eski AMD ekran kartlarının fazla ısınması ve driver hakkında sorunlar çıkartmasından kaynaklanmaktadır. Şu an güncel olan ekran kartlarında AMD gayet soğuk ve stabil çalışmaktadır.

AMD 7700XT için Sapphire markasını öneririm. Sadece AMD için üretim yapan kaliteli bir marka.

Renk paleti konusunda pek farkları yok ancak NVIDIA kartları bir tık daha iyi buluyorum.

(Bir altta belirttiğim 16 GB VRAM konusunu okumayı unutma lütfen) AMD 7700XT ve RTX 4060 Ti arasından RTX performansı konusunda 4060 Ti fakat saf güç ve genel olarak yüksek FPS olarak 7700XT hem %20 daha yüksek performans veriyor hem de 4060 Ti'nin 8 GB VRAM'i yerine 12 GB VRAM ile yeni oyunlarda ekstra performans ve kalite sergiliyor. Örneğin Last of Us oyunu 15GB kadar VRAM tüketebiliyor 😁 o yüzden geleceğe yatırım olarak 7700XT daha mantıklı olabilir. (ek bilgi, AMD ekran kartlarında bulunan XT eki kartların RTX ışıklandırmasını kullanabileceğini belirtir. Ancak elbette RTX açıkken NVIDIA kadar FPS vermiyor)

Hızlı karar vermemeniz için şunu da belirtmem gerekiyor ki RTX 4060 Ti modelinin 16 GB versiyonu da bulunmakta. 7700XT'den fazla VRAM'e sahip bu yüzden daha rahat olursunuz. (VRAM her şey değildir öyle algılanmasın lütfen. Yeni oyunların daha yüksek VRAM istediğinden bahsediyorum.)

Amazon üzerinde de aynı satıcı satıyor bilginiz olsun hangisinden almak isterseniz size kalmış.

Son olarak hayır bu yaptığınız değişiklikler için diğer parçaları değiştirmenize gerek yok. Olabilecek tek sorun işlemcinizin ekran kartını besleyememe ihtimali fakat şu an sizin işlemciniz ve bu ekran kartları arasında böyle bir sorun bulunmuyor.

Öğrendiğiniz için ek bilgi vermek açısından (sizinle bir alakası yok tamamen bilgi edinmek isterseniz diye söylüyorum) bu dediğim konuya darboğaz deniyor eğer ilginizi çeker ve araştırmak isterseniz aşağıya bir kaynak bıraktım.

Sayın hocam öncelikle geri dönüşünüz için teşekkür ederim.
FPS konusunu evet biraz yanlış anlamışım. 😅🙈

Tavsiye ettiğiniz üzere darboğaz konusunda gönderdiğiniz iletiden faydalandım.

Son olarak listemde RTX 4060Tİ 8GB ekran kartını gelecek teknoloji sürecine ayak uydurabilmesi açısından yaptığınız yorumlarınıza istinaden RTX 4060Tİ 16GB olarak yer vermeye karar verdim.

Sayın hocam sizin de yol göstermeniz sayesinde artık sistemimin son halinden memnunum.

Listemin son halini paylaşıyorum.
ekran kartıPalit Nvidia Geforce RTX 4060Ti 16 GB$15,563.00
$44,014.00

Yarın itibariyle bir kaç toptancı ile iletişime geçip fiyatlar alacağım. Fiyat durumuna göre gönderdiğiniz linkler üzerinden satın alım işlemlerine başlayacağım. Parçalar geldiktenden sonra da harcadıkları watt durumuna göre 100-200 watt ekleyerek güç kaynağını eksikliğini de gidereceğim.

Harcadığınız emek ve paylaştığınız tecrübelerinizle beni aydınlattığınız için size tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum.... 🙏🙏

Sayın hocam öncelikle geri dönüşünüz için teşekkür ederim.
FPS konusunu evet biraz yanlış anlamışım. 😅🙈

Tavsiye ettiğiniz üzere darboğaz konusunda gönderdiğiniz iletiden faydalandım.

Son olarak listemde RTX 4060 Ti 8 GB ekran kartını gelecek teknoloji sürecine ayak uydurabilmesi açısından yaptığınız yorumlarınıza istinaden RTX 4060 Ti 16 GB olarak yer vermeye karar verdim.

Sayın hocam sizin de yol göstermeniz sayesinde artık sistemimin son halinden memnunum.

Listemin son halini paylaşıyorum.
ekran kartıPalit Nvidia Geforce RTX 4060Ti 16 GB$15,563.00
$44,014.00

Yarın itibarıyla birkaç toptancı ile iletişime geçip fiyatlar alacağım. Fiyat durumuna göre gönderdiğiniz linkler üzerinden satın alım işlemlerine başlayacağım. Parçalar geldiktenden sonra da harcadıkları watt durumuna göre 100-200 watt ekleyerek güç kaynağını eksikliğini de gidereceğim.

Harcadığınız emek ve paylaştığınız tecrübelerinizle beni aydınlattığınız için size tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum... 🙏🙏

Güç kaynağınız gayet yeterli sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Normalde şu an sisteminizin tüketeceği elektrik 300-400W civarında fakat biz garanti olsun diye yüksek alıyoruz çünkü 750W aldığınız PSU %100 güçte çalışmıyor (650-700W çekebilirsiniz muhtemelen). Yani PSU yükseltmenize gerek yok şu an sisteminiz gayet iyi.

1701186647927.png

Elbette bu bilgilere güvenip 400-500w PSU almayın sonuçta yük altında sistem daha yüksek enerji tüketiyor o yüzden 750W almanız isabet olmuş hiçbir şekilde düşürmeyin bütçenizde açık kaldıysa ve harcayacak yer arıyorsanız gelecekte sistem yükseltmeye karşı 850W bir PSU geçiş yapabilirsiniz o kadar.

Güç kaynağınız gayet yeterli sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Normalde şu an sisteminizin tüketeceği elektrik 300-400W civarında fakat biz garanti olsun diye yüksek alıyoruz çünkü 750W aldığınız PSU %100 güçte çalışmıyor (650-700W çekebilirsiniz muhtemelen). Yani PSU yükseltmenize gerek yok şu an sisteminiz gayet iyi.

Eki Görüntüle 2034205

Elbette bu bilgilere güvenip 400-500w PSU almayın sonuçta yük altında sistem daha yüksek enerji tüketiyor o yüzden 750W almanız isabet olmuş hiçbir şekilde düşürmeyin bütçenizde açık kaldıysa ve harcayacak yer arıyorsanız gelecekte sistem yükseltmeye karşı 850W bir PSU geçiş yapabilirsiniz o kadar.
Teşekkürler sayın hocam,

Güç kaynağımı da dediğiniz şekilde temin edeceğim. 🙏

Saygılar...

Eki Görüntüle 2034205

VULCANO / RYZEN 5 5500 / RX 6650 XT / 512 GB NVME M2 SSD / 16GB 3200MHz DDR4 RGB GAMING OYUNCU BİLGİSAYARI hocam şöyle bir sistem var alınırmı arkadaş için

Geri
Yukarı