R5 7500F 4060 Ti sistem nasıldır?

TCVATAN

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,
Öncelikle önceki tarihlerde donanım konusu hakkında yaptığınız paylaşımlarım için çok teşekkür ediyorum.
Sayenizde benim gibi bilgisayar parçalarının "p"'sinden anlamayan bir kişi bir çok bilgi sahibi oldu ve kendi listemi çıkardım.

Toplam bütçem 40.000,00 TL civarıdır.
Ayrıca çok oyun düşkünü biri değilim fakat almışken birazda iyi olmasına özen gösterdim.

Listem şu şekilde;
İşlemciAMD Ryzen 5 7500F$5,600.00
CPU soğutucuDeepCool LS520 RGB 240 mm İşlemci Sıvı Soğutucu$2,450.00
AnakartMSI Pro A620M-E AM4 Ryzen DDR5 Hdmi Dp$2,434.00
RAM / BellekCorsair Vengeance RGB 32 GB (2x16) DDR5 5200 Mhz CL40$3,750.00
SSDKingston 1TB KC3000$2,240.00
ekran kartıPalit RTX 4060 TI Dual$13,560.00
MonitörAsus TUF gaming 27inç vg27aq$8,599.00
TOPLAM$38,633.00

Burada sizlere sormak istediğim konuları aşağıda sıralıyorum.
1. Öncelikle aynı fiyat bandında şu parçayı şununla değiştir dediğiniz bir parça var mıdır? (4060ti ile 4070 arasında 7.000,00 TL fark olduğundan dolayı ekran kartında oynama yapamadım, bulduğum uygun fiyatlar parçaların yan tarafında yazılıdır.)
2. Soket yahut sistem darboğazı gibi konulara çok hakim olamadım bu konularda bir sıkıntı yaşanabilir mi?
3. Parçaların boyutunu bilmediğimden dolayı herhangi bir kasa arayışına giremedim, kasanın olabildiğince az ışıklı ve sade(tercihen siyah) öneriniz varsa alabilirim.
4. Son 8 saatlik internet araştırmam ve listeyi bir çok defa değiştirmemle ancak gördüğünüz listeyi çıkartabildim, listede başkaca bir hatam varsa beni rahatlıkla düzeltin çünkü ben bile listeme pek güvenmiyorum.

Şimdiden ilgileriniz için teşekkür ederim....

Son düzenleme:
Anakart AM4 soket yazmışsın işlemci AM5 Soket

Uyarınız için teşekkür ederim. 🙏🙏

Anakart konusunda tekrardan bir araştırdım. Sanırım bu paylaştığım ana kart ile soketleri uyuyor.

Anakartı değiştirerek listenin düzeltilmiş hali;

İşlemciAMD Ryzen 5 7500f$5.600,00
CPU soğutucuDeepCool LS520 RGB 240 mm İşlemci Sıvı Soğutucu$2.450,00
AnakartASUS PRIME A620M-K 6400MHz(OC) DDR5 Soket AM5 M.2 HDMI VGA mATX$3.850,00
RAM / BellekCorsair Vengeance RGB 32 GB (2x16) DDR5 5200 Mhz CL40$3.750,00
SSDKingston 1TB KC3000$2.240,00
ekran kartıPalit RTX 4060 TI Dual$13.560,00
MonitörAsus TUF Gaming 27 VG27AQ$8.599,00
$40.049,00

Başkaca değiştirsen iyi olur dediğiniz uyumsuz parça var mı? Bir de ışıklı felan çok fazla etrafa ışık yaymayan, düz sadece siyah kasa önerilerine açığım.

Kasa için bütçem 3.000,00 TL civarı bilgilerinize....

Bu anakart uyumlu evet 32Gb Ram çok gerekli değil 16 yeterli kanımca. 27 inç monitör kullanmadıysanız çok büyük geliyor 24inç 2k kullanıyorum çok memnunum tavsiye ederim
AOC Q24G2A

Arkadaşlar merhaba,
Öncelikle önceki tarihlerde donanım konusu hakkında yaptığınız paylaşımlarım için çok teşekkür ediyorum.
Sayenizde benim gibi bilgisayar parçalarının "p"'sinden anlamayan bir kişi bir çok bilgi sahibi oldu ve kendi listemi çıkardım.

Toplam bütçem 40.000,00 TL civarıdır.
Ayrıca çok oyun düşkünü biri değilim fakat almışken birazda iyi olmasına özen gösterdim.

Listem şu şekilde;
İşlemciAMD Ryzen 5 7500F$5,600.00
CPU soğutucuDeepCool LS520 RGB 240 mm İşlemci Sıvı Soğutucu$2,450.00
AnakartMSI Pro A620M-E AM4 Ryzen DDR5 Hdmi Dp$2,434.00
RAM / BellekCorsair Vengeance RGB 32 GB (2x16) DDR5 5200 Mhz CL40$3,750.00
SSDKingston 1TB KC3000$2,240.00
ekran kartıPalit RTX 4060 TI Dual$13,560.00
MonitörAsus TUF gaming 27inç vg27aq$8,599.00
TOPLAM$38,633.00

Burada sizlere sormak istediğim konuları aşağıda sıralıyorum.
1. Öncelikle aynı fiyat bandında şu parçayı şununla değiştir dediğiniz bir parça var mıdır? (4060ti ile 4070 arasında 7.000,00 TL fark olduğundan dolayı ekran kartında oynama yapamadım, bulduğum uygun fiyatlar parçaların yan tarafında yazılıdır.)
2. Soket yahut sistem darboğazı gibi konulara çok hakim olamadım bu konularda bir sıkıntı yaşanabilir mi?
3. Parçaların boyutunu bilmediğimden dolayı herhangi bir kasa arayışına giremedim, kasanın olabildiğince az ışıklı ve sade(tercihen siyah) öneriniz varsa alabilirim.
4. Son 8 saatlik internet araştırmam ve listeyi bir çok defa değiştirmemle ancak gördüğünüz listeyi çıkartabildim, listede başkaca bir hatam varsa beni rahatlıkla düzeltin çünkü ben bile listeme pek güvenmiyorum.

Şimdiden ilgileriniz için teşekkür ederim....
Cok ama cok pahali.

Bu anakart uyumlu evet 32Gb Ram çok gerekli değil 16 yeterli kanımca. 27 inç monitör kullanmadıysanız çok büyük geliyor 24inç 2k kullanıyorum çok memnunum tavsiye ederim
AOC Q24G2A
Sayın hocam merhaba,
Tavsiyeniz için teşekkürler.

Yorumunuz üzerine işlemci hızı yönünden araştırmaya girdim ve 5200hmz desteklediğinden dolayı aşağıda paylaştığım 16gb(2x8)'lik RAM'i buldum, listemi RAM değişikliği ile aşağıda güncelleyeceğim.

Ekran konusunda yorumunuz sonrasında her iki ekranında ayni 2k gibi özellikleri olması sonrasında yaptığım araştırmalar fiyata yönelik oldu.

60 ile 68 cm arasında fiyat farkı 1.500,00- 2.000,00 TL civarı arasında olduğunu tespit ettim. Fakat şuan Pttavm'de büyük bir indirim fark ettim ve fiyatlarının şuan hemen hemen aynı olduğunu gördüm.

Eski kafalı olduğumdan mıdır? emin değilim 😅 bu konuda özellikleri aynıyken büyük olanı seçmeyi düşüneceğim. Çünkü konumlandırdığım masa 1.80 metrelik bir masa olacağından gözede hitaben daha iyi olacağını düşünüyorum. Yine de bu bakımdan da yaptığınız tavsiye için teşekkür ederim.

İşlemciAMD Ryzen 5 7500f$5.600,00
CPU soğutucuDeepCool LS520 RGB 240 mm İşlemci Sıvı Soğutucu$2.450,00
AnakartASUS PRIME A620M-K 6400MHz(OC) DDR5 Soket AM5 M.2 HDMI VGA mATX$3.850,00
RAM / BellekKingston Fury Beast RGB 16 GB (2x8) 5200 MHz DDR5 CL40 KF552C40BBAK2/16 Ram$2.500,00
SSDKingston 1TB KC3000$2.240,00
ekran kartıPalit RTX 4060 TI Dual$13.560,00
MonitörAsus TUF Gaming 27 VG27AQ$7.181,00
$37.381,00

Cok ama cok pahali.

Sayın hocam merhaba,
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Gönderdiğiniz sistemi inceledim ve aradaki farklılıkların,
Avantaj olarak ekran kartının 4060ti'den 4070ti'ye çıkması gibi çok büyük bir faydası olduğunu ve sistem fiyatınıza kasanında dahil olduğunu gördüm.
Dezavantaj olarak şuan önceki yorumumda da paylaştığım üzere listemin güncel fiyatı 37.181,00TL fakat bu rakama 7.100,00 TL'lik monitörde dahilken sizin iletmiş olduğunuz sistemde monitör olmadığından sizin sisteminizdeki asıl fiyatının benim için 48.100,00 TL olduğunu ve arada 11.000,00 TL fiyat farkını tespit ettim.
SSD kartlar arasında benim listemde 1T iken sizin gönderdiğiniz sistemde 500GB olduğunu gözlemledim.

Bu aşamada aradaki tutar farkının kasanın fiyatı 3.000,00 TL olarak baz aldığımda ve farktan düştüğümde 8.000,00 TL, SSD'yi 1T ye yükseltmek için verdiğim 2.700,00 TL tutarını eklediğimde ise son olarak oluşan farkın 10.700 TL'lik fark sebebiyle kendi kurduğum liste üzerinden gitmeyi planlıyorum. Yine de vermiş olduğunuz tavsiye ve ilginiz için tekrardan teşekkürlerimi iletiyorum...

Son düzenleme:
İlk olarak tavsiyem eğer bütçeniz hiçbir şekilde çıkmıyorsa ve aciliyetiniz yoksa ürünleri kaliteli olarak parça parça toplayıp maliyeti birkaç aya yaymanızı tavsiye ederim çünkü maalesef ülkemizde artık bilgisayar parçaları pahalı ve çoğu insan bir kere alıp uzun süre kullanmaya çalışıyor. Bunun için iyi parçaları en yüksek olmasa da iyi markalardan ve iyi modellerden seçmeniz en mantıklısı olacaktır. Fakat bu dediğim şey elbette bütçede bittiğinden dolayı model yükseltemiyorsanız bile alabileceğiniz modelin iyisini almaya çalışın. Örneğin 4 ram slotu, birden fazla M2 slotu gibi.

İkinci şunu belirtmem gerekiyor ki işlemcinin desteklediği hız olarak belirtilen hız o şekilde kullanılmıyor. AM4 sistemlerde de işlemciler 3200MHz destekliyor fakat siz RAM'leri 3600-4000-4400MHz civarında anakartınız destekliyor ise kullanabiliyorsunuz. Aynı şekilde 7500F 6000MHz RAM'leri sorunsuz şekilde çalıştıracaktır.

Üçüncü olarak yükseltme yapmayı düşünmüyorsanız ve iki slotlu bir anakart alacaksanız kesinlike 32 GB RAM almanızı tavsiye ediyorum çünkü ileride yükseltmek istediğinizde RAM'lerinizi elden çıkartmanız gerekecek. Fakat ben RAM almaktan ziyade anakartı 4 slotlu bir anakarta yükseltip daha sonra bütçeniz olduğunda 16 GB daha RAM ekleme yapmanızı tavsiye ediyorum.

Anakartın üzerine 800TL civarı daha koyup en azından a serisinin kaliteli parçalarından birisini ve daha yüksek RAM slotlu bir anakart almanızı önerebilirim. Ek olarak 1 adet fazladan M.2 slotu olması gelecekte çok işinize yarayacaktır.

Biraz daha bütçe koyabiliyorsanız eğer B650 seviyesine yükseltebilirsiniz.

RAM'leri 2500TL üzerinden 5200MHz CL40 olarak almış olduğunuzu görüyorum üzerine 150TL gibi bir miktar daha koyabilirseniz 6000MHz alabilirsiniz.

Palit kötü bir marka değil fakat üzerine 500TL koyabiliyorsanız ASUS Dual modelini tavsiye ederim:

Eğer üzerine ücret koyamam diyorsanız en azından Gigabyte 2 veya 3 fanlı modelini (kasa tercihinize göre) alabilirsiniz.

3 fanlı model:

Ek olarak eğer ikinci el alımda herhangi bir sorununuz bulunmuyorsa temiz bir RTX 3090 bulup gelecekte yaşayacağınız VRAM yeteresizliği sorunlarından kurtulabilirsiniz. Ortalama fiyatı ikinci el piyasasında 14-15 bin TL olarak ortalama bir marka alabilirsiniz. (elbette böyle bir düşünceye girerseniz kartın bakımlarının yapılıp yapılmadığına bakmak için teste sokup ısılara bakın.)

Kasa olarak ise güç kaynaklarının ve bilgisayar kasalarının yüksek fiyatlarından dolayı ayrı ayrı alım yaptığınızda 4 ila 5 bin TL civarında masraf çıkacağını düşünüyorum. Elbette daha uyguna da bulunabilir fakat öneri isterseniz aşağıda bulunan kasaya bakabilirsiniz. En azından piyasada bulunan giriş seviyesi ve türevi markalardan çok daha iyi olacaktır.

Bütçe hiçbir şekilde çıkamıyorsanız ve kendiniz toplamakla uğraşmak istemiyorsanız eğer aşağıda birkaç tane hazır sistem paylaştım. Sıvı soğutmanızı ayrı alıp montajlayabilirsiniz (SSD yükseltmesini daha sonra bütçeniz olduğunda 2. slota da yapabilirsiniz.)

(2. M.2 slotu bulunmuyor.)

RTX konusunda takıntılı değil ve RTX kullanarak yüksek FPS almayı beklemiyorsanız aşağıya AMD ekran kartlı sistemler bırakıyorum.

Bütçe arttırmayı düşünürseniz aşağıya bir RX 7900 sistem bırakıyorum (20GB VRAM bulunuyor ve oyun performansında RTX 4070'e kıyasla daha güçlüdür.)

Daha düşük bütçe ile yine AMD ekran kartı kullanmayı düşünürseniz 7700XT ile bir sistem bulunuyor. (RTX 4070 ile neredeyse aynı performansı veriyorlar.)

Ek olarak sistemin fiyatı AMD ekran kartından dolayı ve genel olarak uygun olduğu için üstüne eklemelerinizi rahatça yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
İlk olarak tavsiyem eğer bütçeniz hiçbir şekilde çıkmıyorsa ve aciliyetiniz yoksa ürünleri kaliteli olarak parça parça toplayıp maliyeti birkaç aya yaymanızı tavsiye ederim çünkü maalesef ülkemizde artık bilgisayar parçaları pahalı ve çoğu insan bir kere alıp uzun süre kullanmaya çalışıyor. Bunun için iyi parçaları en yüksek olmasa da iyi markalardan ve iyi modellerden seçmeniz en mantıklısı olacaktır. Fakat bu dediğim şey elbette bütçede bittiğinden dolayı model yükseltemiyorsanız bile alabileceğiniz modelin iyisini almaya çalışın. Örneğin 4 ram slotu, birden fazla M2 slotu gibi.

İkinci şunu belirtmem gerekiyor ki işlemcinin desteklediği hız olarak belirtilen hız o şekilde kullanılmıyor. AM4 sistemlerde de işlemciler 3200MHz destekliyor fakat siz RAM'leri 3600-4000-4400MHz civarında anakartınız destekliyor ise kullanabiliyorsunuz. Aynı şekilde 7500F 6000MHz RAM'leri sorunsuz şekilde çalıştıracaktır.

Üçüncü olarak yükseltme yapmayı düşünmüyorsanız ve iki slotlu bir anakart alacaksanız kesinlike 32 GB RAM almanızı tavsiye ediyorum çünkü ileride yükseltmek istediğinizde RAM'lerinizi elden çıkartmanız gerekecek. Fakat ben RAM almaktan ziyade anakartı 4 slotlu bir anakarta yükseltip daha sonra bütçeniz olduğunda 16 GB daha RAM ekleme yapmanızı tavsiye ediyorum.

Anakartın üzerine 800TL civarı daha koyup en azından a serisinin kaliteli parçalarından birisini ve daha yüksek RAM slotlu bir anakart almanızı önerebilirim. Ek olarak 1 adet fazladan M.2 slotu olması gelecekte çok işinize yarayacaktır.

Biraz daha bütçe koyabiliyorsanız eğer B650 seviyesine yükseltebilirsiniz.

RAM'leri 2500TL üzerinden 5200MHz CL40 olarak almış olduğunuzu görüyorum üzerine 150TL gibi bir miktar daha koyabilirseniz 6000MHz alabilirsiniz.

Palit kötü bir marka değil fakat üzerine 500TL koyabiliyorsanız ASUS Dual modelini tavsiye ederim:

Eğer üzerine ücret koyamam diyorsanız en azından Gigabyte 2 veya 3 fanlı modelini (kasa tercihinize göre) alabilirsiniz.

3 fanlı model:

Ek olarak eğer ikinci el alımda herhangi bir sorununuz bulunmuyorsa temiz bir RTX 3090 bulup gelecekte yaşayacağınız VRAM yeteresizliği sorunlarından kurtulabilirsiniz. Ortalama fiyatı ikinci el piyasasında 14-15 bin TL olarak ortalama bir marka alabilirsiniz. (elbette böyle bir düşünceye girerseniz kartın bakımlarının yapılıp yapılmadığına bakmak için teste sokup ısılara bakın.)

Kasa olarak ise güç kaynaklarının ve bilgisayar kasalarının yüksek fiyatlarından dolayı ayrı ayrı alım yaptığınızda 4 ila 5 bin TL civarında masraf çıkacağını düşünüyorum. Elbette daha uyguna da bulunabilir fakat öneri isterseniz aşağıda bulunan kasaya bakabilirsiniz. En azından piyasada bulunan giriş seviyesi ve türevi markalardan çok daha iyi olacaktır.

Bütçe hiçbir şekilde çıkamıyorsanız ve kendiniz toplamakla uğraşmak istemiyorsanız eğer aşağıda birkaç tane hazır sistem paylaştım. Sıvı soğutmanızı ayrı alıp montajlayabilirsiniz (SSD yükseltmesini daha sonra bütçeniz olduğunda 2. slota da yapabilirsiniz.)

(2. M.2 slotu bulunmuyor.)

RTX konusunda takıntılı değil ve RTX kullanarak yüksek FPS almayı beklemiyorsanız aşağıya AMD ekran kartlı sistemler bırakıyorum.

Bütçe arttırmayı düşünürseniz aşağıya bir RX 7900 sistem bırakıyorum (20GB VRAM bulunuyor ve oyun performansında RTX 4070'e kıyasla daha güçlüdür.)

Daha düşük bütçe ile yine AMD ekran kartı kullanmayı düşünürseniz 7700XT ile bir sistem bulunuyor. (RTX 4070 ile neredeyse aynı performansı veriyorlar.)

Ek olarak sistemin fiyatı AMD ekran kartından dolayı ve genel olarak uygun olduğu için üstüne eklemelerinizi rahatça yapabilirsiniz.

Hocam bende şöyle bir sistem topladım eyerki iyise arkadaşada önereceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı