Altın yatırımı nasıl yapılır?

Onewena

Decapat
Yer
İzmir/Muğla
Daha fazla  
Meslek
Her işi yaparım
Arkadaşlar, selamlar. Annemin Ziraat Bankası altın hesabında 22 gram altın var. Eğer bir gün annem Allah korusun ölürse (depremde vs.) yer bulana kadar zorluk çekmemem için saklamış. Benimde aklıma küçük bir yatırım fikri geldi. Ama yatırım hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Hayal ettiğim şey, mesela fiyatı yüksek olan altını satıp, birkaç hafta içinde fiyatı düşük olan altını almak gibi. Ama bu oldukça saçma çünkü geliri fazla. 1 günde 250 TL farka var. Kendi hesaplamalarım ve bu aralardaki altın fiyatlarından dedim çoğul konuşmuyorum fakat aklımda kalan sorular var. Cevaplarsanız sevinirim.
  • Altını cidden istediğim gibi günlük veya haftalık yatırım yapabilir miyim? Mesela satsam birkaç gün sonra bu altın 12 kuruş düşse ben bunla gene altın alsam böyle bir döngüye girebilir miyim?
  • Altını bankadan satabilir miyim? Hesapta olan altın hesabındaki altınları sanal olarak satıp hesaba ekleyebilir miyim?
  • Hesaplar herhangi bir ücret alıyor mu? Mesela 10 gram altın bozdurursun ve mesela 3600 TL çıktı diyelim, bunun bir kısmını banka alıyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle bu kadar az bilgin ile bu tür işlemler yapmanı asla tavsiye etmem.

Milyonerler ve milyarderle bu tür işlem yapmayı kendilerine meslek edinmiş kişilerdir ve her zaman küçük yatırımcıların %50 sinden fazlası kaybeder. Yani milyonerler milyarderle piyasa ile istekleri gibi oynuyor.

Sorularına cevap verecek olursak, altın al-sat işlemini online bankacılık ile yapabilirsin. Bankanın aldığı tek komisyon, 2-3 liralık makastır. Yani işlem esnasında alım fiyatı ile satım fiyatı arasında yüzde 1-2 lik fark olur. Yani senin yaptığın her işlemden banka her zaman pay alır ama sen işlemi yaptıktan sonra piyasa senin tahminin gibi gitmezse zarar eden sen olursun.

Bu işlere girmek için, uluslararası ekonomiyi çok iyi takip etmen lazım.

Öncelikle bu kadar az bilgin ile bu tür işlemler yapmanı asla tavsiye etmem.

Milyonerler ve milyarderle bu tür işlem yapmayı kendilerine meslek edinmiş kişilerdir ve her zaman küçük yatırımcıların %50'sinden fazlası kaybeder. Yani milyonerler milyarderle piyasa ile istekleri gibi oynuyor.

Sorularına cevap verecek olursak, altın al-sat işlemini Online bankacılık ile yapabilirsin. Bankanın aldığı tek komisyon, 2-3 liralık makastır. Yani işlem esnasında alım fiyatı ile satım fiyatı arasında yüzde 1-2'lik fark olur. Yani senin yaptığın her işlemden banka her zaman pay alır ama sen işlemi yaptıktan sonra piyasa senin tahminin gibi gitmezse zarar eden sen olursun.

Bu işlere girmek için, uluslararası ekonomiyi çok iyi takip etmen lazım.

Bu konuda nasıl bilgi sahibi olabilirim? Takip etmek için nasıl bir yöntem önerirsiniz?

@mağdurTüketici 'nin de dediği gibi ekonomiye fazlasıyla hakim olman lazım. Yeterli bilgiye ulaşmadan bu tür işlemlere girme derim. Ha öğrenebilirsin orası ayrı tabii.

Bunun için ekonomi ve tarihi hakkında bir kitap okumanı öneririm. Kitap okumayı alakasız bulanlar olacaktır belki ama kesinlikle öyle değil. Ekonomi ve ekonomi tarihi hakkında kitap oku. Bu her alan için geçerlidir. Bilim için bilimlerin yanı sıra bilim tarihini de okursun vs. Zira dengeler nedir, arz-talep ilişkisi, alım-satım, girişimcilik, yerinde ve zamanında kararlar gibi öğrenilmesi gereken çok husus var. Bu kitap Say Yayınları'nın 101 serisinden. "101" başlangıç anlamına gelir zaten. Sıfırdan başlamak için.

Onun haricinde borsayı, günlük gelişmeleri internet üzerinden devamlı takip etmeni öneririm. Ekonomi hakkında bilgisi olan ve yayın yapan bir yayıncı, Youtube içerik üreticisi vs. varsa onları takip etmeni öneririm. Murat Muratoğlu'nu takip edebilirsin mesela.

Dediğim gibi riskli iştir. Kumar oynamamalısın. Gerekli doneleri elde edip akıl-mantık çerçevesinde geleceği ön görerek yapılır bu işler. Yukarıda önerdiğim kişi/kitabı inceleyebilirsin. Varsa başka yayınlar yapan onları da takip etmeni öneririm. Zaten işe biraz ayak uydurduğunda, kavramları vs. sürekli duya duya aşina olacaksın.
Bu arada Sevgili Özgür Demirtaş Hocamızı da kesinlikle takip etmeni öneririm.

@mağdurTüketici'nin de dediği gibi ekonomiye fazlasıyla hakim olman lazım. Yeterli bilgiye ulaşmadan bu tür işlemlere girme derim. Ha öğrenebilirsin orası ayrı tabii.

Bunun için ekonomi ve tarihi hakkında bir kitap okumanı öneririm. Kitap okumayı alakasız bulanlar olacaktır belki ama kesinlikle öyle değil. Ekonomi ve ekonomi tarihi hakkında kitap oku. Bu her alan için geçerlidir. Bilim için bilimlerin yanı sıra bilim tarihini de okursun vs. zira dengeler nedir, arz-talep ilişkisi, alım-satım, girişimcilik, yerinde ve zamanında kararlar gibi öğrenilmesi gereken çok husus var. Bu kitap say yayınları'nın 101 serisinden. "101" başlangıç anlamına gelir zaten. Sıfırdan başlamak için.

Onun haricinde borsayı, günlük gelişmeleri internet üzerinden devamlı takip etmeni öneririm. Ekonomi hakkında bilgisi olan ve yayın yapan bir yayıncı, YouTube içerik üreticisi vs. varsa onları takip etmeni öneririm. Murat muratoğlu'nu takip edebilirsin mesela.

Dediğim gibi riskli iştir. Kumar oynamamalısın. Gerekli doneleri elde edip akıl-mantık çerçevesinde geleceği ön görerek yapılır bu işler. Yukarıda önerdiğim kişi/kitabı inceleyebilirsin. Varsa başka yayınlar yapan onları da takip etmeni öneririm. Zaten işe biraz ayak uydurduğunda, kavramları vs. sürekli duya duya aşina olacaksın.
Bu arada sevgili özgür demirtaş hocamızı da kesinlikle takip etmeni öneririm.

Evet, dediklerinize harfiyen uyacağımı garanti ediyorum. Fakat aklımdaki olay şu. Kaç TL ortalama kar edince satalım? Ve ortalama ne kadar zaman beklemek gerekiyor? Haftalık yapabilir miyim?

Kesinlikle iyi bilen birine danışman lazım.Anne,babana sorsan belki onlar bile 'bende bilmiyorum valla ne desem yalan olur' diyebilir.Muhasebeci tanıdık varsa ona sor iyi bilme ihtimali yüksektir.

Kesinlikle iyi bilen birine danışman lazım. Anne, babana sorsan belki onlar bile 'bende bilmiyorum valla ne desem yalan olur' diyebilir. Muhasebeci tanıdık varsa ona sor iyi bilme ihtimali yüksektir.

Babam bu işlerde bilgilidir fakat annem bunu babamdan gizli yapıyor. Babam bulsa direkt yatırıma dönüştürür :D. Ve bilmemesi daha iyi. Bankacı bir tanıdık var ona soracak annem.

Altın bu ara fena uçuşa geçti ki yatırımlar çok iyi kazançlar elde ettiler. Bende daha büyük atak yapmak istiyorum nasıl yapacağımı araştırıyorum. Umuyorum ki kısa vadede altından güzel kazançlar elde edebilirim. Arkadaşlar altın alım ve satımı hakkında. Birkaç bilgi paylaşmak istiyorum.

Altın ticareti yapmak için günümüzde birçok alternatife sahibiz. Bu nedenle herkes kendine mantıklı gelen bir yolu tercih ediyor.

Bazı altın yatırımcıları kuyumcuları tercih ediyor. Çünkü kendilerini böyle iyi hissediyorlar. Bazıları ise forex ve VİOP gibi piyasaların avantajlarından yararlanıyor.

Dilerseniz, altın ticareti yapabileceğiniz yerleri sıralayalım:

Kuyumculardan fiziki alım – satım
E-ticaret sitelerinden online alım – satım
Bankaların altın hesabı seçenekleri
VİOP’ta vadeli altın sözleşmeleri
Forexte küresel piyasalarda altın alım – satımı
Borsada altına dayalı hisselere yatırım veya varant alım – satımı
Altın fonlarına yatırım
Yukarıda sıraladığımız yöntemler arasında en çok tercih edilenler; kuyumcular, bankalar, VİOP ve forextir. Yukarıdaki yöntemlerin detaylarını öğrenmek için buradaki yazıya göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kuyumcudan altın alım satımının nasıl olduğunu zaten biliyorsunuz. Bankalarda ise birkaç farklı alternatife sahipsiniz. Eğer elinizde fiziki altın varsa bankaya götürerek, hesap açtırabilirsiniz.

Elinizde altın olmasa da bankada hesap açtırabilirsiniz. Bankalara göre farklı altın hesabı seçenekleri bulunuyor. Mesela vadeli veya vadesiz olarak hesap açtırabiliyorsunuz. Bunlar arasında size en uygun olanı, zaten çalıştığınız bir bankadan öğrenebilirsiniz.

Buradan da altın ticareti nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı