Altının değer kaybetmesi mümkün mü?

Hocam hiçbir şey kesin değil fakat 10 yıldır altın düşmedi düştüyse de katlanarak çıktı

Hocam hiçbir şey kesin değil fakat 10 yıldır altın düşmedi düştüyse de katlanarak çıktı
Bu yorumu okuyan birisi altın alıp para kazanacağını düşünebilir. Ons altına bakarsanız eğer kayda değer büyük bir gelir olmadığını göreceksiniz (benim fikrim). Onun yerine yatırım fonu almak daha kazançlı olabilir. Ayrıca unutmayın doların da enflasyonu var.

Hocam altın elbette düşecektir, ancak öyle 300-400 TL gibi çok sert düşüşler olmuyor. Ben en fazla 70 TL gördüm düştüğünü. Ama eğer dolar yükselirse altın düşer, dolar düşerse altın tekrar yükselir. Sermayeniz eğer böyle 100-150 bin TL'den fazla ise altın azsa dolar yatırımı bana göre daha mantıklıdır.

Hocam altın elbette düşecektir, ancak öyle 300-400 TL gibi çok sert düşüşler olmuyor. Ben en fazla 70 TL gördüm düştüğünü. Ama eğer dolar yükselirse altın düşer, dolar düşerse altın tekrar yükselir. Sermayeniz eğer böyle 100-150 bin TL'den fazla ise altın azsa dolar yatırımı bana göre daha mantıklıdır.

Ek olarak sanal olanlar dışında (yatırım fonları, coinler vs.) Fiziki yatırım araçlarını kesinlikle serbest piyasadan almalısınız. 2 sene önce takasbank aracılığı ile vakıfyatırım'da altın yatırımı yaptım. Makas farkı denen illet yüzünden erkende olsa çok kayıp yaptım.

Değer kaybını neye göre değerlendiriyorsun? Altın belirli aralıkta yüzde 50 değer kazanır o aralıkta enflasyon yüzde 40 açıklanırsa mantıklı bir iş yaptın olarak düşünülebilir ancak gördüğün gibi bazen enflasyon gerçek fiyat artışından daha az söyleniyor bu durumda da market alışverişi bile yapmak daha mantıklı olabilir ancak bizi ilgilendiren şey dolar/ons altın fiyatıdır bu durumda ise doların her gün TL bazında arttığını göz önünde bulunursak buna göre altın fiyatı dolar karşısında yatay görünse bile dolar arttığı için altın fiyatı da artacaktır. Günümüzde hemen hemen her şeyin fiyatı dolara doğrudan veya dolaylı olarak endeksli olduğu için altın almak ile dolar almak arasında kısa vadede çok ciddi fark yok ama altın alış satış arasında ciddi fiyat farkı olduğu için kısa vadeli bir yatırım aracı olur mu orası size kalmış.

Altın tam alınacak zamanı bence, araştırmak lazım birçok nedeni var ama düşme riski neredeyse yok, yükselme ihtimali çok yüksek. Tabii ne zaman, ne ölçüde olur onu piyasa oyuncuları belirler

Geri
Yukarı