Altınları bankaya koymak mantıklı mı?

Hasan Gürlek

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Manisa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Geçtiğimiz yaz ayında nişanlandım. Acaba altınlarımı bankaya yatırmak mı avantajlı? Yoksa altınları elimizde, evimizde saklamak mı?

Kriz kelimesinin anlamını biliyor musunuz?

Venezulea'da şu an yasalar çok güzel işliyor zaten, siz de haklısınız.
14 yıllık ekonomistim. TCMB ve bankalarda çeşit çeşit görev aldım. Halen de çalışıyorum. Dünya tarihindeki modern ekonomilerde, gelişmekte olan ekonomilerde ve ülkemizde geçirilen tüm krizlerin sebeplerini ve sonuçlarını birbir anlatabilirim bilmek isterseniz. Krizin kelime anlamından ziyade. Bahsettiğiniz yüzeysel ülke örneği ile ilgili çok kısa ve basit bir açıklama yapayım.
Venezuella ile Türkiye'nin yapısı karşılaştırılacak modeller değildir. Venezuella yılladır sol siyasi tandanslı yarı demokratik diktaların etkisi altında kalmış, potansiyelini hiçbir şekilde kullanamamış ve ABD ambargosu sebebiyle dünyaya açılamamış kırılgan bir ekonomidir. Türkiye'deki yapı çok farklıdır.
Size uzun ve detaylı anlatmak isterim dilerseniz.

Yasalar krizlere karşı önlem olsun diye konuyor.

Kriz kapıda bunu reddetmenin hiçbir anlamı yok. Enflasyon son 15 yılın en yüksek seviyesinde. Ekonomi bakanı geçen haftalarda londrada, enflayon artarsa fazilerin arttırılacağı sözünü verdi. Yani bu demek oluyor ki ayın 7 sinde yapılacak olan merkez bankası topantısında faizlerin arttırıldığını söyleyecek. Yapmak zorunda başka şansları yok. Yani bu da enflasyona doğrudan yansıyacak. Daha zor günler geliyor.

Kriz kapıda bunu reddetmenin hiçbir anlamı yok. Enflasyon son 15 yılın en yüksek seviyede. Ekonomi bakanı geçen haftalarda londrada, enflayon artarsa fazilerin arttırılacağı sözünü verdi. Yani bu demek oluyor ki ayın 7 sinde yapılacak olan topantıda faizlerin arttırıldığını söyleyecek. Yapmak zorunda başka şansları yok. Yani bu da enflasyona doğrudan enflosya yansıyacak. Daha zor günler geliyor.
Kesinlikle katılıyorum; mevcut hükümetin yıllardır uygulamış olduğu politikaları da yanlış buluyorum. Benim sempatizan olduğumu düşünüyorsunuz sanırım fakat alakası yok aksine ben de eleştirel taraftayım. Benim bahsettiğim konu şu; kriz kapıda değil zaten içeride; fakat bankaların sistematik olarak neden batamayacağı özelinde zamanında Kemal Derviş ile konan yasanın verimliliğinden bahsediyorum.
Sizden alacağım bir ekonomi dersi yok. Teşekkür ederim.

14 yaşında başlayan ekonomi kariyerinize leke sürmek istemem.

Rica ederim. Derdim ekonomi dersi vermek değil; bilgi paylaşımıdır. Sizin de bilgi sahibi olduğunuz konularda mutlaka fikrinizi almak isterim. 14 yaşında değil 20 yaşımda kariyerime başladım. Haziran itibariyle de 31. yaşıma giriyorum, sanırsam 1989 olarak doğum tarihimi yanlış girmişim zamanında. Başarılar diliyorum.

Son düzenleme:
14 yıllık ekonomistim

20 yaşımda kariyerime başladım. Haziran itibariyle de 31. yaşıma giriyorum

Staj yapmanın sizi ekonomist yaptığını bilmiyorum tabii benim hatam... Yüzeysel olarak ekonomistim demek yerine 11 yıldır ekonomistim önün öncesinde 3 yıldır da bu konu ile ilgiliydim deseydiniz yüzeysel algılamazdım. Ayrıca çıkarma işlemi yapmak dışında bu konuya mesaj bile atmadım. Ne kadar yüzeysel olarak herkesi bir tutuyorsunuz.

Staj yapmanın sizi ekonomist yaptığını bilmiyorum tabii benim hatam... Yüzeysel olarak ekonomistim demek yerine 11 yıldır ekonomistim önün öncesinde 3 yıldır da bu konu ile ilgiliydim deseydiniz yüzeysel algılamazdım. Ayrıca çıkarma işlemi yapmak dışında bu konuya mesaj bile atmadım. Ne kadar yüzeysel olarak herkesi bir tutuyorsunuz.
Kusra bakmayın, ben sizi yanlış anladım. Ben yanlış yazmışım, o halde .. senedir bu işin içindeyim diyeyim. Ekonomist olduğuma da lanet olsun :) Konu da saptı zaten iyice, altını olanlar çok iyi korusun arkadaşlar :)

Geri
Yukarı