Alttan alma huyunu nasıl bırakabilirim?

Herkese merhaba, öncelikle böyle bir konu açmak umarım saçma değildir beni anlayışla kaeşılamanızı istiyorum çünkü bu olayı gerçekten kafaya takmayı başladım ve öz güvenimi düşürmeye başladı beni rahatsız etmeye başladı bugün mesela böyle bir olay yaşadım kısaca anlatayım:

"Bugün beden dersindeyiz son ders millet telefonunu almış sadeve ben arkadaşlarım 1 tane çocuk var onlar telefonlarını almamış gittim sınıfa onların telefonunu da yardım edeyim uğraşmasınlar dedim ben aldım her neyse arkadaşlarıma telefonları veriyorum o 1 tane daha dediğim çocuğu okulda göremedim. Biraz onu dışarıda telefonunu veririm diye 2-3 dakika bekledim yok benim tanıdıklar okuldan çıkıyordu çocuğun telefonu bende kaldı nerede dedim bahçe çıkıyordu dediler neyse çocuğu gördüm millete telefonum falan çalındı demiş. Her neyse çocuğa bağırdım gel gel telefonunu bende dedim böyle bir olay yaşayacağımı az çok tahmin ettim hiç zerre korkmadım yanına gittim bana ben sana ne yapayım şimdi falan dedi elini yumruk falan yaptı o yükselince hafiften ben de biraz yükseldim sonra boş ver dedim. İşi dalgaya vurdum yanında sevgilisi vardı telefonunu aldı gitti"

Alttan aldım olayı almasam kavga çıkardı kavga etmek istemedim fakat bu bana nedense çok koydu. Bu alttan alma olayından nasıl kurtulabilirim? Gerçekten üstte de yazdığı gibi bana sorunlar sıkıntılar vermeye başladı neler yapabilirim yardımcı olursanız memnun olurum şimdiden hayırlı akşamlar.

Not: Daha kendimi ben bile tanıyamadım bazen millet bana artislik yapınca karşılık veriyorum bazen alttan alıyorum artık alttan almayı bırakmam lazım nasıl bu sorundan kurtulabilirim?

Unutma sana yapilan bir saygisizligi bile goze almamazlik yapmayacaksin. Ufacik bir şey dahi olsa bile. Saygisizligi kabullenmeyeceksin. Bu sefer bunu goren eleman yapabiliyor mu bak saygisizlik. Kendini nasıl tanitirsan seni hep oyle tanimak isterler. O yuzden kendine olan saygini koru ve karsindakinin sana saygisizlik yapmasina izin verme.

Arkadaşlar git döv vs. gibi bana kalırsa saçma tavsiyeler vermişler. Anlattığın olayda hatalı sensin yardımcı olmak istemiş olabilirsin ve bu sebeple telefonları alıp sahiplerine vereyim demiş olabilirsin fakat bu senin görevin değil yarın bir gün böyle bir şeyden başın ağrıyabilir sana tavsiyem ne kadar iyi niyetli olursan ol üzerine düşmeyen şeyleri yapma bırak uğraşıversin çıkıp alsın telefonunu karışma. Zaten sen ne yaparsan yap ilerde anlayacaksın burada sana ne anlatmak istediğimi sen çok iyi niyetli olabilirsin ama iyi niyet hayatta her zaman güzel karşılanmıyor maalesef o yüzden buna göre yaşamalıyız bazen hiç bir şey yapmamak en iyisidir.
Çok güzel yazmışsınız teşekkür ederim ama bana koyan tek şey orada çok kişi yoktu ama gene 10 kişi falan vardı öyle artislik yapıp sadece küçük düşmem bu ondan yani

Çok güzel yazmışsınız teşekkür ederim ama bana koyan tek şey orada çok kişi yoktu ama gene 10 kişi falan vardı öyle artislik yapıp sadece küçük düşmem bu ondan yani.

Anlatmak istediğini anladım zaten yazımdaki amaç da oydu böyle bir şeyi sen iyi düşünerek yaptın ama neden yapmaman gerektiğini de aslında yaşayarak anladın çünkü sonrasında böyle bir şey yaşanabilir ve başın ağrıyabilir ki öyle de olmuş bu durumda kaldığında tek yapman gereken şey karşındakinden özür dileyip kendine vazife olmayan işlere kalkışmaman gerektiği dersini çıkarmak. Döv möv neler diyor insanlar aklım almıyor hem telefonunu alacaksın hem de dayak atacaksın nasıl iş anlayamadım :D. Onlara yapılsa ne diyecekler nasıl tepki verecekler merak ettim açıkçası.

Gerekirse alttan alacaksın. Bu olayı okuduğumda bir sorun göremedim, uğraşmak istemedin ve alttan aldın; ben de öyle yapardım, uğraşmaya değmezdi.

Hocam öyle yapamam da kavgadan okuldan kaçmadan falan disiplin cezam var bu aralar çok göze batıyorum okuldan atılma riskim var en fazla çıkışa çağırırım.

Şöyle cevap vereyim çocuk futbolcu falan bacak da benden güçlü olabilir de biceps bakımından ondan net güçlüyüm hafif biraz 6-7 cm uzun boyu var da bir şey olmaz.

Güçlü olsa da olmasa da vur karın boşluguna al boyun kilidine o acıyla bir şey yapamaz tekmeyı bas bacagına futbolda oynayamaz tek taş iki kuş.

Olayda sen yardım etmeye çalışırken hatalı konuma düşmüşsün ama çocuğun kız arkadaşının yanında yükselip artistlenmesi de yanlış, tamamen kıza hava olsun diye yaptığı besbelli, senin kalkıp onunla orada kavga etmen de yanlış olurdu kız arkadaşının yanında, kısacası alttan alarak en iyisini yapmışsın bana kalırsa ancak her olayda böyleyse özgüvenini bir sorgula, kendinden emin misin buna bir bak. Eğer özgüvenin düşükse de korku içgüdüsüyle de sürekli alttan alıyor olabilirsin, en iyisi mi başla spora kendine bak. Tabii ahlak seviyeniz, karakteriniz falan da bu durumu etkiler ya da uğraşmak istememeniz de bu sorunun temel kaynağı olabilir ya da sizin kendinize söylediğiniz "aman boşver" kelimesi yalnızca kendinizi kandırdığınız bir kelime, çekingen olabilirsiniz, girişken olmaya bakın.

Gerekirse alttan alacaksın. Bu olayı okuduğumda bir sorun göremedim, uğraşmak istemedin ve alttan aldın; ben de öyle yapardım, uğraşmaya değmezdi.
Yani sende haklısın da dediğim gibi orada küçük düştum ve bu bana koydu ondan bence Burda alttan almalık durum yok
Güçlü olsa da olmasa da vur karın boşluguna al boyun kilidine o acıyla bir şey yapamaz tekmeyı bas bacagına futbolda oynayamaz tek taş iki kuş.
Yarın Bi olsun hocam okuldan gelelim nasıl bir olaylar ile karşılaşacam bende bilmiyorum eğer kavga edersem umarım hasarsız çıkarım diyorum yarın geldiğimde anlatırım

Olayda sen yardım etmeye çalışırken hatalı konuma düşmüşsün ama çocuğun kız arkadaşının yanında yükselip artistlenmesi de yanlış, tamamen kıza hava olsun diye yaptığı besbelli, senin kalkıp onunla orada kavga etmen de yanlış olurdu kız arkadaşının yanında, kısacası alttan alarak en iyisini yapmışsın bana kalırsa ancak her olayda böyleyse özgüvenini bir sorgula, kendinden emin misin buna bir bak. Eğer özgüvenin düşükse de korku içgüdüsüyle de sürekli alttan alıyor olabilirsin, en iyisi mi başla spora kendine bak. Tabii ahlak seviyeniz, karakteriniz falan da bu durumu etkiler ya da uğraşmak istememeniz de bu sorunun temel kaynağı olabilir ya da sizin kendinize söylediğiniz "aman boş ver" kelimesi yalnızca kendinizi kandırdığınız bir kelime, çekingen olabilirsiniz, girişken olmaya bakın.

Öncelikle sizde mesajınızı güzel yazmışsınız şöyle diyeyim her olay da bazen böyle değil tabii bazen kafam esince alttan almıyorum bazen alttan alıyorum bu alttan alma meselesi kişiden kişiye göre değişiyor bu arada mesela benden güçlü olsun yüksek ihtimal gene alttan alırdım ama gene böyle intikam peşinde olurdum fakat böyle benim le aynı boyda olursa benim dengimde olursa çok rahatım bir de şuna geleyim korku iç güdüsü falan demişsiniz bazen oda devreye giriyor dediğim gibi ama net cevabım bu alttan alma sorunu kişiden kişiye göre değişiyor bende bu sorunu aşmak istiyorum işte herkese alttan almam lazım evet alttan alınacak durumlar vardır fakat her olayda da alttan alınmaz diye düşünüyorum.

Öncelikle sizde mesajınızı güzel yazmışsınız şöyle diyeyim her olay da bazen böyle değil tabii bazen kafam esince alttan almıyorum bazen alttan alıyorum bu alttan alma meselesi kişiden kişiye göre değişiyor bu arada mesela benden güçlü olsun yüksek ihtimal gene alttan alırdım ama gene böyle intikam peşinde olurdum fakat böyle benim le aynı boyda olursa benim dengimde olursa çok rahatım bir de şuna geleyim korku iç güdüsü falan demişsiniz bazen oda devreye giriyor dediğim gibi ama net cevabım bu alttan alma sorunu kişiden kişiye göre değişiyor bende bu sorunu aşmak istiyorum işte herkese alttan almam lazım evet alttan alınacak durumlar vardır fakat her olayda da alttan alınmaz diye düşünüyorum.
Çare dövüş sporu ytd.

Burada efendilik yapmısşın bence alttan almak değil alttan almak biri sana el kol şakası var sevmediğin halde ya gücün yetmediğinden ya da çekindiğinden alttan alırsın. Birazcık kargaşadan bir şey olmaz diyorsan resti çekersin olur biter çoğu kişi olay istemediğinden alttan alır ama bu senin içine yük oluyorsa böyle bir durumda geri çekilmezsin olur biter. Yine de sonucunu göze al.

Burada efendilik yapmısşın bence alttan almak değil alttan almak biri sana el kol şakası var sevmediğin halde ya gücün yetmediğinden ya da çekindiğinden alttan alırsın. Birazcık kargaşadan bir şey olmaz diyorsan resti çekersin olur biter çoğu kişi olay istemediğinden alttan alır ama bu senin içine yük oluyorsa böyle bir durumda geri çekilmezsin olur biter. Yine de sonucunu göze al.

Teşekkürler hocam endime bu sonucunu göze alacağım şeyini inşallah aşılayacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı