Alttan ders almanın ortalamaya etkisi nasıl olur?

Tuğrul Acar

Hectopat
Daha fazla  
Odtü'de okuyorum ve çizim dersinin sınavında olan kayıt hatası yüzünden düşük aldım ve yüksek harf notu ile geçmek için finale girmedim ve FF geldi ders.Sorum şu,seneye ya da yaz okulunda bu dersi AA yada BA ile geçersem önceki FF in etkisi yok olacak mı ve yeni harf notu eski dönemi mi etkiler yoksa yeni dönemde mi etkiler.Biri detaylıca açıklarsa çok mutlu olurum.

Tabii yok olacak. 0 gelen puanı AA alırsanız 4 ile değişecek. Kredisi de ne kadar yüksekse ortalamanızı o kadar yükseltecek. Örnek olarak 2 dersiniz var her ikisi de 4 kredi. Biri AA, diğeri FF. AA=4 ve FF=0 kabul edersek ortalamanız (4*4+4*0)/8(kredi toplamı)'dir. Yani 2. Eğer FF dersiniz AA olursa o da 4 olur, eşitlik (4*4+4*4)/8=4 olacaktır. Ortalama bu şekilde hesaplanır. Alttan ders almanın tek eksisi eğer dönemlik alabileceğiniz kredi sınırı varsa alttan ders aldığınız için dönemin dersini alamayacağınız için okulunuzun uzaması olacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı