Altyapı bakımından sonra hız düştü

U.Altun

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, NetSpeed üzerinden 35Mbps internet kullanıyorum. Bugün saat 5 gibi altyapıda bakım gerçekleşti şu anda internet erişimi sağlıyorum fakat bakımdan önce 33Mbps kadar hız alabiliyorken şu an 3 - 4 Mbps zor görüyorum bunun sebebi ne olabilir? Benden mi kaynaklanıyor olabilir? Modeme reset atmıştım, kurulumu kullanıcı adı ve şifre girerek gerçekleştirdim, extra bir şey yapmama gerek var mıydı bilmiyorum.
Hat değerlerim ;
1.PNG

Son düzenleme:
SNR Margin değerleriniz gayet iyi, modeminizde bir kısıt da yok. Müşteri hizmetlerini aradınız mı?
Şuanda Facebook üzerinden irtibat halindeyim. " Fiziksel Hat değerleriniz de bir sorun görüntülenmemektedir. Ağa bağlı cihazlarınızı kapatıp tekrardan deneme sağlar mısınız ? " böyle söylendi fakat denedim sonuç yine aynı. 4Mbps yukarı çıkmıyor. Acaba extra birşey yapmam gerekli mi modem ayarlarından? modem arayüz şifremi bilmediğim için modemi tamamen sıfırladım ve tekrar baştan kurulum yaptım. Birşey dikkatimi çekti VLAN ID diye oraya da 35 yazdım (internetten gördüm) bundan kaynaklanıyor olabilir mi?
++
" Sizler için aldığınız değerler için bir inceleme talebi oluşturduk, IT birimleri tarafından kontrol edilecektir. " böyle diyip konuyu kapattılar ne olucak çok merak ediyorum.

Şuanda Facebook üzerinden irtibat halindeyim. " Fiziksel Hat değerleriniz de bir sorun görüntülenmemektedir. Ağa bağlı cihazlarınızı kapatıp tekrardan deneme sağlar mısınız ? " böyle söylendi fakat denedim sonuç yine aynı. 4Mbps yukarı çıkmıyor. Acaba extra birşey yapmam gerekli mi modem ayarlarından? modem arayüz şifremi bilmediğim için modemi tamamen sıfırladım ve tekrar baştan kurulum yaptım. Birşey dikkatimi çekti VLAN ID diye oraya da 35 yazdım (internetten gördüm) bundan kaynaklanıyor olabilir mi?
++
" Sizler için aldığınız değerler için bir inceleme talebi oluşturduk, IT birimleri tarafından kontrol edilecektir. " böyle diyip konuyu kapattılar ne olucak çok merak ediyorum.
VLAN ID 35 olmasından kaynaklanmıyor. Yanlış bilgi vermeyeyim, 35 dışını yazarsanız modem IP almaz zaten orda sorun yok. Modemi de sıfırlamışsınız, peki farklı cihazdan hız testi yapar mısınız? Hız testini hangi siteden yapıyorsunuz?

VLAN ID 35 olmasından kaynaklanmıyor. Yanlış bilgi vermeyeyim, 35 dışını yazarsanız modem IP almaz zaten orda sorun yok. Modemi de sıfırlamışsınız, peki farklı cihazdan hız testi yapar mısınız? Hız testini hangi siteden yapıyorsunuz?
Türk Telekom ve bilindik birçok web sitesinden hız testi yaptım. TurkNet hız testi hariç diğer platformlarda 5 6 mbps zarzor görüyor. TurkNet'de 33Mbps kadar çıkıyor. Şuan dosya indiriyorum 3/mbs hızda indiriyor. Sorun yok sanırım. Anlamadım ben bu işi😶

Türk Telekom ve bilindik birçok web sitesinden hız testi yaptım. TurkNet hız testi hariç diğer platformlarda 5 6 mbps zarzor görüyor. TurkNet'de 33Mbps kadar çıkıyor. Şuan dosya indiriyorum 3/mbs hızda indiriyor. Sorun yok sanırım. Anlamadım ben bu işi😶
3 MB/s hızında indirme yapıyorsa 24.5-25 Mbps hız ile indiriyor demektir fakat konu bu değil. Bir sorunun olmadığının kanaatindeyim. Ama ben de tam anlamış değilim. 🤔

Netspeed kaynaklı sorun bu. Kapasite yetersizliği mevcut.

Birkaç gündür akşamları maksimum 15 civarı hız alıyordum. Dün komple gitti sonra tekrar aradıktan sonra gece 12 gibi düzeldi.
Bu akşam yine olur mu bilmiyorum ama kapasite attırma çalışmaları mevcut.
Herkes evine kapandığı için yeni abonelik alanlardan tut mevcut abonelerin santrale yaptıkları yoğunluktan alakalı bir durum.

Kendimden örnek vereyim.
Modem arayüzünde 75 Mbps hız paketini görüyor olmama rağmen 15 Mbps hız alıyordum en fazla.
Hat zayıflaması yok, sinyal zayıflaması yok.

Sizlerde yine bu şekilde bir durum varsa kesinlikle santral kaynaklı bir sorundur İnternet sağlayıcısı tarafından.

Örnek olarak 35 Mbps paketi modem arayüzünde 35 Mbps değilde 10 Mbps civarı görülüyorsa eğer altyapısal saha sorunu vardır.

Bir durum daha var. Netspeed üzerinde bir paket var 35 Mbps hız üzerinde buna dikkat edin.
60 TL olan 35 Mbps hız paketi 18:00 ile 06:00 arası 3 Mbps olarak hizmet veriyor. Bu paketin adı sende gel 35.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı