Altyapı maksimum 68 Mbps desteklerken Steam 9.1mb/s indiriyor

Değerleriniz çok normal. İndirme hızını hız testinden aldığınız mbps'i 8'e bölerek bulursunuz zaten. Ama yine de arttırmak için Steam ayarlarından indirme sunucusunu iliniz Ankara'ya İstanbul'dan daha yakınsa Ankara'ya çekebilirsiniz. Çok etki etmez ama yine de katkı sağlar.

Benim de Speedtest 120 gösteriyor. Steam'de 8.5 ve 9 arasında indiriyor. Nadiren 16'yı falan görüyordu anlık, düşüyor sonra anlamadım gitti.

Megabit/saniye ile megabayt/saniye bambaşka şeyler.

1 MB = 8 Mbit

Yani Megabit değerini 8'e bölerek Megabayt değeri elde ederiz. Bunu da yaparsak 68 Megabit internet için 8.5 MB/s elde ederiz. 9.1 MB/s olması için ~73 Mbps (Megabit/saniye) internet gerekir.

Altyapı maksimum hız yazısına takılma. SNR margin ayarıyla daha yüksek ve daha düşük olabiliyor. Ben 12 dB ile 65 alıyorum (Netspeed ve TurkNet bana 65 alabilirsin diyor) fakat 8 DB'e çektiğimde 80 Mbps'e kadar hız alabiliyorum. Saatler arasında değişiyor, yoğun zamanlarda 72-73 Mbps gibi bir hız alırken, sakin zamanlarda 80'i zorluyor. Yani çok da özel bir durum söz konusu değil. Default margin değerim 8 dB bu arada.

O kadar bilgim yok ama anladığım altyapı maksimumu o kadar da önemli değil artıp azalabiliyor.

Megabit/saniye ile megabayt/saniye bambaşka şeyler.

1 MB = 8 Mbit.

Yani megabit değerini 8'e bölerek megabayt değeri elde ederiz. Bunu da yaparsak 68 megabit internet için 8.5 MB/s elde ederiz. 9.1 MB/s olması için ~73 Mbps (Megabit/saniye) internet gerekir.

Biliyorum kankam biliyorum ilk sayfadaki yorumları okusana.

Modem arayüzünden hat değerlerine bakın. Hattının en çok desteklendiği hızı oradan görürsünüz zaten.

ASUS modem arayüzünden nereden bakabilirim?

O kadar bilgim yok ama anladığım altyapı maksimumu o kadar da önemli değil artıp azalabiliyor.

Biliyorum kankam biliyorum ilk sayfadaki yorumları okusana.

ASUS modem arayüzünden nereden bakabilirim?
Modem modeli ne?

Değerler normal, benim sitelerde altyapım 82 çıkıyor ama 94 falan alıyorum speedtest sonuçlarında.

Modem modeli ne?

DSL n16.

Arayüz aynıdır diye tahmin ediyorum.

Sanırım burası değil mi?

1665165897186.png

Geri
Yukarı