Altyapı sorgulamasında altyapı gözükmüyor

ömer ince

Hectopat
Ben üniversite için başka şehirde dedemden kalma eski bir evimize taşınacağım.
Oraya İnternet bağlatıcam ama sitelerde sorguladığım zaman altyapı gözükmüyor lakin Türksat Kablonet'ten sorguladığım zaman VDSL altyapısı var yazıyor. Yani tam olarak nasıl olacak bu iş yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20220825-175234_Chrome.jpg
    Screenshot_20220825-175234_Chrome.jpg
    50 KB · Görüntüleme: 762
hocam boş port yok diyor ne yapacağım yani
Hocam hiç altyapı görünmüyor. Yani port yok değil hiç altyapı yok gibi duruyor. Kablonetten sorguladığınızda VDSL altyapısı var sonucu çıktığını söylemişsiniz. Hangi siteden sorguladınız?
Kablonetin resmi sitesi bu: Türksat Kablo Resmi Web Sitesine Hoş Geldiniz.
Aşağı tarafta "Binamda Hizmet Var mı" diye bir seçenek var. Oradan sorgulayabilirsiniz.

Şu durumda o evde TT altyapısı olmadığı için TT ve onun altyapısından hizmet veren herhangi bir firmaya abone olamazsınız. Superonline veya başka firmanın altyapısı varsa onlara bakabilirsiniz. Eğer TT altyapısı istiyorsanız bir dilekçe yazıp müdürlüğe teslim edebilirsiniz.

Hocam hiç altyapı görünmüyor. Yani port yok değil hiç altyapı yok gibi duruyor. Kablonetten sorguladığınızda VDSL altyapısı var sonucu çıktığını söylemişsiniz. Hangi siteden sorguladınız?
Kablonetin resmi sitesi bu: Türksat Kablo Resmi Web Sitesine Hoş Geldiniz.
Aşağı tarafta "Binamda Hizmet Var mı" diye bir seçenek var. Oradan sorgulayabilirsiniz.

Şu durumda o evde TT altyapısı olmadığı için TT ve onun altyapısından hizmet veren herhangi bir firmaya abone olamazsınız. Superonline veya başka firmanın altyapısı varsa onlara bakabilirsiniz. Eğer TT altyapısı istiyorsanız bir dilekçe yazıp müdürlüğe teslim edebilirsiniz.
Hocam durum böyle

Dosya Ekleri

• Screenshot_20220825-180413_Chrome.jpg
    Screenshot_20220825-180413_Chrome.jpg
    67,4 KB · Görüntüleme: 844
Hocam durum böyle
Nasıl ya? Bu işte bir iş var hocam. Kablonet, TT'in VDSL altyapısı üzerinden de hizmet sunuyor. Bu sonuç çıktığına göre o evde TT'nin VDSL altyapısı var demektir. Ama önceki sonuçta da hiçbir altyapı çıkmamıştı. İki sorgulamadan biri hatalı sonuç vermiş olabilir. Mesela Kabloneti arayıp o evin adresini verip abonelik almak istediğinizi söyleyin bakalım ne diyecekler.

Nasıl ya? Bu işte bir iş var hocam. Kablonet, TT'in VDSL altyapısı üzerinden de hizmet sunuyor. Bu sonuç çıktığına göre o evde TT'nin VDSL altyapısı var demektir. Ama önceki sonuçta da hiçbir altyapı çıkmamıştı. İki sorgulamadan biri hatalı sonuç vermiş olabilir. Mesela Kabloneti arayıp o evin adresini verip abonelik almak istediğinizi söyleyin bakalım ne diyecekler.
Deneyelim bakalım.
Türknet, milleni gibi sitelerde de gözükmüyor altyapı ama kablonette gözüküyor inatla.

Deneyelim bakalım.
Türknet, milleni gibi sitelerde de gözükmüyor altyapı ama kablonette gözüküyor inatla.
O zaman muhtemelen Kablonetin sorgulama servisi şu an hatalı çalışıyordur hocam. Ben kendi sokağımdan birkaç örnek demene yaptım az önce. Fiber olan binalarda hizmet veremiyoruz sonucu çıktı ki bu normal çünkü Kablonet TT fiberi üzerinden hizmet vermiyor. VDSL olan başka bir binayı sorguladığımda normalde o binanın VDSL altyapısı en fazla 80 desteklemesine rağmen Kablonet sorgu sonucunda 100 Mbps VDSL çıktı. O binanın 100 alması mümkün değil. Yine 61 Mbps destekleyen başka bir binayı sorguladım. Bu sefer de sadece VDSL vardır sonucu çıktı, herhangi bir hız yazmadı.
Yani demem o ki Kablonetin altyapı sorgulama servisine güvenmemek lazım. Diğer sitelerin hepsinde altyapı yok görünüyorken sadece Kablonette VDSL çıkması çok garipti zaten. Dediğim gibi çok yüksek ihtimalle altyapı yoktur. Bu durumda da dilekçe vermeniz sizin için en doğru karar olacaktır.
Şuradan sorgular mısın?
Vay hocam bu site de çok kullanışlıymış ya. :D Ben genelde Teknobil ve Göknet öneriyorum. Çünkü bunlar detaylı bilgiler veriyor. Bu site de biraz yavaş ama işe yarıyor, burası da detaylı bilgiler veriyormuş. Sizin sayenizde yeni bir altyapı sorgulama servisi keşfettim, kullanırım bunu. Teşekkür ederim. :)

Geri
Yukarı