Altyapı türü nasıl öğrenilir?

Lordwingard

Hectopat
Daha fazla  
Yakın zamanda kullandığım internetin taahhüdü biteceği için yeni bir internet bakmaya başladım. Anlamadığım bir nokta var. Altyapımı sorgularken Turktelekom ''Bu lokasyonda Türk Telekom FİBERNET internet hizmetinden faydalanabilirsiniz.'' diyor. Superonline'da sorguluyorum; ''bölgenizde ADSL hizmet potansiyeli mevcuttur.'' diyor. Türknet'de sorgulama yapıyorum; ''VDSL altyapınızın desteklediği maksimum hız: 100 Mbps'' diyor. Netspeed sitesinde sorguladım; ''max hız 100 Mbps'' dedi yine. Adını ilk defa duyduğum GıbırNET'te sorguladım galiba en doğru bilgiyi o verdi diye düşüyorum; ''altyapınız VDSL2, ulaşabileceğiniz max hız 100 Mbps'' dedi. Galiba TurkTelekom hariç hiçbir sağlayıcı adresimde fiber olduğunu kabul etmiyor. :) Sizce fiber altyapı var mı bende?

Yakın zamanda kullandığım internetin taahhüdü biteceği için yeni bir internet bakmaya başladım. Anlamadığım bir nokta var. Altyapımı sorgularken Türk Telekom "bu lokasyonda Türk Telekom fibernet internet hizmetinden faydalanabilirsiniz." diyor. Superonline'da sorguluyorum; "bölgenizde ADSL hizmet potansiyeli mevcuttur." diyor. TurkNet'de sorgulama yapıyorum; "VDSL altyapınızın desteklediği maksimum hız: 100 Mbps" diyor. Netspeed sitesinde sorguladım; "Max hız 100 Mbps" dedi yine. Adını ilk defa duyduğum GIBIRNet'te sorguladım galiba en doğru bilgiyi o verdi diye düşüyorum; "altyapınız VDSL2, ulaşabileceğiniz Max hız 100 Mbps" dedi. Galiba Türk Telekom hariç hiçbir sağlayıcı adresimde fiber olduğunu kabul etmiyor. :) sizce fiber altyapı var mı bende?

Santral mesafe 0 derse zaten fibere giriyor eğer öyleyse.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-01-06 171829.jpg
    Ekran görüntüsü 2022-01-06 171829.jpg
    19 KB · Görüntüleme: 75
VDSL alt yapınız mevcut.
Santral mesafesine bağlı olarak 100Mbps kadar hizmet alabilirsiniz.
Bakın kadar dedim. 100 olacaksınız demedim bu değer düşük olabilir.

Yakın zamanda kullandığım internetin taahhüdü biteceği için yeni bir internet bakmaya başladım. Anlamadığım bir nokta var. Altyapımı sorgularken Turktelekom ''Bu lokasyonda Türk Telekom FİBERNET internet hizmetinden faydalanabilirsiniz.'' diyor. Superonline'da sorguluyorum; ''bölgenizde ADSL hizmet potansiyeli mevcuttur.'' diyor. Türknet'de sorgulama yapıyorum; ''VDSL altyapınızın desteklediği maksimum hız: 100 Mbps'' diyor. Netspeed sitesinde sorguladım; ''max hız 100 Mbps'' dedi yine. Adını ilk defa duyduğum GıbırNET'te sorguladım galiba en doğru bilgiyi o verdi diye düşüyorum; ''altyapınız VDSL2, ulaşabileceğiniz max hız 100 Mbps'' dedi. Galiba TurkTelekom hariç hiçbir sağlayıcı adresimde fiber olduğunu kabul etmiyor. :) Sizce fiber altyapı var mı bende?
Mükemmel TT her şeye fiber demekten geri kalmıyor ya çok sağ olsunlar, var olsunlar, gerçekten onlar olmasa ne yapardık bilemiyorum (!) Yakında ADSL'e de fiber diyecekler. Hatta hiç altyapısı olmayan bir yere de "aslında fiber var ama siz görmüyorsunuz" falan diyecekler.
Allahın b.laları
Ya bir firma bu kadar mı kokuşmuş, iş bilmez, sorun çıkartıcı olur aklım havsalam almıyor gerçekten :O

Her neyse isyanımı gerçekleştirdikten sonra asıl sorunuza cevap vereyim. Gerçi arkadaşlar yardımcı olmuşlar ama biraz daha detaylı bilgi vermek isterim:
Hocam sorgulama sonucunda da görüldüğü üzere altyapınız VDSL. Santral mesafesinin 10 metre çıkması T11 veya T21 kabinden hizmet aldığınız ihtimalini kuvvetlendiriyor. Bu T11/T21 kabin binaya yerleştirilir. Fiber kablo bu kabine girer. Fiber kablodan gelen sinyal, kabinin içerisindeki DSLAM cihazı vasıtasıyla bakır kabloya aktarılır. Dairelere de çift telli telefon kablosu dağıtılır. Bildiğimiz VDSL sistemdir işte. TT'nin "fibernet hizmetinden faydalanabilirsiniz" demesinin sebebi fiber kablonun binaya gelmesidir. Oysa bu sistem fiber değil VDSL'dir. Ama müşteri çekmekten ve onu mağdur etmekten büyük bir haz duyan TT durur mu, yapıştırır cevabı "fibeeeer." Durumu anlatsak da kulaklarını tıkayıp "lalalala seni duymuyom kii" diyen bir çocuk misali fiber de fiber diye diretmekten başka bir şey yapmaz.

Binanızın bodrum/zemin katına inip sağa sola bir bakının. Şunlara benzer bir kabin göreceksiniz:
5bacbf51440639131c4a4c8b8120ddbf.jpeg

c532c724a0895042b081580674ebcf6a.jpg

Bazen bir binaya yerleştirilip birkaç binaya da hizmet verebilirler. Mesela ilk fotoğraftaki kabinin sağ alt tarafında 4 adet çıkış mevcut. Bu çıkışlardan 4 binaya VDSL hizmeti verilebilir. Kabinlerin üzerinden fiber yazması kafanızı karıştırmasın, bunlar VDSL kabinidir. İlk fotoğraftaki T11, diğeri T21 olarak geçer.

Şu an iç tesisatınız sağlamsa 90 ve üzeri hızları görürsünüz. Tabii 100'lük paket alırsanız. Diğer durumda kaçlık paket aldıysanız o kadar hız alırsınız elbette.

Superonline'da sorguluyorum; ''bölgenizde ADSL hizmet potansiyeli mevcuttur.'' diyor.
Superonline TT altyapısından sadece ADSL hizmeti veriyor, bu sebeple böyle yazıyor. TT'nin VDSL altyapısı da olsa Superonline'dan sadece ADSL hizmeti alınabilir.

Geri
Yukarı