Altyapı VDSL mi, ADSL mi?

mutefakkih

Femtopat
Altyapımı sorguladığımda böyle bir sonuç çıkıyor. Şimdi benim altyapım VDSL mi fiber mi? Fiber tarifeler seçebilir miyim? Ayrıca fiber-VDSL farkı nedir?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230302_021146_Kiwi Browser.png
    Screenshot_20230302_021146_Kiwi Browser.png
    72,9 KB · Görüntüleme: 199
Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım başlığa istem dışı bir müdahale oldu. ADSL ile teorik olarak en fazla 24 Mbps alınır. Sorgulamada ADSL'e dair hiçbir ifade yok.

Sorgulama sonucuna göre sadece VDSL(~62 Mpbs) altyapı var. Fiber yok. Gerçek anlamda fiber internet dedikleri şey FTTH bilemedin FTTB olur. FTTC ise VDSL oluyor.

FTTH(Fiber to the house): Eve kadar internet. Meskenin içine kadar fiber optik(F/O) kablo gelir. Orada bir sonlandırıcı(GPON) takılır ve bu GPON cihazına ethernet kablosu ile bağlanan router ile internet erişimi sağlanır.
FTTB(Fiber to the building): FTTH ile epey benzer. F/O evin girişinde bir yere kadar getirilir. Burada İSS'ye ait bir kutu yerleştirilir. F/O sonlandırıcı bu kutudadır. Daha sonra binada kaç adet mesken varsa hepsine ethernet kablosu çekilir ve yine router takılarak kullanılır.
FTTC(Fiber to the cabinet): F/O kablo binanın dışında, çok da uzak olmayan herhangi bir yerde bulunan bir kutuya kadar gelir. Burada DSLAM denen cihazlar vardır ve buradan sonrası bakır telefon kablosudur. Eve gelen bu kabloya modem/router(yada halk arasında sadece modem denen) cihaz takılır.

FTTx, yukarıdakilerin genel adı oluyor.

Sanırım başlığa istem dışı bir müdahale oldu. ADSL ile teorik olarak en fazla 24 Mbps alınır. Sorgulamada ADSL'e dair hiçbir ifade yok.

Sorgulama sonucuna göre sadece VDSL(~62 Mpbs) altyapı var. Fiber yok. Gerçek anlamda fiber internet dedikleri şey FTTH bilemedin FTTB olur. FTTC ise VDSL oluyor.

FTTH(Fiber to the house): Eve kadar internet. Meskenin içine kadar fiber optik(F/O) kablo gelir. Orada bir sonlandırıcı(GPON) takılır ve bu GPON cihazına ethernet kablosu ile bağlanan router ile internet erişimi sağlanır.
FTTB(Fiber to the building): FTTH ile epey benzer. F/O evin girişinde bir yere kadar getirilir. Burada İSS'ye ait bir kutu yerleştirilir. F/O sonlandırıcı bu kutudadır. Daha sonra binada kaç adet mesken varsa hepsine ethernet kablosu çekilir ve yine router takılarak kullanılır.
FTTC(Fiber to the cabinet): F/O kablo binanın dışında, çok da uzak olmayan herhangi bir yerde bulunan bir kutuya kadar gelir. Burada DSLAM denen cihazlar vardır ve buradan sonrası bakır telefon kablosudur. Eve gelen bu kabloya modem/router(yada halk arasında sadece modem denen) cihaz takılır.

FTTx, yukarıdakilerin genel adı oluyor.
Hocam değerli bilgiler için teşekkür ederim. Müsaadenizle ufak birkaç düzeltme ve ekleme yapmak isterim.

FTTH altyapıda mesken içindeki sonlandırıcı GPON değil ONT cihazıdır. GPON'un açılımı "gigabit passive optical network" şeklindedir. Türkçesiyle gigabit pasif optik ağ. Buradaki "pasif" ifadesi sistemin elektriksiz çalıştığı anlamına gelir. Daire içindeki sonlandırıcı olan ONT'nin açılımı ise "optical network terminal" şeklindedir. Türkçesi "optik ağ terminali"dir. Adı üstünde optik ağın sonlandığı birim. Yani GPON, sistemin genel ismidir; daire içindeki cihaz ise ONT'dir.

Bir ONT ve yanında bulunan router fotoğrafı:
Router ve ONT.jpg

Sağdaki küçük cihaz ONT diye bahsettiğim cihaz. Soldaki büyük olan ise halk ağzında fiber modem olarak geçen ama aslında teknik olarak modem olmayan cihaz. (Neden modem olmadığını aşağıda açıklayacağım.)

FTTB sistem de kendi içerisinde ikiye ayrılır. Biri FTTB-DSL diğeri FTTB-Eth dediğimiz türlerdir.
FTTB-DSL sistemde fiber kablo binaya kadar gelir. Bina içerisinde genelde T11 veya T21 kabin kullanılır. Bu kabinlerin içerisinde DSLAM (Digital Subscriber Line Access Multiplexer) dediğimiz bir cihaz bulunur. Bu cihaz optik sinyali SFP (Small Form Pluggable) modülü vasıtasıyla okur ve bakır kabloya aktarır. Dairelere de çift telli bakır kablo dağıtılır. Bu bakır kablo çift telli olduğu için RJ-11 standardındadır ve modemin DSL girişine takılır. Bildiğimiz VDSL sistemdir. Tek fark kabinin sokakta bir yerde değil de binada bulunmasıdır. Tıpkı diğer VDSL sistemler gibi AON (active optical network) şebekeye bağlıdır.

Birkaç T11 ve T21 fotoğrafı:
T11B.jpeg

T21 3.jpeg

T11 (2).jpg

Bu da bir T11 kabininin içi:
20230302_074909.jpg

En üstteki beyaz kısım fiber patch panel olarak geçer. Ana hat fiber kablosundaki corelara (kor şeklinde telaffuz edilir) ek yapılıp ek yerlerinin saklandığı kısımdır.
Onun altındaki siyah cihaz DSLAM cihazıdır. DSLAM üzerinde kırmızı ile işaretlediğim yerde SFP modülüne giriş yapan bir fiber patch cord görüyoruz. Fiber patch cord dediğim şey o ince sarı kablodur ve fabrika çıkışlı olarak her iki ucu da konnektörlüdür.
Sol alttaki beyaz kısım güç ünitesidir.
Sağ alttaki beyaz ve kırmızı şeyler ise bildiğimiz regletler.

FTTB-Eth sistemde ise yine fiber kablo binaya kadar gelir. Bina içerisinde yine bir kabin bulunur. Bu sefer kabinin içerisinde MDU (Multi Dwelling Unit) cihazı bulunur. Bu cihaz da tıpkı DSLAM gibi SFP modülüyle optik sinyali alır ve bakır kabloya elektrik sinyali olarak aktarır. Ama bu kez dairelere çift telli bakır kablo yerine 8 telli CAT kablo dağıtılır. Bilindiği üzere CAT kablolar RJ-45 standardındadır. Bu CAT kablolar daire içerisindeki routerın WAN girişine girer. Dikkat ediniz modem demedim router dedim. Çünkü FTTB-Eth sistemde de FTTH sistemde de kullanılan cihazlar modem değildir. (Siz zaten router yazmışsınız da ben genel bilgi olsun diye ekleme yapıyorum.)
Modem kelimesi "modülasyon" ve "demodülasyon" kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir kavramdır. Yani ses sinyalini veriye, veriyi de ses sinyaline çevirme prensibiyle çalışır. Oysa fiber altyapıda ses sinyaliyle işimiz olmadığı için kullanılan cihaz da modem değildir. Teknik ismi Home Gateway (ev ağ geçidi) olan bir routerdır.

Birkaç tane MDU fotoğrafı:
MDU 3.jpeg

MDU 2.jpeg

MDU.jpg

Bakın hepsinde de bir sürü CAT kablo var. Bunlar dairelere dağıtılıyor.

Bir de ben FTTC ifadesini sevmiyorum ve kullanmıyorum. Neticede yukarıda açıkladığım üzere FTTB sistemlerde de bir kabin mevcut. O zaman FTTB'yi de FTTC'nin içine mi dahil edeceğiz? Bu durumda sokaktaki kabinlerin (sözgelimi T7, T23 gibi kabinlerin) binadaki kabinden ne farkı kaldı? Zaten teknik olarak bir farkı yok da konumu açısından FTTB diyorduk. Bu sebeple ben FTTC ifadesini kullanmıyorum, doğrudan VDSL diyorum. Bir de FTTN diyenler var ki akıllara zarar. Neymiş efendim mahalleye kadar fibermiş. Hocam fiberin oraya kadarı buraya kadarı yoktur. Fiber fiberdir. O zaman ben de bakkala kadar fiber, kasabın önünden geçip bana uğramayan fiber bilmem ne şeklinde birkaç saçmalık ortaya atarım. Mahalleye kadar fiber oluyor da bakkala kadar neden olmasın?
Bunun kesin bir literatürü yok, FTTC diyenler var ama dediğim gibi ben kullanmıyorum.

Geri
Yukarı