Altyapım 83 Mbps'ye kadar destekliyor fakat 50 Mbps'de takılı kalıyor

NitrousOxide

Decapat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Muhasebe
Merhabalar, değerli forum üyeleri..

2002'den beri Türk Telekom kullanmaktayım, şu anda yaşadığım evde de Türk Telekom altyapısına sahip internet ve Türk Telekom modem kullanıyorum. Aktif olarak kullandığım 50 Mbps hızdan 75 Mbps'ye geçiş yaptım. TürkNet'in, Milennicom'un veya Türk Telekom'un altyapı sorgulama servislerinden yaptığım sorgularda, internet altyapımın 83 Mbps'ye kadar desteklediğini görüyorum. İlgili ekran görüntülerini de ekledim, Türk Telekom'u arayıp arıza kaydı mı oluşturmam gerekiyor yoksa altyapıyla alakalı bir durum mu?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• 01.png
    01.png
    71,4 KB · Görüntüleme: 40
  • 02.png
    02.png
    80,5 KB · Görüntüleme: 32
  • 03.png
    03.png
    98,8 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır, bilgisayar üzerinden Ethernet kablosu ile.
Bazen modem kapatıp, bekleyip, açınca düzeliyor. Sebebi şu, en uygun portu bulup, ona bağlanıyor. Wifi sürücünüz güncel mi, kontrol edebilir misiniz? Manuel güncelleme yapabilirseniz daha iyi olur. Kendi yapabilecekleriniz bence bu kadar. Devam ederse, arıza kaydı oluşturun. Bu tip durumlarda merkezden, sizi başka, güncel bir porta manuel alabiliyorlar. Bazen şu da çıkabiliyor, evet alt yapınız destekliyordur ama ev içi tesisatta problem olabilir. O zaman da yine hızda azalma söz konusu oluyor. Modem eskiyse ondan olabiliyor. Bildiğim ve aklıma gelen her şeyi yazdım ki, siz hangi aşamadan şüpheleniyorsanız oradan başlayın.

Wifi ile alakalı değil, modem arayüzündeki değerler hattınızın gerçek değerleridir. Altyapı sorgulama siteleri ise size tahmini bir değer verir. Modeminizdeki değer sorgulama sitelerine göre yüksek veya düşük olabilir her iki duruma da şahit oldum. Bu hatla 50Mbps'ten fazla hız alamazsınız. İç tesisatınızı yenilerseniz daha iyi değerler olabilir belki ama net bir şey söyleyemem.

Mesela binama fiber gelmeden önce altyapı sorgulamada 56 gözüküyordu ama modeme 40 geliyordu. Hattı sınırda kullanmamak için 35 kullandım hep.

Bazen modem kapatıp, bekleyip, açınca düzeliyor. Sebebi şu, en uygun portu bulup, ona bağlanıyor. Wifi sürücünüz güncel mi, kontrol edebilir misiniz? Manuel güncelleme yapabilirseniz daha iyi olur. Kendi yapabilecekleriniz bence bu kadar. Devam ederse, arıza kaydı oluşturun. Bu tip durumlarda merkezden, sizi başka, güncel bir porta manuel alabiliyorlar. Bazen şu da çıkabiliyor, evet alt yapınız destekliyordur ama ev içi tesisatta problem olabilir. O zaman da yine hızda azalma söz konusu oluyor. Modem eskiyse ondan olabiliyor. Bildiğim ve aklıma gelen her şeyi yazdım ki, siz hangi aşamadan şüpheleniyorsanız oradan başlayın.
Wifi ile alakalı değil, modem arayüzündeki değerler hattınızın gerçek değerleridir. Altyapı sorgulama siteleri ise size tahmini bir değer verir. Modeminizdeki değer sorgulama sitelerine göre yüksek veya düşük olabilir her iki duruma da şahit oldum. Bu hatla 50Mbps'ten fazla hız alamazsınız. İç tesisatınızı yenilerseniz daha iyi değerler olabilir belki ama net bir şey söyleyemem.

Mesela binama fiber gelmeden önce altyapı sorgulamada 56 gözüküyordu ama modeme 40 geliyordu. Hattı sınırda kullanmamak için 35 kullandım hep.
Tamamen altyapı kaynaklı olduğunu düşündüğüm bir sorun bu. Yaşadığım ilçede sadece 4 konumda fiber altyapı mevcut, aralarından biri oturduğum apartmanların olduğu kısım. Modemi uzun süre açık bıraktığımız zaman, performans anlamında ciddi düşüşler oluyor gerçekten. Türk Telekom'un bayisine gidip bizzat destek alsam yardımcı olurlar mı diye düşünmedim değil.. Arıza kaydı tarzı bir şey oluştursam, kablo değişmesi durumunda 75 Mbps'ye yakın bir hız alabilme şansım olabilir mi?

internetteki en önemli konulardan birisi evinin içinde ve modeminde kullandığın kablodur, ben türknet kullanıyorum sürekli bu sorunu yaşıyordum 50 kez türkneti aradım artık gerçekten iptal ettirme durumuna geldim ama bir bilirkişi gelip baktığında modem kablosunda ve dışardan eve gelen kablolada sürekli bağ olduğunu(kablo kesik sonra tekrardan bağlanma yani tek kablo şeklinde dğil) olduğunu fark ettik bunu düzelltik şuan çok memnunum. Kabloları elektrikevreni.com | Toptan ve Perakende Elektrik Malzemeleri buradan alabilirsin ben memnunum.

Geri
Yukarı