Altyapım FTTH mi FTTB mi ?

FTTB/fiber bu altyapı FTTH ile farkları yok zaten. Gigabit Ethernet açık ise aynı ikisi de.

Yayın yaparken ping sorunu yaşıyorsan belki Ethernet kablosu eskimiş olabilir binaya gelen. Zaten eski duruyor eski Türk Telekom resmi var.
Peki hocam bu eski kabloları yanieleme konusunda kime danışabilirim. Şimdilik sadece Türknet desteğine yazdım onlar da ancak yarın iletişime geçer, acaba onlar çözer mi direkt sorunu, yani çözmek zorundalar mı yoksa ben kendim mi yaptıracam ?
Bunu yapan çalışanlar galiba sarhoş falandı. Böyle rezil kablolamayı hayatımda görmedim.

Sorunun cevabı: Bu altyapı FTTB oluyor. Bu kutudan(!) daireye çekilen ethernet kablosuna fiber internet uyumlu bir router takılarak internete çıkılır. Eğer FTTH olsaydı bina girişinde daha basit bir kutu ve evinize kadar gelen fiber optik kablo olurdu. Size yine aynı veya muadil router verilir ama routera giriş yapılamayacağı için GPON/ONT (yada adı her neyse) cihazla bu fiber optik kablo sonlandırıldıktan sonra yine ethernetle o routera bağlantı yapılır.

Neticede benim bildiğim kadarıyla FTTB ile FTTH aradında ciddi bir kalite farkı yok. Çünkü yeterince kaliteli bir CAT6 veya üzeri standartta kablo ile aynı band genişliği elde edilir. Ayrıca ping farkı da ihmal edilebilecek kadar az olur. (<1ms)
(FTTC'den her halükarda daha iyi) İlla FTTH istiyorsanız bina sakinleri olarak ortak dilekçe yazıp Türk T*lekom bölge müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Bu oluşum lütfederse evinize FTTH getirebilir. Ancak binanızın tesisat planı ve kat sayısı belki kararı etkiler.

Ping durumunu etkileyen çok fazla sebep var. Şehir/semt bazında yoğun kullanım, kullandığınız routerın kalitesiz olup birden fazla bağlı cihazların gelen-giden paketleri iyi yönetememesi, yurt içinde bazı PoP yönlendiricilerinde yoğunluk olması gibi.
Konu çok komplike 🤣 Maalesef dilekçe işi yaş çünkü bazı apartman sakinleri yerel markalardan (zartzurt net gibi) 35 Mbps alıyorlar sirf 60 TL falan diye. Yani kimsenin hız umrunda değil ki FTTB yi FTTH ye çevirmek umrunda olsun 🤣 Bireysel olarak sağlayamıyorsam bu şekilde kullanacak gibiyim galiba
Bahsettiğin modem FTTB. Bildiğim kadarıyla ankastre'de Ethernet kabloları olduğu zaman FTTB oluyordu. Aynı şekilde modeminde de WAN portu bulunuyor Ethernet üzerinden interneti sağlaması için.

FTTH olsa Dahili GPON'a sahip bir modem ya da GPON + modem verirlerdi.
Hocam ben o korku filmi gibi mekandan direkt görünen ve daire numaram olan fiberi evime getirip bir GPON alıp meseleyi çözemiyorum değil mi ? :(

Son düzenleme:
Hocam ben o korku filmi gibi mekandan direkt görünen ve daire numaram olan fiberi evime getirip bir GPON alıp meseleyi çözemiyorum değil mi ? :(
Maalesef. Binanız muhtemelen eski ve FTTB çözümünde bulunmuşlar, nispeten yeni binalarda FTTH olur.

Bu arada FTTB gayet yeterli ve performanslı. Eğer performansınızı maksimum seviyeye getirmek istiyorsanız; ankastreden dairenizin içine kadar gelen kabloyu CAT 6, daha sağlam olsun istiyorsanız CAT 7 ile değiştirin. Biraz masraflı olur ama değecektir. Ayrıca Ethernet sürücülerinizi güncel tutun.

FTTB'de maksimum performansı bu şekilde sağlarsınız. Normal şartlarda modem yükseltmesi de önerebilirim fakat çok masraflı olur. Siz Ethernet kablosunu yenileseniz bile yeter, tabi sorun yaşıyorsanız. Sorun yaşamıyorsanız kalsın.

Son düzenleme:
Ethernet yani RJ45 ile dairenize kadar geliyorsa, FTTB yani Binaya kadar fiber alt yapınız var.
Eski binalarda ya da bir kablo hat projesi olmayan, binalar da bu sistemi kullanıyorlar.
100Mbps ve üzeri bir bağlantı almayacaksanız, daire kadar Fiber şart değil.
Hocam internetten genel olarak aşırı derecede memnunum çünkü memlekette homo habilis gibi ADSL ile 12 mbps kullanıyordum ama ping 40-90 arasına çıkıyor avrupa serverli oyunlarda. FTTH olupta ayni oyunlarda 10 pingin altına inenleri gördüm ve bir şekilde bunu sağlama imkanım varsa diye açtım konuyu. Yani evet pek fark gibi aralarında ama az külfetle FTTH oluyorsa yapmak isterdim
Maalesef. Binanız muhtemelen eski ve FTTB çözümünde bulunmuşlar, nispeten yeni binalarda FTTH olur.
Aslında en fazla 6 yıllık falan ama maalesef bu şekilde devam edeceğiz o zaman

O kutunun hali nedir hocam? Kanım çekildi yemin ederim. Altyapınız FTTB oluyor. FTTH olsaydı girişte siyah bir kutu olurdu. DSLAM üzerinde Türk Telekom'un eski logosu var. Muhtemelen 6-7 yıllık bu. Ama FTTH gibi kalitelidir. Sadece düzgün kablolama yapmanız yeterli.

Evin alt yapısı nerede oluyor bende bir merak ettim de bakayım.
Hocam çoğunlukla giriş katında depo, otopark ya da benzeri bir oda varsa ora da oluyor
O kutunun hali nedir hocam? Kanım çekildi yemin ederim. Altyapınız FTTB oluyor. FTTH olsaydı girişte siyah bir kutu olurdu. DSLAM üzerinde Türk Telekom'un eski logosu var. Muhtemelen 6-7 yıllık bu. Ama FTTH gibi kalitelidir. Sadece düzgün kablolama yapmanız yeterli.
Hocam peki kablolamayi nasil düzeltebilirim, ben en fazla o aradaki cat5 kabloyu cat7 taktım ama eve kadar duvar içi gelen kablo cat5 ise değiştirme şansım yok ki maalesef

Hocam çoğunlukla giriş katında depo, otopark ya da benzeri bir oda varsa ora da oluyor.

Hocam peki kablolamayi nasıl düzeltebilirim, ben en fazla o aradaki CAT5 kabloyu CAT7 taktım ama eve kadar duvar içi gelen kablo CAT5 ise değiştirme şansım yok ki maalesef.

Cihazlar Türk Telekom'un ama bu sistemi genelde Superonline site yerleşimlerinde kullanıyor ve onların kablolamaları da bu şekilde oluyor.

Hocam çoğunlukla giriş katında depo, otopark ya da benzeri bir oda varsa ora da oluyor

Hocam peki kablolamayi nasil düzeltebilirim, ben en fazla o aradaki cat5 kabloyu cat7 taktım ama eve kadar duvar içi gelen kablo cat5 ise değiştirme şansım yok ki maalesef
Evin içinde CAT5 prizi varsa onun yerine bir şekilde CAT7 kabloyu evinize sokabilirsiniz. Kapı köşelerinden dolaştırılabilir. Eğer görünüm açısından sıkıntı çıkmayacaksa yapmayı düşünün bi'.
Eğer portunuzun hangisi olduğunu biliyorsanız kolay olacaktır kablolama işlemi. Biraz el becerisi gerektiriyor sadece.

Sırf şu konuya yorum yapmak için giriş yaptım. Maalesef ülkemizdeki iş ahlakının en basit örneklerinden birisini görüyorsunuz. Bu nasıl bir işçiliktir. O maaşını alırken içi rahat etti mı acaba? Her neyse sorunuzun cevabını bir kere de ben vermiş olayım. Altyapınız FTTB (Fiber to the Build) binaya kadar internettir.

Sırf şu konuya yorum yapmak için giriş yaptım. Maalesef ülkemizdeki iş ahlakının en basit örneklerinden birisini görüyorsunuz. Bu nasıl bir işçiliktir. O maaşını alırken içi rahat etti mı acaba? Her neyse sorunuzun cevabını bir kere de ben vermiş olayım. Altyapınız FTTB (Fiber to the Build) binaya kadar internettir.
Hocam azminize hayran kaldım ve teşekkürler :D
Evin içinde CAT5 prizi varsa onun yerine bir şekilde CAT7 kabloyu evinize sokabilirsiniz. Kapı köşelerinden dolaştırılabilir. Eğer görünüm açısından sıkıntı çıkmayacaksa yapmayı düşünün bi'.
Eğer portunuzun hangisi olduğunu biliyorsanız kolay olacaktır kablolama işlemi. Biraz el becerisi gerektiriyor sadece.
Portlara daire numarası yazmışlar dün gidip denedim benimkini buldum ve sorun olmazsa direk oradan cat7 çekerim 👍

Yeni konular

Geri
Yukarı