Altyapımın desteklediği hızdan fazla hız alabilir miyim?

SencanGariest41

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği
Öncelikle altyapımın desteklediği hız 85/8 Mbps ve aldığım hız gücel olarak tüm hız Testlerin'de 82/8 olarak çıkıyor, ama bundan yaklaşık 2 hafta önce hızım 93/14'idi Upload'a pek takılmıyorum ancak, Download'ın düşüşü sinirimi bozdu diyebiliriz, yani tamam altyapım 85 destekliyor ve bana gelen hız 82 Mbps ama, 93/14 Mbps olarak sorunsuz bir şekilde 1.5 kullandım yani demek ki altyapımın desteklediği hızın biraz üstüne çıkınca bir sorun olmuyor, sizce TurkNet talebime göre hızımı 100 Mbps içinde istediğim hıza yükseltebilir mi? Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Teşekkürler.

Desteklenen hızdan fazlasını almanızın imkanı yoktur ancak aracı firmalar altyapınızdan gelen hızı stabilizasyon için bilerek düşük gösteriyor olabilir. Bu durumda tabii ki orada görüntülenen hızdan fazlasını altyapınız destekliyorsa alabilirsiniz. Altyapınızın gerçekte desteklediğinden fazlasını almanız o altyapıyı kullanmanız dahilinde mümkün değildir diyebiliriz.

Öncelikle altyapımın desteklediği hız 85/8 Mbps ve aldığım hız gücel olarak tüm hız Testlerin'de 82/8 olarak çıkıyor, ama bundan yaklaşık 2 hafta önce hızım 93/14'idi Upload'a pek takılmıyorum ancak, Download'ın düşüşü sinirimi bozdu diyebiliriz, yani tamam altyapım 85 destekliyor ve bana gelen hız 82 Mbps ama, 93/14 Mbps olarak sorunsuz bir şekilde 1.5 kullandım yani demek ki altyapımın desteklediği hızın biraz üstüne çıkınca bir sorun olmuyor, sizce TurkNet talebime göre hızımı 100 Mbps içinde istediğim hıza yükseltebilir mi? Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Teşekkürler.

100 Mbps yapar ama sen 90 küsur alırsın.

Altyapınızın desteklediği hızın üzerinde hizmet almanız mümkün değil. Ek olarak sınırlarda kullanım hızınızı olumsuz etkiler. Örneğin altyapınız en fazla 75 mbps destekliyorsa ve servis sağlayıcısı size 75 mbps veriyorsa, sağlıklı altyapı yoksa aksine zararınıza olur. Belli bir süre sonra kopmalar vs başlar.

1-1.5 sene once TurkNet altyapı icin kutmuzu yenilemisti ilk 1 ay 104+105Mbps hiz veriyordular normalde VDSL ile hangi hizi destekliyorsa o hızı veriyorlardi bize 86 denildi ama 104'e cikti ve hata olsa 1 1.5 ay kadar 86 ustunde verilmezdi herhalde yavas yavas azaldi 1. aydan sonra degişik.

DSL'inizin bulunduğu DSLAM'daki yoğunluk artmıştır ve bu yüzden alabileceğiniz en yüksek hızda düşüş olmuştur. Ayrıca Turktelekom 1-1,5 ay kadar önce ''Size daha iyi hizmet verebilmek adına altyapınızı ADSL'den VDSL'e geçirdik'' gibi saçma sapan bir uygulamayla 16 Mbit ADSL abonelerini VDSL altyapısına geçirdi, bu da etkili olmuştur. O zamandan beri CRC hatalarıyla boğuşuyorum. Ne yazık ki, ne ISS'ler bünyesinde ne de forumlarda CRC nedir sorusunu cevaplayabilecek bir kimse bile bulamamışken bu sorunun çözümünü yetkililerden bekliyordum. Forumlarda yüzlerce CRC konulu başlık var ve altlarında kulaktan dolma yorumlar, ne çözüm var ne de konuyla ilgili gerçekten bilgili kişiler. Konuyla ilgili bol bol yabancı kaynak okuyarak araştırmalarımı sürdürüyorum. Geçerli bir derleme hazırladıktan sonra yayınlayacağım.

Benim size tavsiyem, bağlantınız sağlıklı ise 3-5 Mbit fazladan hız için maceraya atılmamanız. Çünkü biliyorum ki en ufak bir sorunda şu an kullandığınız değerleri mumla aryacaksınız ve ilgililer geriye dönük işlem yapmayı beceremeyecek, her şey allak bullak olacak, sorununuzun ne olduğunu bile dinlemeden yıllarca arıza kaydı açıp ''arızanız giderlimiştir'' diye mesajlar atacaklar. Evdeki bulgurdan olmak istemiyorsanız oturun oturduğunuz yerde. :)

DSL'inizin bulunduğu DSLAM'daki yoğunluk artmıştır ve bu yüzden alabileceğiniz en yüksek hızda düşüş olmuştur. Ayrıca Türk Telekom 1-1, 5 ay kadar önce "size daha iyi hizmet verebilmek adına altyapınızı ADSL'den VDSL'e geçirdik" gibi saçma sapan bir uygulamayla 16 Mbit ADSL abonelerini VDSL altyapısına geçirdi, bu da etkili olmuştur. O zamandan beri CRC hatalarıyla boğuşuyorum. Ne yazık ki, ne ISS'ler bünyesinde ne de forumlarda CRC nedir sorusunu cevaplayabilecek bir kimse bile bulamamışken bu sorunun çözümünü yetkililerden bekliyordum. Forumlarda yüzlerce CRC konulu başlık var ve altlarında kulaktan dolma yorumlar, ne çözüm var ne de konuyla ilgili gerçekten bilgili kişiler. Konuyla ilgili bol bol yabancı kaynak okuyarak araştırmalarımı sürdürüyorum. Geçerli bir derleme hazırladıktan sonra yayınlayacağım.

Benim size tavsiyem, bağlantınız sağlıklı ise 3-5 Mbit fazladan hız için maceraya atılmamanız. Çünkü biliyorum ki en ufak bir sorunda şu an kullandığınız değerleri mumla aryacaksınız ve ilgililer geriye dönük işlem yapmayı beceremeyecek, her şey allak bullak olacak, sorununuzun ne olduğunu bile dinlemeden yıllarca arıza kaydı açıp "arızanız giderlimiştir" diye mesajlar atacaklar. Evdeki bulgurdan olmak istemiyorsanız oturun oturduğunuz yerde. :)

Hocam değerli yorumunuz için teşekkürler, bende aynı kandayım.

Geri
Yukarı