Altyapının sağlam olup olmadığını anlama

Xaraca

Hectopat
Sosyaldeki internet önerileri konularına baktığım zaman sık sık şu yoruma denk geldim; altyapınız sağlamsa, altyapınız sağlıklıysa, altyapınız iyiyse X internet sağlayıcısını kullanın benzeri cümleler. Altyapımın sağlam olup olmadığını nasıl anlarım? Altyapı sağlam ne demek?

İnternet ana dağıtıcı bölge santralleri saha dolapları ve senin evin olma üzere bu şekilde ilkten sona bir sıralamada ulaşır.
Ana dağıtıcı bölge santralleri arasındaki bağlantılar fiber optik kablodur ve çok hızlıdır.

Bölge santrali saha dolabı ve ev üçgenindeki bağlantılar eski ve bakır ise altyapın zayıftır.
Bu durumu modem arayüzünden veya altyapı sorgulama sitelerinden adresine verilen hıza bakarak anlayabilirsin.

İnternet sağlayıcılarının resmi sitelerinde ''fiber sorgulama - altyapı sorgulama'' adlı bölümler var o sayfalara adres girip sorgulayabiliyorsunuz.

Mesela: Superonline Fiber Vodafone Altyapı Sorgulama Türknet Altyapı Sorgulama
İnternet ana dağıtıcı bölge santralleri saha dolapları ve senin evin olma üzere bu şekilde ilkten sona bir sıralamada ulaşır.
Ana dağıtıcı bölge santralleri arasındaki bağlantılar fiber optik kablodur ve çok hızlıdır.

Bölge santrali saha dolabı ve ev üçgenindeki bağlantılar eski ve bakır ise altyapın zayıftır.
Bu durumu modem arayüzünden veya altyapı sorgulama sitelerinden adresine verilen hıza bakarak anlayabilirsin.
Altyapı sorgulamalarında 68mbps veriyor Nedspeed ve Millenicom'da. Yaşadığım yerde fiber altyapı yok, VDSL kullanacağım. Bu altyapıda Türknet veya Nedspeed'den 35mbps'lik paket kullansam, altyapı kaynaklı bir sıkıntı çıkmaz sanırım değil mi?

Hocam ben bütün ISS'lerden altyapımı sorgulattım ve hep 96 Mbps altyapı diyor şu an TT'de 100Mbps kullanıyorum ama hızım 60 ve SNR değerim çok düşük. Bunun sebepleri neler olabilir peki?
Bir de şöyle bir saçmalık oluyor sabahları altyapı sorgula diyorum 96 diyor akşamları sorguluyorum 16 diyor :D

Hocam ben bütün ISS'lerden altyapımı sorgulattım ve hep 96 Mbps altyapı diyor şu an TT'de 100Mbps kullanıyorum ama hızım 60 ve SNR değerim çok düşük. Bunun sebepleri neler olabilir peki?
Bir de şöyle bir saçmalık oluyor sabahları altyapı sorgula diyorum 96 diyor akşamları sorguluyorum 16 diyor :D

Bina ankastre kutusundan eve gelen kabloda sıkıntı var ya da ana dagıtılan yerdee sıkıntı varr TT müşteri hizmetlerini arayın durumu bildirin çözeceklerdir

Bina ankastre kutusundan eve gelen kabloda sıkıntı var ya da ana dagıtılan yerdee sıkıntı varr TT müşteri hizmetlerini arayın durumu bildirin çözeceklerdir
Keşkeeee... 11'inde aradım ve arıza kaydı oluşturuldu ilk geldiler sorun ana hattan gelen bakır kabloda sıkıntı varmış onu söylediler sonra 2 gün önce geldiler onardılar ama ben de hiçbir değişiklik yok. Elite ekip gelecek pazartesi. Aradım dedim ki ankastre de arıza varsa ya da o eve gelen kabloda sorun varsa ne olacak elektrikçi çağıracaksınız dediler. E ben o zaman onlar gelsin diye niye 50 TL veriyorum ki anlamadım gerçekten.

Altyapı sorgulamalarında 68Mbps veriyor nedspeed ve Millenicom'da. Yaşadığım yerde fiber altyapı yok, VDSL kullanacağım. Bu altyapıda TürkNet veya Nedspeed'den 35Mbps'lik paket kullansam, altyapı kaynaklı bir sıkıntı çıkmaz sanırım değil mi?

60 Mbps veriyorsa 35 kullanırsın.
Sorun olmaz.
Bir de şöyle bir saçmalık oluyor sabahları altyapı sorgula diyorum 96 diyor akşamları sorguluyorum 16 diyor :D.

SNR'nin düşük olması saha dolabın ile evin arasındaki bakır kablonun uzunluve kalitesi ile alakalıdır.
Saha dolabı evine ne kadar uzaksa o kadar düşük olur.

Keşkeeee... 11'inde aradım ve arıza kaydı oluşturuldu ilk geldiler sorun ana hattan gelen bakır kabloda sıkıntı varmış onu söylediler sonra 2 gün önce geldiler onardılar ama ben de hiçbir değişiklik yok. Elite ekip gelecek pazartesi. Aradım dedim ki ankastre de arıza varsa ya da o eve gelen kabloda sorun varsa ne olacak elektrikçi çağıracaksınız dediler. E ben o zaman onlar gelsin diye niye 50 TL veriyorum ki anlamadım gerçekten.

Biyerden geçirmeleri gerekiyor çünkü.

Geri
Yukarı