Altyapısız İnternet bağlanır mı?

Merhaba arkadaşlar ben bir çok sitede altyapı sorgulatması yaptım. Ve hepsinde binamın altyapısında altyapı olmadığını bu yüzden ADSL/VDSL internet alamayacağımı söylüyor. Fakat ben şuanda Turkcell Superonline'da ADSL internet kullanıyorum. Ve internet kurulumum yapılı yaklaşık 3-4 yıldır. Ev telefonumuz vb. bulunmakta. Turkcell'de fiyatlar pahalılaştığı için çıkmak istiyorum ve Türknet'e geçmek istiyorum fakat Türknet'e geçerken altyapı sıkıntı yaratır mı? Altyapı yok ama kablo var. Türknet'te VDSL'ye geçmeyi planlıyorum. Trafodan eve VDSL kablo çekersek internet olur mu? ADSL gibi yani. Ve VDSL'ye geçeceğim için bir VDSL2 destekleyen modem öneriniz var mıdır?
Şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
ADSL kullandığına göre bakır altyapı bölgende mevcut, TürkNet'i arayarak farklı İSS'den transfer yapmak istediğini söyle. Sözleşmeleri imzalayıp işlemleri başlat. VDSL' i evine kablo çekerek kendin kullanamazsın. Türk Telekom tarafından altyapı çalışması yapılıp bölgene VDSL altyapı getirilmesi gerekiyor. TürkNet'e alternatif olan NetSpeed'i seçmeni öneririm. ADSL paketleri gayet iyi.

ADSL'de kullandığınız telefon kablosu üzerinden VDSL hizmeti alacaksınız zaten. Ayrıca bir kablo çekmeye gerek yok. TurkNet'in sitesinden altyapı ve bağlantı için test yapın kaç Mbt hız alabileceğinize dair. Yalnız bulunduğunuz yerde VDSL hizmeti için boş port var mıdır yok mudur bilemiyorum. VDSL modem de uygun fiyatlı olarak Tenda V300 olabilir, tabiki başka seçeneklerde mevcuttur. İyigünler.

ADSL'de kullandığınız telefon kablosu üzerinden VDSL hizmeti alacaksınız zaten. Ayrıca bir kablo çekmeye gerek yok. TurkNet'in sitesinden altyapı ve bağlantı için test yapın kaç Mbt hız alabileceğinize dair. Yalnız bulunduğunuz yerde VDSL hizmeti için boş port var mıdır yok mudur bilemiyorum. VDSL modem de uygun fiyatlı olarak Tenda V300 olabilir, tabiki başka seçeneklerde mevcuttur. İyigünler.

ADSL için kullanılan bakır altyapıdan nasıl VDSL hizmeti alınır anlatır mısın dostum?
VDSL denilen hizmet saha dolabına kadar Fiber kablo, saha dolabından sonra bakır kablo ile eve kadar getirilen hizmettir.

Öncelikle bulunduğum yerde 50-60 tane bina yıkıldı. Bu yüzden boş port olacağını düşünüyorum. Türknet'in kendi sitesinden baktığımda VDSL internetin en fazla 35mbps hız verdiğini görüyorum.
Bu kabloyu (VDSL) çektirmek için Türk Telekom'u aradığımda benden herhangi bir ücret alacaklar mı? Yoksa ücretsiz midir?

ADSL için kullanılan bakır altyapıdan nasıl VDSL hizmeti alınır anlatır mısın dostum?
VDSL denilen hizmet saha dolabına kadar Fiber kablo, saha dolabından sonra bakır kablo ile eve kadar getirilen hizmettir.

VDSL de bakır kablo kullanılarak veriliyor. Saha dolabından binanın altındaki dolaba kadar bakır kablo zaten ve dolaptan da eve kadar yine bakır kablo.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğim kadarıyla VDSL ve ADSL kabloları farklı diye biliyorum.

VDSL saha dolabına kadar fiber, saha dolabından binaya kadar bakır kabloyla gelen hizmettir. 100 Mbit gibi hızlar görülebilir. ADSL hizmeti santralden binaya kadar bakır kabloyla gelen hizmettir. Yakınlığa göre 24 Mbit'e kadar hızlar alınabilir.

Ben de şu anda TurkNet 35 mbt VDSL kullanıyorum. Daha önce ADSL kullanıyordum türk telekomdan. Binanın altındaki dolaptan evimize gelen kabloda sorun vardır, ben kendim komple yeniledim o bakır kabloyu CAT7 S-FTP kablo çektim. Şimdi VDSL sorunsuz sıkıntısız kullanıyorum.
Arkadaşın saha dolabına fiber kablo geliyor mu gelmiyor mu tabi bilmiyorum. Gelmiyorsa dediğiniz gibi ADSL ye mahkum. Turknetin sistesinden 35 mbt alıyor diye sonuç çıktıysa heralde geliyordur diye düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı