AM4 sistem vs AM5 sistem

yukonit0

Hectopat
Merhaba,
Var olan sistem yanına biraz daha yeni bir sistem kurmak isityorum. Yazılım ve genel oyuncu olarak kullanım amacım bulunmakta.

İki baz sistem var temel olarak aldığım.

AM4: Ghost V3 Oyun Bilgisayarı – GeForce RTX 4060TI – PcKolik.com | Gaming PC ve Bilgisayar Bileşenleri

AM5: https://www.sinerji.gen.tr/sinerji-...1tb-m2-ssd-rtx4060ti-oyun-bilgisayari-p-39068

Bu sistemler üzerinden Sinerji'de çok fazla varyasyon yaratamadığım için PcKolik üzerinden varyasyonları resimlerde görebilirsiniz.
Fakrlı sistemlere de açığım Intel AMD fark etmez ama açıklayıcı olarak ve yukarıda belirttiğim kullanım amaçlarına uygun öneride bulunabilriseniz sevinirim.

@Prime777 üstat yorumlarını bekliyorum.

not: Bütçe olarak 30K'yı geçmeyi düşünmüyorum.

Dosya Ekleri

• Sepet – PcKolik.com _ Gaming PC ve Bilgisayar Bileşenleri-1.png
    Sepet – PcKolik.com _ Gaming PC ve Bilgisayar Bileşenleri-1.png
    187,7 KB · Görüntüleme: 28
  • Sepet – PcKolik.com _ Gaming PC ve Bilgisayar Bileşenleri-2.png
    Sepet – PcKolik.com _ Gaming PC ve Bilgisayar Bileşenleri-2.png
    179,4 KB · Görüntüleme: 25
  • Sepet – PcKolik.com _ Gaming PC ve Bilgisayar Bileşenleri-3.png
    Sepet – PcKolik.com _ Gaming PC ve Bilgisayar Bileşenleri-3.png
    180,7 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleyen: Moderatör:
30k bütçe varken bunu al, ghost sistemle uğraşmaya değmez.

Eğer sıvı soğutma istersen, özelleştirme kısmında aynı bu ürün var; piyasa fiyatıyla benzer gözüküyor.

30k bütçe varken bunu al, ghost sistemle uğraşmaya değmez.

Eğer sıvı soğutma istersen, özelleştirme kısmında aynı bu ürün var; piyasa fiyatıyla benzer gözüküyor.

Intel tarafında öneriniz var mı acaba?

Hazır sistemden vazgeçtim
Parça parça kendim toplamaya kara verdim sizinde yardımızla.
Almayı düşündüğüm parçalar aşağıdaki gibidir.

Ekran kartı olarak
4060ti

İşlemci olarak
AMD Ryzen™ 5 7500F

İşlemci soğutucu olarak ( en ufak bir fikrim yok bu konuda )
ID-COOLING SE-224-XTS : ID-COOLING SE-224-XTS ARGB 4Pin PWM 120mm İşlemci Soğutucu Fiyat
DeepCool AK400 ZERO DARK PLUS : https://www.akakce.com/islemci-sogutucu/en-ucuz-deep-cool-ak400-zero-dark-fiyati,198532740.html

Güç kaynağı olarak
Corsair RM Serisi RM650, 650 Watt, 80+ Gold : Corsair RM650 CP-9020194-EU 650 W Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Anakart olarak
MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI : MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI 6600(OC) DDR5 Soket AM5
MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI 6600(OC) DDR5 Soket AM5 HDMI DP M.2 USB 3.2 ATX Anakart | ITOPYA

Ram olarak
Corsair VENGEANCE serisi düşündüm ama bu bölümle ilgili çok bilgim yok

https://www.amazon.com.tr/dp/B0BD4R...82FSVCLVB&ref_=list_c_wl_lv_ov_lig_dp_it&th=1

Kasa olarak ( Yine hiçbir fikrim yok, orta yollu çok abartı olmasına gerek yok )
Eski kasa uyar mı bu anakarta bilmiyorum corsair carbide serisi spec-04 önerilere açığım

SSD
Eski sistemde ssd'ler var bir süre onlar idare eder diye düşünüyorum, ama önerilere açığım

Bu sistem ile ilgili önerilerinizi, olur olmaz dediğiz fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bütçe olarak hepimizin yaptığı gibi en minimum değeri harcamak ama top değer 35-40K gibi görünüyor şimdilik.

@Prime777 @Jesus Wicked

Hazır sistemden vazgeçtim.
Parça parça kendim toplamaya kara verdim sizinde yardımızla.
Almayı düşündüğüm parçalar aşağıdaki gibidir.

Ekran kartı olarak.
4060 Ti.

İşlemci olarak.
AMD Ryzen 5 7500F.

İşlemci soğutucu olarak ( en ufak bir fikrim yok bu konuda )
ID-Cooling SE-224-XTS: ID-COOLING SE-224-XTS ARGB 4Pin PWM 120mm İşlemci Soğutucu Fiyat
DeepCool AK400 Zero Dark Plus: https://www.akakce.com/islemci-sogutucu/en-ucuz-deep-cool-ak400-zero-dark-fiyati,198532740.html

Güç kaynağı olarak.
Corsair RM serisi RM650, 650 watt, 80+ Gold: Corsair RM650 CP-9020194-EU 650 W Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Anakart olarak.
MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi: MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi 6600(OC) DDR5 soket AM5.
MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI 6600(OC) DDR5 Soket AM5 HDMI DP M.2 USB 3.2 ATX Anakart | ITOPYA

RAM olarak.
Corsair Vengeance serisi düşündüm ama bu bölümle ilgili çok bilgim yok.

Amazon.com.tr

Kasa olarak ( yine hiçbir fikrim yok, orta yollu çok abartı olmasına gerek yok )
Eski kasa uyar mı bu anakarta bilmiyorum Corsair Carbide serisi SPEC-04 önerilere açığım.

SSD.
Eski sistemde SSD'ler var bir süre onlar idare eder diye düşünüyorum, ama önerilere açığım.

Bu sistem ile ilgili önerilerinizi, olur olmaz dediğiz fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bütçe olarak hepimizin yaptığı gibi en minimum değeri harcamak ama top değer 35-40k gibi görünüyor şimdilik.

@Prime777 @Jesus Wicked

Butceyi dusurmeye calistin sanirim. O zaman o parcalara da bakarsak anakart disinda benzerler ve minimum dersen bu.

35K-40K icin 4070 bir sistem toplansin derim. 30k dersen bu attigim hazir sistemle benzer olur zaten.

7500F 224 XTS olur. Bütçe varken su sogutma da olabilir.

Butceyi dusurmeye calistin sanirim. O zaman o parcalara da bakarsak anakart disinda benzerler ve minimum dersen bu.

35K-40K icin 4070 bir sistem toplansin derim. 30k dersen bu attigim hazir sistemle benzer olur zaten.

7500F 224 XTS olur. Bütçe varken su sogutma da olabilir.
sıvı soğutma tarafında ne önerirsin, bir de daha önce tecrübem olmadığı için entegre ederken sorun yaşar mıyım çok sancılı olur mu?

Sıvı soğutma tarafında ne önerirsin, bir de daha önce tecrübem olmadığı için entegre ederken sorun yaşar mıyım çok sancılı olur mu?

Videoya bakaeak yapabilirsin.

Bildigim bu var, ama zam girmis.

Bir de Corsair H100 var bildigim.

Geri
Yukarı