AM5 sistem için parça seçimini nasıl yapmalı?

Bütçe
1

Mondy crush

Centipat
Daha fazla  
AM5'e geçiş yapmaya karar verdim fakat bazı konularda yeterli bilgiye sahip değilim, şöyle bahsetmem gerekirse; aşağıda belirttiğim RAM'leri almayı düşünüyorum fiyat açısından da makul geldi fakat benim bunu kullanacağım işlemci 7800x3D, okuduğum, araştırma yaptığım birçok yerde 7200 gibi değerlere 7 serisi işlemci ile çıkılamayacağı, buna istinaden bu RAM'leri araştırdım. EXPO desteği olmadığı sürece tam performans veremeyeceğini söyleyen de var, sıkıntısız çalışacağını söyleyen de var. Konuya açıklık getirmek istiyorum açıkçası.
RAM: F5-7200J3445G16GX2-TZ5r
Anakart: MSI B650 Gaming Plus Wi-Fi

Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsettiğiniz işlemciyi 8000 MHZ RAM ile kullananda var lakin üreticinin belirttiği katalog değerde kullanmak kafidir, sadece RAM'ler üzerinde zamanlamaları ile oynayarak yüzde 1 FPS ve yüzde 0.1 FPS değerlerini artırabilirsiniz bu ne kadar gerekli bilemem şahsen ben RAM'in değerlerini stok halde kullanıyorum.

Sadece anakart üreticileri RAM'lerin zamanlamaları sorun olmasın diye biraz daha aşağı değerde ayarlıyor yani CL30 6000 MHZ RAM'ler sistemi topladığınız da ve BIOS'tan EXPO RAM profilini açtığınız zaman CL 32 6400 MHZ değerde çalışabilir, bunu siz değiştirebilirsiniz o size kalmış ben değiştirmiyorum.

Bence 7200MHz RAM biraz fanteziye kaçıyor fiyat olarak vesaire de gereksiz zira RAM frekansının performansa etkisi devasa değil. DDR4 ve DDR5 arasında fark var frekans genelde 2 katı olduğu için ama 6000 ile 7200 arasında çok minimal farklar var. Burada bir inceleme videosu var konuyla ilgili.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bahsettiğiniz işlemciyi 8000 MHz RAM ile kullananda var lakin üreticinin belirttiği katalog değerde kullanmak kafidir, sadece RAM'ler üzerinde zamanlamaları ile oynayarak yüzde 1 FPS ve yüzde 0.1 FPS değerlerini artırabilirsiniz bu ne kadar gerekli bilemem şahsen ben RAM'in değerlerini stok halde kullanıyorum.

Sadece anakart üreticileri RAM'lerin zamanlamaları sorun olmasın diye biraz daha aşağı değerde ayarlıyor yani CL30 6000 MHz RAM'ler sistemi topladığınız da ve BIOS'tan EXPO RAM profilini açtığınız zaman CL 32 6400 MHz değerde çalışabilir, bunu siz değiştirebilirsiniz o size kalmış ben değiştirmiyorum.

Anlıyorum demek istediğinizi, teşekkür ederim öncelikle zaman ayırıp detaylı bir şekilde anlattığınız için. Ben AM4 kullandığım süre boyunca da DDR4'te 4400MHz CL 16 şeklinde kullanıyordum biraz bu konularda takıntılıyım, çok fazla bir FPS farkı yok ama benim zevkim bu diyebilirim. :) şu bahsettiğim konu da şunu sormak istiyorum yukarıda benim paylaştığım RAM'leri sorunsuz şekilde o anakart üzerinde kullanabilir miyim?

Bence 7200MHz RAM biraz fanteziye kaçıyor fiyat olarak vesaire de gereksiz zira RAM frekansının performansa etkisi devasa değil. DDR4 ve DDR5 arasında fark var frekans genelde 2 katı olduğu için ama 6000 ile 7200 arasında çok minimal farklar var. Burada bir inceleme videosu var konuyla ilgili.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet aslında dediğiniz gibi aman bir performans farkı yok fakat bulduğum yani en yukarıda modelini de paylaştığım RAM'leri 4.3 gibi bir fiyata alacağım kgf şeklinde uygun olduğunu düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı