Parça parça AM5 sistem toplamak mantıklı mı?

Halit G.

Kilopat
Yer
Ev
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Benim PC'nin yavaş yavaş parçalarını değiştirmeyi düşünüyorum zaten anakartta bir sorunlar var gibi. Zaten ben geçen yıl anakart falan değiştirecektim fakat AM5 çıkacağı için değiştirmedim. Şimdi çıktı ama pahalı ben de sırayla değiştirmeyi düşündüm. Yani ilk AM5 anakart alayım sonra işlemci sonra RAM diye gideyim tabii şöyle anakartı 5000 - 6000 TL'ye alıp 3 taksit yapıp ödeyip işlemciye geçeceğim onu da 3 taksit yapacağım öyle öyle alırım diye düşündüm. Ama 15K'ya patlayacak toplam. Sizce böyle yapmam mantıklı mı yoksa AM4 mü toplasam? Ben ileriye dönük bir sistem olsun diye düşündüm. AM4 alırsam 2 sene sonra yeni çıkan işlemciler bu anakarta olmayacak büyük ihtimal. Ve böyle yaparsam GTX 1060 ile bir sıkıntı çıkar mı? Zaten AM5 alırsam da en son RTX 4070 Ti düşünüyorum ya da 4060 çıkarsa onu ama o zamana kadar 1060 beni idare eder mi acaba emin değilim. Değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Sistemim:
Ekran kartı: MSI GTX 1060 Gaming X 6 GB.
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz AM4.
Anakart: MSI B350 Gaming Plus 3200 MHz AM4.
RAM: Corsair 16(8x2) GB DDR4 3200MHz.
PSU: Corsair RM650X 650W 80+ Gold.
HDD: Seagate Barracuda 7200RPM 1TB.
SSD: Corsair Force le 200 240GB SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bunun dezavantajı elinizde arızalı parça varsa bunu tespit edemezsiniz. Onun dışında bir mahsuru olduğunu düşünmüyorum. Ben şahsen PC'nizi satıp elinize geçen paranın üstüne de para biriktirip toplu almanızı öneririm tüm parçaların sorunsuz olduğunu görebilmek adına. Ama yine de aciliyetim var diyorsanız bu şekilde de yapılabilir riski göze alıyorsanız.

Bütçe müsaitse AM5 ile devam et derim.
Teşekkürler.
Hocam bunun dezavantajı elinizde arızalı parça varsa bunu tespit edemezsiniz. Onun dışında bir mahsuru olduğunu düşünmüyorum. Ben şahsen PC'nizi satıp elinize geçen paranın üstüne de para biriktirip toplu almanızı öneririm tüm parçaların sorunsuz olduğunu görebilmek adına. Ama yine de aciliyetim var diyorsanız bu şekilde de yapılabilir riski göze alıyorsanız.
Aslında acelem yok ama ileriye dönük bir sistem olsun diye düşündüğüm için AM5 mi toplasam diye düşündüm. Çünkü ben 3 yıl sonra parça değiştirmeye kalkarsam yenil nesiller benim sisteme uymaz diye ben AM5 diyorum ama ben de kararsızım. Teşekkür ederim cevabınız için için.

Teşekkürler.

Aslında acelem yok ama ileriye dönük bir sistem olsun diye düşündüğüm için AM5 mi toplasam diye düşündüm. Çünkü ben 3 yıl sonra parça değiştirmeye kalkarsam yenil nesiller benim sisteme uymaz diye ben AM5 diyorum ama ben de kararsızım. Teşekkür ederim cevabınız için için.
Yakın zamanda ben de sistem toplamayı düşünüyorum. Sizin gibi AM5 sistem toplamayı düşünüyorum. Genellikle CPU yüklü oyunlar oynadığımdan GPU'dan kısıp hem iyi bir CPU olsun hem de 5-6 yıl desteği olsun diye AM5 sistem düşünüyorum. Bütçeniz varsa AM5 toplayın. Riske atmak istemezseniz para biriktirip alın, riske değer diyorsanız aşama aşama da toplayabilirsiniz. Ben teşekkür ederim iyi sosyaller.

Geri
Yukarı