AM5 sistemde çok uzun boot süresi

HayatimTakinti

Hectopat
RAM
64 GB patriot 6000 MHz
SSD veya HDD modeli
Fury Renegade 1 tb
Ekran kartı
RTX 4060
Anakart
Msı pro a620m-e
İşlemci
Ryzen 7500f
Arkadaşlar yeni sistem topladım.

Ryzen 7500F.
ASUS RTX 4060 Dual OC.
MSI A620M-E
2x32 64 GB DDR 5 RAM 6000 MHz CL42 )Patriot
Kingston Fury Renegade 1 TB ( 7300/6000 hızı)

İlk başlangıçta MSI yazısı gelene kadar 1 dk geçiyor.

Daha hızlı olması lazım değil mi arkadaşlar.

Benim diğer sistem DDR4.

Tuşa bastığımda 3-4 sn içinde açılıyor.

Sorun nedir anlayamıyorum.

Yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• IMG_4639.jpeg
    IMG_4639.jpeg
    1,5 MB · Görüntüleme: 19
  • IMG_4640.jpeg
    IMG_4640.jpeg
    1,6 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG_4631.jpeg
    IMG_4631.jpeg
    137,3 KB · Görüntüleme: 18
BIOS'a girin ve RAM sekmesinden Memory Context Restore ayarını enable yapın kaydedin. Daha sonraki açılmalarında çok daha erken açılacaktır. DDR4 sistem gibi 3-4 saniyede açılmayacak fakat 10-15 saniyede açılacaktır.

DDR5 AMD sistemlerin normali oldu yavaş boot sorunu. Biz arkadaşa X670 7900x3D sistem yaptık. 45 saniyeden önce açılmıyor. RAM'ler EXPO destekli değil BIOS'tan XMP açıyoruz o zaman süre daha da uzuyor.

BIOS'a girin ve RAM sekmesinden Memory context restore ayarını enable yapın kaydedin. Daha sonraki açılmalarında çok daha erken açılacaktır. DDR4 sistem gibi 3-4 saniyede açılmayacak fakat 10-15 saniyede açılacaktır.

Hocam yeni teknolojiye geçmemizin nedeni zaten en hızlı sistemleri kullanalım, en iyisini kullanalım diye, açılma süresi çok mide bulandırdı yahu, niye geçtim ki o zaman ben AM5 sisteme 🤦🏻‍♂️

BIOS'a girin ve RAM sekmesinden Memory context restore ayarını enable yapın kaydedin. Daha sonraki açılmalarında çok daha erken açılacaktır. DDR4 sistem gibi 3-4 saniyede açılmayacak fakat 10-15 saniyede açılacaktır.

Daha hızlı olacak diye geçtim ben bu sisteme, beni DDR 4'ten geriye attıktan sonra anlamı yok, neredeyse AM4'e göre 2 kat para harcadık, yazık yahu.

Hocam yeni teknolojiye geçmemizin nedeni zaten en hızlı sistemleri kullanalım, en iyisini kullanalım diye, açılma süresi çok mide bulandırdı yahu, niye geçtim ki o zaman ben AM5 sisteme 🤦🏻‍♂️

Daha hızlı olacak diye geçtim ben bu sisteme, beni DDR 4'ten geriye attıktan sonra anlamı yok, neredeyse AM4'e göre 2 kat para harcadık, yazık yahu.

Sistemin hızı açılış süresiyle hesaplanması yanlış olur. Sistem açıldıktan sonra hız ve stabilite önemli. Siz Memory Context Restore ayarını açın ve keyfinize bakın.

Yeni konular

Geri
Yukarı