AM5 soketinin tüm AM4 soğutucularla uyumlu olmaması

Airi

Decipat
Daha fazla  
AMD her ne kadar AM4 platformunda çalışan soğutucular AM5'de de çalışacak dese de sadece orijinal Backplate'e uygun soğutucular çalışacak onu da şöyle göstereyim.

amd-am5-soketinin-ozellikleri-neler143858_0.jpg

Buradaki sıkıntıyı fark ederseniz işlemciyi tutan kapak Backplate'e vida ile bağlı. Siz soğutucu takmak için Backplate'i değiştirecekseniz plastikleri sonra işlemciyi üstüne de kapağı sökmeniz gerekiyor bu zaten bir güvenlik riski ve ekstra uğraş. Bunları geçersek Backplate'e dikkat ederseniz işlemcinin kapağı için 4 tane vida yuvası mevcut bu vida yuvası işlemci kapağını tutuyor. Bu işlemci kapağı olmadan da işlemciyi sabitleyemediğiniz için elinizdeki soğutucunun Backplate'i çöpe gidiyor çünkü kapağı tutan vida delikleri yok. Bu durumda yeni nesil için üreticilerin yeni kitler çıkarmasını beklemek kalıyor şu anki durumda eğer böyle Backplate'e ihtiyaç duyan bir soğutucu kullanıyorsanız yeni AMD platformunda kullanamayacaksınız. Ryzen 7000'lere geçerken o yüzden buna dikkat edin sonra yeni soğutucu almak zorunda kalabilirsiniz.

İşlemcinin kapağı diye tabir ettiğiniz işlemcinin yerine oturmasını sağlayan mekanizmanın sabitlenmesi için kullanılan vidaların boyutuna uygun somunlar kullanarak bu problem aşılabilir gibi geldi. Mesele uygun boyutta somun bulmak.

İşlemcinin kapağı diye tabir ettiğiniz işlemcinin yerine oturmasını sağlayan mekanizmanın sabitlenmesi için kullanılan vidaların boyutuna uygun somunlar kullanarak bu problem aşılabilir gibi geldi. Mesele uygun boyutta somun bulmak.
O somunların çok küçük olması ve backplate'in içine gömülmesi gerekiyor. Backplate metal olduğundan o biraz zor gibi. Bu sorunu çözen kitler var ama 100 dolardan satılıyor şuan.

O somunların çok küçük olması ve backplate'in içine gömülmesi gerekiyor. Backplate metal olduğundan o biraz zor gibi. Bu sorunu çözen kitler var ama 100 dolardan satılıyor şuan.
Bahsettiğiniz durumda backplate sökülmüş olmayacak mı? Ben öyle anladığım için öyle dedim.
Mesela AMD için hangi soğutucularda arkadaki backplate'i sökmek gerekiyor?

Bahsettiğiniz durumda backplate sökülmüş olmayacak mı? Ben öyle anladığım için öyle dedim.
Mesela AMD için hangi soğutucularda arkadaki backplate'i sökmek gerekiyor?
Kendim amd kullanmadığım için bilmiyorum ama kesinlikle özel backplate gereken soğutucular vardır. O backplate'i sökünce diğerini takıyorsunuz olay orada zaten diğerinde normalde olması gereken vida delikleri yok soğutucuyu aldığınız firmaya gidip kit falan sormak gerekiyor o durumda.

Kendim amd kullanmadığım için bilmiyorum ama kesinlikle özel backplate gereken soğutucular vardır. O backplate'i sökünce diğerini takıyorsunuz olay orada zaten diğerinde normalde olması gereken vida delikleri yok soğutucuyu aldığınız firmaya gidip kit falan sormak gerekiyor o durumda.
Benim aklıma şu da geldi; sorun sadece fan delikleri olmaması olmayacak, soket mekanizmasına takılan vidalar arkada bir miktar yer kaplayacaktır. AM4'e göre üretilen ve kendine özel backplate'i olan soğutucuların soket vidaları için boşluğu yok demek oluyor. Bence bu işin içinden çıkılmaz. Bununla uğraşana kadar soğutucuyu ikinci elden satıp yeni soğutucu almak daha kolay geldi bana.

Ben Arctic e-Sports kullanıyorum ve sitesinde AM5 ile uyumlu olduğu yazıyor. Bence üreticinin sayfasından destek verip vermediğini teyit etmek en mantıklısı. link

AMD soğutucularının genelde kendi backplate'leri olmuyor orjinal backplate'e monte ediliyor. Ben hiç kendi backplate'ini kullanan soğutucu görmedim.

Hiçbir şey anlamadım. Arkadaki plaka olsa ne olur olmasa ne olur? Şu an R5 7600 için soğutucu arayışındayım ama bu makaleden hiçbir şey anlamadım.

Geri
Yukarı