AM5 yükseltmesi mantıklı mı?

Makaleler
1
Daha fazla  
Selamünaleyküm,

Arkadaşlar, mevcut bilgisayarımı hikayeli oyunları 2K/4K Ultra ayarlarda, rekabetçi oyunları ise 1080p Low veya orta ayarlarda oynamak için kullanıyorum. Kullandığım ekran 2K/170Hz vrr destekli.

Sistem özelliklerim:

• AMD Ryzen 5600X.
  • 2x16 GB 3200MHz RAM.
  • RTX 3060 Ti.
  • B450 S2H Gigabyte anakart.
  • 256 GB M.2 SSD.
  • 600W MSI PSU.
Bu sisteme 1080P'de yüksek FPS almak için CPU yükseltmesi yapmayı düşünüyorum. İleride RTX 4060 Ti veya RTX 4070 gibi ekran kartları da almayı planlıyorum.

Ancak, AM5 yükseltmesine baktığımda çok yüksek fiyatlarla karşılaşıyorum. Ryzen 7800X veya 7800x3D gibi işlemciler yerine, AM4 platformunda 5800x3D veya 5950X almak ne kadar mantıklı olur?

Teşekkürler.

Aynısını ben de düşünüyorum ama elimdeki 240mm ömrünü doldursun diye bekliyorum. Ardından güzel bir 260mm soğutucu ile 5800x3d almak çok mantıklı olur. 3070 ile uyumlu olacağını düşünüyorum. Ama 3060ti ile de 2k oynatır sanırım. işlemci takası da bazen şansın varsa makul fiyatla almana yarıyor yeni işlemciyi. AM5 için hem anakart hem Ram derken astarı yüzünden pahalıya geliyor. Şu anki bilgisayarımı satayım desen çok ucuza gidiyor. Sattığının üstüne 2 3 katını eklemeden bir sistem alınmıyor.

Anakart AM5 desteklemiyor diye biliyorum. Anakartı değiştirmek ne kadar bilemiyorum. Bence o kadar masrafa gerek yok. Sisteminiz sizi idare ediyorsa devam edin. 5600X güçlü bir işlemci. Monitörünüzün HZ değeri kadar rekabetçi oyunlarda FPS verir. Sadece ekran kartı 2K için yetmeyebilir. Ekran kartını güncellerseniz sistemi yine uzun bir süre kullanabilirsiniz.

Selamünaleyküm,

Arkadaşlar, mevcut bilgisayarımı hikayeli oyunları 2K/4K Ultra ayarlarda, rekabetçi oyunları ise 1080p Low veya orta ayarlarda oynamak için kullanıyorum. Kullandığım ekran 2K/170Hz vrr destekli.

Sistem özelliklerim:

• AMD Ryzen 5600X.
  • 2x16 GB 3200MHz RAM.
  • RTX 3060 Ti.
  • B450 S2H Gigabyte anakart.
  • 256 GB M.2 SSD.
  • 600W MSI PSU.
Bu sisteme 1080P'de yüksek FPS almak için CPU yükseltmesi yapmayı düşünüyorum. İleride RTX 4060 Ti veya RTX 4070 gibi ekran kartları da almayı planlıyorum.

Ancak, AM5 yükseltmesine baktığımda çok yüksek fiyatlarla karşılaşıyorum. Ryzen 7800X veya 7800x3D gibi işlemciler yerine, AM4 platformunda 5800x3D veya 5950X almak ne kadar mantıklı olur?

Teşekkürler.

Bence AM4'un en az 4 5 yili daha var. Şu an forumda deli bir AM5 onerileri var herkes sadece AM5 al diyor 20 bin butcesi olan adama bile. Bence acele etmeye gerek yok sizin ihtiyacinizi karsiliyorsa performans iyiyse devam edin zaten birkaç yil sonra hepimiz mecbur AM5'e geçeceğiz.

Bence AM4'un en az 4 5 yili daha var. Şu an forumda deli bir AM5 onerileri var herkes sadece AM5 al diyor 20 bin butcesi olan adama bile. Bence acele etmeye gerek yok sizin ihtiyacinizi karsiliyorsa performans iyiyse devam edin zaten birkaç yil sonra hepimiz mecbur AM5'e geçeceğiz.

Ayrica soylemeyi unutmusum şu an piyasada F/P AM5 yok hepsi pahalı sadece. Onumuzdeki yillarda AM5'lerin fiyati düşecek normal olarak iste dustugu zaman gecilmesi lazim.

Son düzenleme:
Anakart AM5 desteklemiyor diye biliyorum. Anakartı değiştirmek ne kadar bilemiyorum. Bence o kadar masrafa gerek yok. Sisteminiz sizi idare ediyorsa devam edin. 5600X güçlü bir işlemci. Monitörünüzün HZ değeri kadar rekabetçi oyunlarda FPS verir. Sadece ekran kartı 2K için yetmeyebilir. Ekran kartını güncellerseniz sistemi yine uzun bir süre kullanabilirsiniz.
Evet, biliyorum, anakart ve RAM gibi bileşenleri değiştirmek gerekecek, bu yüzden pahalı geliyor. 5600X uzun zamandır kullandığım güçlü bir işlemci, fakat niyeyse 1080p'de yetersiz hissediyorum.

Ek olarak, RTX 4060 Ti veya RTX 4070 gibi kart yükseltmesi yapınca ne kadar yeterli olur, emin değilim. Ayrıca bazen DaVinci Resolve, CapCut gibi video düzenleme uygulamaları ve Unreal Engine 5, CryEngine gibi uygulamalar kullanıyorum. Her ne kadar GPU üzerinden render işlemleri yapsam da, işlemcinin ne kadar rol oynadığı konusunda emin değilim.

Aynısını ben de düşünüyorum ama elimdeki 240mm ömrünü doldursun diye bekliyorum. Ardından güzel bir 260mm soğutucu ile 5800x3D almak çok mantıklı olur. 3070 ile uyumlu olacağını düşünüyorum. Ama 3060 Ti ile de 2K oynatır sanırım. İşlemci takası da bazen şansın varsa makul fiyatla almana yarıyor yeni işlemciyi. AM5 için hem anakart hem RAM derken astarı yüzünden pahalıya geliyor. Şu anki bilgisayarımı satayım desen çok ucuza gidiyor. Sattığının üstüne 2 3 katını eklemeden bir sistem alınmıyor.

Ben RTX 3060 Ti ekran kartını biraz test ettim Spider-Man Miles Morales 4K Ultra ayarlarda DLSS kapalı şekilde (RTX de kapalı veya orta ayar tam hatırlamıyorum) 40-60FPS arasında veriyor. DLSS açarsam 60 üzeri FPS değerleri elde ediyorum fakat genelde 2K da oynuyorum o zaman daha da FPS yükseliyor.

Evet, biliyorum, anakart ve RAM gibi bileşenleri değiştirmek gerekecek, bu yüzden pahalı geliyor. 5600X uzun zamandır kullandığım güçlü bir işlemci, fakat niyeyse 1080P'de yetersiz hissediyorum.

Ek olarak, RTX 4060 Ti veya RTX 4070 gibi kart yükseltmesi yapınca ne kadar yeterli olur, emin değilim. Ayrıca bazen DaVinci Resolve, CapCut gibi video düzenleme uygulamaları ve Unreal Engine 5, Cryengine gibi uygulamalar kullanıyorum. Her ne kadar GPU üzerinden render işlemleri yapsam da, işlemcinin ne kadar rol oynadığı konusunda emin değilim.

Ben RTX 3060 Ti ekran kartını biraz test ettim Spider-Man Miles Morales 4K Ultra ayarlarda DLSS kapalı şekilde (RTX de kapalı veya orta ayar tam hatırlamıyorum) 40-60FPS arasında veriyor. DLSS açarsam 60 üzeri FPS değerleri elde ediyorum fakat genelde 2K da oynuyorum o zaman daha da FPS yükseliyor.

Sizce RTX 4060 mi 3060 Ti mi?

2k çözünürlükte oynuyorsan ilk ekran kartı değişikliği yapabilirsin. 4060 ti veya 4070 alırsan 2k da problem yaşayacağını düşünmüyorum.

5800x3d ile 7600x işlemci performansları aşağı yukarı aynı gibi, fiyatlara baktığımızda 5800x3d 11bin civarına satılıyor. Düz 7600 veya 7500f bile olur, bu fiyatlara baktığımız da 5500-6000 tl arasında gözüküyor. 2x16gb ddr5 ram fiyatları 4 bin tl civarı dersek toplam 10 bin civarı bir fiyat yapar.
Genele baktığımız da 5800x3d işlemcisini alacağın fiyata am5 işlemci ve ramleri almış oluyorsun. Geriye sadece anakart kalıyor. Anakart içinde 5-6 bin arası bir bütçeyi elinde ki 5600x, anakart ve ramleri satıp oluşturabilirsin diye düşünüyorum.

Sizce RTX 4060 mi 3060 Ti mi?

Bu meselelerin çok detayını bilmiyorum fakat FPS testlerine baktığımda çok bir fark yok gibi geldi bana bazen 4060 bazen 3060 Ti 5-10FPS önde ama tabii bu oyundan oyuna değişebilir farkları da bence burada hangisi daha çok uygun fiyatlıysa o tercih edilir diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı