Amazon 1500 Euro üstü alışverişteki vergi

Furkan Aksngr

Kilopat
Makaleler
3
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel Core İ7 11700KF // Asus Rog Strix Rtx 3090 // MSI Z490-A Pro // Corsair Vengeance RGB Pro 16Gb 3600Mhz // NZXT H510 Flow Black // Corsair RM1000X // Adata Legend 710 // Seagate Barracuda 1TB // Deep Cool LS 520 // Acer VG272X 27" 240Hz // XDrive Atak // Razer Blackshark V2 // Razer Blackwidow Chroma v2 // Razer Deathadder v2 //
Meslek
İşletmeci
Arkadaşlar herkese iyi günler. Amazon.co.uk'den 1500 Euro üstünde sipariş verdim, 2993 Sterlin.
1500 Euro üstü siparişlere sanırım %18 KDV + %20 ÖTV ödeniyormuş. Ben bunu bilmiyordum yeni öğrendim. Üstelik ürünü 3.parti satıcıdan verdim, şuan iptal seçeneği de kaldırılmış durumda. Nasıl bir yol izlemeliyim? Satıcıya iletişime geçtim, iptal etmesini istedim, derse iptal etmiyorum ne olacak? Diyelim ki ülkeye geldi ben bu ürünü almazsam ne olur, satıcıya geri döner mi, sanmıyorum. Cidden başım büyük dertte, 30K'lık alışveriş yaptık, buna %20+%18 verebilmemin imkanı yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sevkiyat ücretinin adı altında gümrük ücreti vb alındığını biliyorum ben sipariş verirken.

Not: Yanlışda olabilir.

Sevkiyat ücretinin adı altında gümrük ücreti vb alındığını biliyorum ben sipariş verirken.

Not: Yanlışda olabilir.
Normalde öyle ama benim siparişimde öyle bir ücret kesilmedi, sadece 30 Sterlin kargolama ve paketleme kesilmiş, ithalatla ilgili birşey yazmıyor maalesef, geç farkettim bunu.

O zaman maalesefki verginin gelmesini bekliyeceksin.
Vergi öderim sorun yok ama bu vergi absürt olmamalı. %10'u bile 3K yapıyor %20'yi geçmez inşallah.
Gümrükte vergi alt sınırı yok ki 🙂 1 dolarlık alışveriş yapsan bile %20 gümrük vergisini vermek zorundasın.
%20 ödeyeceğim dimi, başka ödemeyeceğim. %20 de sıkıntı ama o kadarla kalır umarım.

Kargo ücreti, gümrük vergisi, banka vergi/komisyon farkını da hesaba katman gerek.
Amazon gümrük ve kargolama masraflarını ödeme kısmında peşin alıyor.
Amazon müşteri temsilcisi ile iletişime geçersen, kargonun geri dönmesi için işlemleri başlatırlar. Buraya yazmak yerine hemen Amazon yetkilileri ile iletişime geçseydin ürün kargoya verilmeden siparişi iptal ederlerdi.

Son düzenleme:
Kargo ücreti, gümrük vergisi, banka vergi/komisyon farkını da hesaba katman gerek.
Amazon gümrük ve kargolama masraflarını ödeme kısmında peşin alıyor.
Amazon müşteri temsilcisi ile iletişime geçersen, kargonun geri dönmesi için işlemleri başlatırlar. Buraya yazmak yerine hemen Amazon yetkilileri ile iletişime geçseydin ürün kargoya verilmeden siparişi iptal ederlerdi.
Kargo daha çıkmamış, 30dk sonra direk iade butonu kalkıyor zaten, neysek satıcı ile iletişime geçtim, hızlı döndü ve ürünü iptal etti, sorunum şükür çözüldü.
Yardımcı olan herkese teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı