Amazon.com.tr üzerinden MNG harici kargo şirketiyle iade deneyimim

Rubik's Cube

Hectopat
Benim Amazon.com.tr'den iade etmem gereken bir ürünüm vardı, ancak Amazon'un iade için çalıştığı MNG Kargo şubeleri hem çok uzaktaydı ve şu an yoğunluk nedeniyle evden alım yapmıyorlardı, ben de bu sırada Amazon'un dilediğiniz kargo şirketinden ürün iade etmenize izin veren ve kargo masrafını 20 TL'yle sınırlı olarak size hediye kartı olarak geri gönderen özelliğini keşfettim. Belki ileride ihtiyacı olan olur diye bu özelliğin nasıl kullanılabileceğini sizinle paylaşmak istedim.

1. Amazon üzerinden iade talebini oluştururken "Gönderim ve Ödemeyi Ben Yapacağım" seçeneğini seçin.
  2. İade etiketini yazdırın, ürününüzü paketleyin ve iade yetkisi etiketini ve iade posta etiketini talimatlara uygun şekilde yapıştırarak ürünü iadeye hazır hale getirin. Ürün iade posta etiketinde yer alan adrese gönderilecek.
  3. Dilediğiniz kargo veya posta şirketiyle ürünü gönderin. Ürünün kargo masrafını ürünü kargoya verirken bizzat siz gönderici ödemeli olarak ödemelisiniz, alıcı ödemeli göndermeniz halinde Amazon ürünü reddetmektedir.
  4. Ürünü gönderirken ödediğiniz kargo masrafını kanıtlayan bir belge edinmelisiniz. Bu gönderilen yerin adresini, tarihi, ödediğiniz meblağı ve sizin kişisel bilgilerinizi gösteren bir fatura olabilir. Örneğin Yurtiçi Kargo bana bu bilgileri içeren bir fatura düzenledi, bunu hem SMS ile elektronik olarak gönderdi hem de basılı olarak verdi. Eğer size de elektronik olarak gönderilirse bunu bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz, sadece basılı halde verilirse bunu cep telefonunuzla veya bir yazıcıyla tarayabilirsiniz, ödediğiniz ücreti belgeleyemeden hediye kartı iadesi alamazsınız.
  5. Amazon müşteri temsilcisi ile iletişime geçin, ben yazılı sohbet ile iletişime geçtim. Müşteri temsilcisi sizden ödediğiniz kargo ücretini kanıtlayan belgeyi [email protected] adresine göndermenizi isteyecek ve sizi bunu yapmanız için bekleyecek, siz gönderdikten sonra biraz beklemenizi isteyerek gönderdiğiniz belgeyi inceleyecek.
  6. Belgeyi inceledikten sonra eğer ödediğiniz kargo ücreti 20 TL veya daha az ise ödediğiniz kargo ücretinin tamamını Amazon hesabınıza hediye kartı olarak tanımlayacaktır. Ancak ödediğiniz kargo ücreti eğer 20 TL'den fazlaysa sadece 20 TL'lik kısmını hediye kartı olarak tanımlayacaktır, bu durumda artan ücret sizin cebinizden çıkmış olacaktır.
Ekran görüntüsünden de görüleceği gibi Amazon müşteri temsilcisi bu işlemi hemen gerçekleştirdi ve hemen sonra bana da 20 TL hediye kartı tanımlandığını belirten bir e-posta gönderdi.

Musteritemsilcisi.png

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı