Amazon.com'da temel kart bilgileri ile alışveriş tehlikeli değil mi?

Makaleler
1
Arkadaşlar kendi kartım değil başkasının kartı ile Amazon'dan alışveriş yaptım. Kartın temel bilgileri; 16 haneli kart numarası, kart üzerindeki isim soy isim ve son kullanma tarihini aldım. Ayrıca kart şifresi ve güvenlik kodunu da aldım. Fakat Amazon sadece temel bilgilerle, (kart no, isim soy isim, son kullanma) alışveriş yapmama izin verdi. Ne kart sahibinden tel onayı istedi, ne kartın şifresini istedi ne de kartın güvenlik kodunu. Bu çok büyük sorun değil mi? Fotografik hafızası olan biri ya da bir şekilde gizlice gömlek cebinden telle kayıt alan biri, atıyorum benzincide ödeme yaparken vs. kartınızın ön yüzünü görmesi yeterli alışveriş için gerekli olan bütün bilgileri almak için. Güvenlik kodunu da istese, arka yüzeyde olduğu için ya da Amerikan expteki gibi ön yüzde zor okunduğu için bu şekilde bir tehlike olmazdı. Ama istemiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
CVV ve SMS istemediğine emin misiniz? Dediğiniz gibi ise tehlikeli bence de. Amazon'dan yakın zamanda ilk alış veriş yapmayı düşünüyordum.

Arkadaşlar kendi kartım değil başkasının kartı ile Amazon'dan alışveriş yaptım. Kartın temel bilgileri; 16 haneli kart numarası, kart üzerindeki isim soy isim ve son kullanma tarihini aldım. Ayrıca kart şifresi ve güvenlik kodunu da aldım. Fakat Amazon sadece temel bilgilerle, (kart no, isim soy isim, son kullanma) alışveriş yapmama izin verdi. Ne kart sahibinden tel onayı istedi, ne kartın şifresini istedi ne de kartın güvenlik kodunu. Bu çok büyük sorun değil mi? Fotografik hafızası olan biri ya da bir şekilde gizlice gömlek cebinden telle kayıt alan biri, atıyorum benzincide ödeme yaparken vs. kartınızın ön yüzünü görmesi yeterli alışveriş için gerekli olan bütün bilgileri almak için. Güvenlik kodunu da istese, arka yüzeyde olduğu için ya da Amerikan expteki gibi ön yüzde zor okunduğu için bu şekilde bir tehlike olmazdı. Ama istemiyor.
Bu onay dediğimiz sisteme 3d secure deniyor. Bu tamamen amazona bağlı ister yapar ister yapmaz. Genelde alışveriş daha hızlı olsun diye yapılıyor. Ama bence alakasız 2 kod girmek sizin zamanınızı çalmaz. Biliyorsunuz ki illegal kişiler amazondan ürün alıyor. Bu da amazonun yararına oluyor. Hepsiburada'da hatırladığım kadarı ile 3d secure kullanmak sizin isteğinize kalıyor. Ama bu amazonun güvenilir olmadığı anlamına gelmiyor. Amazon gayet güvenli bir yerdir.

Amazonda 3D secure yok. Ama olmaması güvenilir olmadığı anlamına gelmez. Türkiye içindeki en iyi alışveriş sitesi amazondur.

Tam tersi çok büyük bir güvenlik problemi. Kartınızın ön yüzünü gören herhangi biri üye olup alışveriş yapabilir. sadece ön yüzünü görmesi yeterli. 3D secure önemli değil ama güvenlik kodunu istememesi büyük hata.

Yeni konular

Geri
Yukarı