Amazon.de Ödenecek Gümrük Vergisi Nerede Görülür

Dostum nasıl oldu anlamadım ama üyelik girişi yapınca fiyat değişti, Kargo + vergi toplam 816 € oldu. pat.jpg

Dostum nasıl oldu anlamadım ama üyelik girişi yapınca fiyat değişti, Kargo + vergi toplam 816 € oldu.Eki Görüntüle 397344

Şimdi kavradım. RTX 2080’in vergiler hariç 800€ olması çok tuhaftı zaten. Bende teslimat bölgesi olarak Türkiye seçili, Amazon.de’de teslimat bölgesi değiştiği zaman ürünlerin fiyatına otomatik olarak vergiler ekleniyor demekki.

Ürünün fiyatının ortalama yüzde kaçı vergi olarak yansır ?
Fiyatı 1 TL dahi olsa, 5,2 TL tutarında damga vergisi tutarını ödeyeceksin. Ürün 22€' nun üzerinde olduğundan dolayı avrupadan gelecekse %18 , asyadan gelecekse %20 vergilendirme yapılıyor.

805€ olan ürün için ürün avrupadan ülkemize giriş yapacaksa 144€ asyadan ülkemize giriş yapacaksa 161€ vergi ödersin.

Bunun dışında alacağın ekran kartı özel tüketim'e giriyorsa ( ÖTV ) vermen gerekecek. Bu da avrupadan ülkemize girdiğini varsayarak yapacağım hesaplamaya göre (144€+805€) x %20 ÖTV vergisi

Ama bundan tam emin değilim. Ekran kartı özel tüketime giriyor mu girmiyor mu?

bazı durumlarda amazon sizden direk gümrük vergisini de tahsil eder (DDP teslim olması için) bu durumda eşya gümrükte kalmaz kapınıza kadar teslim edilir. gümrükte kalması durumunda(memurlar kafalarına göre işlem yapar bu kalsın, bu geçsin diye) yurtdışından ödediğiniz vergiyi belirttiğiniz sürece eşyayı kapınıza kadar getirmek zorundalar...

Yurtdışından ödenmeyen vergiler için son güncelleme ile normal şartlarda 22,00 EUR olan gümrük muafiyet bedeli 0,00 EUR'ya çekildiği için gelen her ürün için;
Avrupa Birliği %18
Diğer Ülkeler için %20 ve var ise eşyaya ait (GTİP'de belirtilen) diğer vergilerinde %20'sini ödeme zorunda kalırsınız.

Eğer olurda gümrük memurunun insafına gelirsen ve ürünü kontrol etmeden hop geçiriverirse gümrükten. Sadece damga vergisi olan 4.5 TL yi ödüyorsun. Bunun dışında amazona ödenen tutar geri iade oluyor. Ama @mavisis 'in de dediği gibi bu ürünün gümrükten elini kolunu sallayarak geçme ihtimali 15-20 milyonda 1 falandır. [emoji23]
Peki ucuz ürünlerde ve AliExpress te falan oluyor mu bu durum?

8970 liraya denk geliyor %20 Gümrük + %18 KDV + %20 ÖTV ile.
Bundan alsanıza mis gibi.

Hatta buradan da bakabilirsiniz:

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı