Çözüldü Amazon gümrük ücreti depozitosu istiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
9
Yer
Aydın
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ECS H81H3-M7
İşlemci: Intel Core i7 4790
HDD: Western Digital WD10EZEX 1 TB 7200 RPM
RAM: Crucial CT102446BA160B.C16FER 1x8GB DDR3 1600MHZ
Kasa: Casper NSH.4790-8T75A-W (CD.VTI4790A) Hazır kasa.
Ekran kartı: Galaxy GT730
PSU: Casper Fsp250-50hmn
Monitör: AOC G2868PQU 28" 4K 3840×2160 1 MS 60 Hz TN panel
UPS: Tunçmatik TSK5208
Mouse: Casper B309
Klavye: Casper K1500
Akım korumalı priz: Monster MPEXP100U
Yazıcı: Epson L4160
Meslek
Espiri Ondan Sorulur!
Merhaba arkadaşlar. Amazon'dan Creative Live! Cam Sync 1080p V2 satın alacağım.
Ürün 783,99 TL. Amazon ürüne ithalat ücreti depozitosu isimli 141,12 TL'lik bir ücret ekliyor.
Ürünü ithalat ücreti depozitosu ödemeden satın almak için ne yapabilirim?
IMG_20231231_190942.jpg

Çözüm
Merhaba @chaturanga @serkansgp @ÇAĞATAY TORUN yanıtınız için teşekkür ederim.
Amazon müşteri hizmetlerinden Esra hanım ile görüştüm. Prime üyelerinden ithalat ücreti depozitosu istendiği, bunun yasal olarak zorunlu olduğunu, beni anladığını ancak kendi de dahil hiçbir arkadaşının ilk defa Amazon.com.tr'den yurtdışı ürünü alacak olsam da gümrük ücreti depozitosunu düşererek ürünü 783,99 TL'den satın almamı sağlayacak ekranın olmadığını belirtti.
Ürün toplam 1062 TL'ye geliyordu, hiç Prime üyeliği yapmamıştım. Prime üyeliği başlatarak 136,89 TL düşürdüm. 925.11 TL oldu.
İthalat ücreti depozitosunu ödemeden ürünün tarafıma teslim edilemeyeceğini anlayarak Creative Live! Cam Sync 1080p V2 ürününü satın aldım.
Sorun çözüldü.

Yani Prime ya da değil hocam, yurt dışından çorap bile sipariş etseniz sadece Amazon'dan değil nereden alırsanız alın gümrüğe girer ve gümrük ücreti yansıtılır. 150 Euro'ya kadar olan ürünlerde Amazon ve Aliexpress gibi firmalar gümrüğü baştan hesaplayarak keserler.

Olur da üreticinin kendi sayfasından falan alırsanız o zaman gümrük ücretini alım esnasında ödemezsiniz ama Türkiye gümrüğüne gelince size bilgi gelir ve gümrüğü ödemeniz gerekir.

150 Euro üzerindeki ürünler genelde Amazon ve Aliexpress'ten Türkiye'ye gönderilmiyor ama birkaç kez görmüştüm bir miktar 150 Euro üstüne denk gelen ürünlerin de gönderildiğini ama genelde göndermiyorlar.

Amazon, Aliexpress gibi bir siteden değil de gümrüğü önden almayan bir siteden 150 Euro üstü veya altı fark etmez herhangi bir ürün alırsanız bu durumda gümrük işlemlerini şahsi olarak siz takip etmelisiniz ve ürün 150 Euro üstü fiyattaysa daha pahalıya mal oluyor çünkü ticari bir ürünmüş gibi işlem görüyor.
Merhaba arkadaşlar. Amazon'dan Creative Live! Cam Sync 1080p V2 satın alacağım.
Ürün 783,99 TL. Amazon ürüne ithalat ücreti depozitosu isimli 141,12 TL'lik bir ücret ekliyor.
Ürünü ithalat ücreti depozitosu ödemeden satın almak için ne yapabilirim?
Eki Görüntüle 2070300

Bir şey yapamazsınız, bu sizin avantajınıza olan bir durum. Amazon sizin için gümrüğü ödüyor.

Yurt dışından kargoyla gelen her ürüne mutlak surette gümrük ödeyeceksiniz zaten.

Amazon müşteri hizmetlerinden Esra hanım ile görüştüm. Prime üyelerinden ithalat ücreti depozitosu istendiği, bunun yasal olarak zorunlu olduğunu, beni anladığını ancak kendi de dahil hiçbir arkadaşının ilk defa Amazon.com.tr'den yurtdışı ürünü alacak olsam da gümrük ücreti depozitosunu düşererek ürünü 783,99 TL'den satın almamı sağlayacak ekranın olmadığını belirtti.
Ürün toplam 1062 TL'ye geliyordu, hiç Prime üyeliği yapmamıştım. Prime üyeliği başlatarak 136,89 TL düşürdüm. 925.11 TL oldu.
İthalat ücreti depozitosunu ödemeden ürünün tarafıma teslim edilemeyeceğini anlayarak Creative Live! Cam Sync 1080p V2 ürününü satın aldım.
Sorun çözüldü.

Sorun çözüldü.

Yani Prime ya da değil hocam, yurt dışından çorap bile sipariş etseniz sadece Amazon'dan değil nereden alırsanız alın gümrüğe girer ve gümrük ücreti yansıtılır. 150 Euro'ya kadar olan ürünlerde Amazon ve Aliexpress gibi firmalar gümrüğü baştan hesaplayarak keserler.

Olur da üreticinin kendi sayfasından falan alırsanız o zaman gümrük ücretini alım esnasında ödemezsiniz ama Türkiye gümrüğüne gelince size bilgi gelir ve gümrüğü ödemeniz gerekir.

150 Euro üzerindeki ürünler genelde Amazon ve Aliexpress'ten Türkiye'ye gönderilmiyor ama birkaç kez görmüştüm bir miktar 150 Euro üstüne denk gelen ürünlerin de gönderildiğini ama genelde göndermiyorlar.

Amazon, Aliexpress gibi bir siteden değil de gümrüğü önden almayan bir siteden 150 Euro üstü veya altı fark etmez herhangi bir ürün alırsanız bu durumda gümrük işlemlerini şahsi olarak siz takip etmelisiniz ve ürün 150 Euro üstü fiyattaysa daha pahalıya mal oluyor çünkü ticari bir ürünmüş gibi işlem görüyor.

Çözüm
Merhaba @chaturanga yanıtınız için teşekkür ederim.
150 Euro, Euro 32.5904 ise 4888,56 TL yapıyor. 4888,56 TL ve üstü ürün alacağımda ürünü gümrüğün onaylayamayabileceğini anlıyorum. 150 Euro ve üzeri ürün almamaya dikkat edeceğim.

Merhaba @chaturanga yanıtınız için teşekkür ederim.
150 Euro, Euro 32.5904 ise 4888,56 TL yapıyor. 4888,56 TL ve üstü ürün alacağımda ürünü gümrüğün onaylayamayabileceğini anlıyorum. 150 Euro ve üzeri ürün almamaya dikkat edeceğim.

Rica ederim.

150 Euro altında ürünler için, Avrupa Birliği'nden gelen ürünlerde %18, diğer ülkelerden gelen ürünler için %20 vergi ödemeniz gerekiyor. Eğer ürün ÖTV dahilinde bir ürünse ekstra vergi de ekleniyor. Bu şekilde toplam vergi %30-35'leri bulur.

150 Euro üstündeki ürünlerde ise toplam ödemeniz gereken miktar, vergi ve diğer masraflarla ürün fiyatının %60-70'lerini buluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı