Amazon Prime ödemeyi almayıp hesabı askıya aldı

Quikied

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Amazon'dan alışveriş yapan biriyim ve Prime avantajlarını da kullanıyorum, kartta para olmasına rağmen parayı almıyor ve işin garip yanı az önce bu hatayı vermesine rağmen oyun içi eşya almayı başardım. Açıkçası tuhaf bir durum yardımcı olursanız sevinirim.

1633110395061.png

Öncelikle bunu ticket ile destek alarak çözmeniz gerekmektedir. Kartta para olmasına rağmen parayı çekmiyorsa bankanız ile ilgili bir sorun olabilir bunu da Amazon desteğe sorarak öğrenebilirsiniz. Kartınız sanal kredi kart mı bu arada yoksa normal kredi kartı mı?

Öncelikle bunu ticket ile destek alarak çözmeniz gerekmektedir. Kartta para olmasına rağmen parayı çekmiyorsa bankanız ile ilgili bir sorun olabilir bunu da Amazon desteğe sorarak öğrenebilirsiniz. Kartınız sanal kredi kart mı bu arada yoksa normal kredi kartı mı?
Normal ancak koruması var ondan şüpheliyim.

Normal ancak koruması var ondan şüpheliyim.
Korumadan dolayı olmuş olabilir ama Amazon bütün bankalarda beyaz listede olması gerekiyor. Eğer bir şeyi yanlış girdiyseniz Amazon kartı bloke etmiş de olabilir. Bazen de bilerek bunu yapıyorlar (fraud protection - dolandırıcılığı önlemek için) fakat siz zaten daha önceleri kullanıyormuşsunuz bu yüzden sorunun Amazon kaynaklı değil banka kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Banka tarafına bir sorun derim ben, eğer banka ve Amazon arasında bir hash/key değeri değiştiyse veya banka bazı şeylerde değişikliğe gittiyse sorun olmuş olabilir. Ben de ödeme alt yapısı sunan bir firmada çalışıyorum arada sırada böyle sorunlar çıkabiliyor, bazen yönlendirici (bkz. router) bacağındaki IP değişikliğinden dolayı ödeme almayı gerçekleştiremiyoruz. Bunun genelde sebebi, white list'e (sistemlere girmesine izin verilen IP listesi) eklenmemiş olması oluyor. Amazon da bir değişiklik yaptıysa ve bankaya iletmediyse banka ile Amazon arasında bir anlaşmazlık olabiliyor. Bu nedenle para tahsilatı yapılamayabilir.

Yukarıda anlattığım sadece bir örnek. Bunun gibi bir çok nedeni olabilir. Yukarıdaki gibi olmuştur demiyorum yanlış anlamayın. Siz en doğru cevabı Amazon destekten alabilirsiniz. Neden paramı tahsil edemediniz diye sorsanız direk cevabı verirler, sizi muhtemelen bankaya yönlendirirler ama bankaya tam olarak sorunu anlatabileceğiniz doneyi size söyleyeceklerdir, o yüzden banka ile konuştuğunuzda işiniz kolay ve hızlı hallolur.

Geri
Yukarı