Çözüldü Amazon Türkiye'den alınan ürünün vergisi ne zaman ödenir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

AFiraTT

Femtopat
Daha fazla  
Amazon Türkiye'den aldığımız ürünün gümrüğü ve vergisini kapıda mı ödüyoruz yoksa ürünü satın alırken mi ödüyoruz? İlk defa bu tür sitelerden alışveriş yaptığım için soruyorum. Bu arada satıcı Amazon.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Amazon Türkiye'deki ürünlerin çoğu zaten Türkiye deposundan geliyor, vergileri tamamen ödenmiş olarak. Bazen Amazon Almanya'dan gelen ürünler oluyor, orada da zaten satıcı yerinde Amazon Almanya yazar. O ürünler için vergi, kargo ücreti vs. her şey sepete eklediğinde yazar. Amazon ürün ücretiyle birlikte vergiyi de alıyor senden. Sen sadece bekliyorsun.
Amazon Türkiye'deki ürünlerin çoğu zaten Türkiye deposundan geliyor, vergileri tamamen ödenmiş olarak. Bazen Amazon Almanya'dan gelen ürünler oluyor, orada da zaten satıcı yerinde Amazon Almanya yazar. O ürünler için vergi, kargo ücreti vs. her şey sepete eklediğinde yazar. Amazon ürün ücretiyle birlikte vergiyi de alıyor senden. Sen sadece bekliyorsun.

Çözüm
Amazon Türkiye'den aldığımız ürünün gümrüğü ve vergisini kapıda mı ödüyoruz yoksa ürünü satın alırken mi ödüyoruz? İlk defa bu tür sitelerden alışveriş yaptığım için soruyorum. Bu arada satıcı Amazon.

Eğer ürünü Amazon.com.tr'den bizzat amazom Türkiye satıcısından aldıysan vergi yok. Orada gördüğün miktarı ödeyip alıyorsun.
Amazon.com.tr'den, Amazon germany satıcısından aldıysan, ürünün fiyatına gümrük vergisi ekli oluyor ve satın alma ekranında kargo ücreti de çıkıyor.

Yani satın alım işlemi tamamlandığı vakit alacakları tüm ücreti senden alıyorlar ve bu dakikadan sonra bir ücret ödemiyorsun.

Son düzenleme:
Amazon Türkiye, ülkemizdeki diğer perakendeciler gibi kendi stoklarından (Gebze/Kocaeli) ürün satar ve diğer ticari üyelere aracılık yapar. Bu sebeple ilave vergi durumu yoktur. Ancak Türkiye'de bulunmayıp diğer ülkelerin Amazon sitelerinde (amazon.de gibi) satılan ürünlere aracılık da yapıyor. O durumda yurtdışı kargo bedeli ve gümrük vergisini yazıyorlar. Satın alma esnasında her şey ödenmiş olur. Ondan hariç ödeme yoktur.

Nasıl vergi ödemiyorsun? KDV vergi değil mi? Gümrük vergisi ödenmiyor sadece, diğer türlü vergi ödüyorsun site fark etmeksizin.
Arkadaş gümrüğü sormuş, ona cevap verdim. Genel olarak açıklama yapmadım.
Açık arayıp insanlarda kusur bulmayı bırakın artık.
Amazon Türkiye'den aldığımız ürünün gümrüğü ve vergisini kapıda mı ödüyoruz yoksa ürünü satın alırken mi ödüyoruz?

Geri
Yukarı