Amazon Yurt Dışından Alışveriş

AriceN

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
YAFL da öğrenci
1-) Amazon'dan bu laptop siparişi vereceğim ama fiyatı 1850$(vergiler ve kargoyla 2350$) acaba bu sayılardan hangisi 1500€ limitine takılıyor?

2-) Acaba 1500€ üzeri alışveriş yaparsam vergiler nasıl oluyor ve gümrükten geçebiliyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Amazon'dan aldığınız ürünün gümrük işlemlerini kendisi hallediyor. Dolayısıyla sizin ödeme yapmak ve beklemekten başka bir işlem yapmanıza gerek yok.

Not: Satıcının Amazon olması gerek. Diğer satıcılarda bu durum geçerli değil.

Gümrüğe tabi olan bedel 1850 Dolardır. Bu rakam üzerine %20 kdv eklenecek. 1500 euro üzeri bir ürünü satın alırsanız, ürün kişisel kullanım için olsa bile, ithalat kapsamına giriyor ve tıpkı bir şirketin ithalat sürecinde geçerli olan prosedür geçerli oluyor. Bir gümrük müşaviri tutmalı ve gerekli gümrük işlerini onun üzerinden yapmalısınız. Ödeyeceğiniz vergiler de artacaktır. Kısacası 1500 euro üzeri alışverişe bulaşılmaz.

1-) Amazon'dan bu laptop siparişi vereceğim ama fiyatı 1850$(vergiler ve kargoyla 2350$) acaba bu sayılardan hangisi 1500€ limitine takılıyor?

2-) Acaba 1500€ üzeri alışveriş yaparsam vergiler nasıl oluyor ve gümrükten geçebiliyor mu?
1500 € üzeri siparişinde ekstra KDV ödemesi yapıyorsun ama amazon zaten bunu fiyatına yansıttığı için hiçbirşey ödemeyeceksin. Linki gönderirsen kontrolünü yapabilirim.

1500 Euro'nun üzerindeki alışverişlerde %20 daha vergi geliyor.

Yanlış bilgi. Böyle bir şey yok.

1500 Avro üstündeki ürünlerde bireysel ithalat yok. Gümrük müşavirliği üzerinden mal çekiliyor. Ancak Amazon'un Global bazda anlaştığı kargo firmaları bu işlemi yerine getiriyor. Ürün gümrüğe gelir ve sıkıntı çıkarsa, ilgili firma sizinle irtibat kurup yetkilendirme kağıdı istiyor.

Yanlış bilgi. Böyle bir şey yok.

1500 avro üstündeki ürünlerde bireysel ithalat yok. Gümrük müşavirliği üzerinden mal çekiliyor. Ancak Amazon'un global bazda anlaştığı kargo firmaları bu işlemi yerine getiriyor. Ürün gümrüğe gelir ve sıkıntı çıkarsa, ilgili firma sizinle irtibat kurup yetkilendirme kağıdı istiyor.

ç bendinin en son maddesini okuyun.

Orada yazanlar 1500 Avro'yu aşmayan ürünler için geçerli.

1500 Avro'yu geçen ürünler, gümrük mevzuatına göre çekilir. %20 ilave vergi diye bir şey söz konusu değil. Bazı ürünler için gümrük tarifesine bağlı ilave vergi ve harçlar çıkabilir. Bu ilave vergi ve harçlar, zaten Amazon'un gümrük için aldığı depozitoya dahildir. Ödeme ekranı haricinde herhangi bir ilave ücret ödemezsiniz. Hatta bu depozito yüksek alındığı için kalan tutar varsa, ürünü teslim aldıktan bir kaç hafta sonra Amazon bu ücreti iade eder.

Son düzenleme:
Orada yazanlar 1500 Avro'yu aşmayan ürünler için geçerli.

1500 Avro'yu geçen ürünler, gümrük mevzuatına göre çekilir. %20 ilave vergi diye bir şey söz konusu değil. Bazı ürünler için gümrük tarifesine bağlı ilave vergi ve harçlar çıkabilir. Bu ilave vergi ve harçlar, zaten Amazon'un gümrük için aldığı depozitoya dahildir. Ödeme ekranı haricinde herhangi bir ilave ücret ödemezsiniz. Hatta bu depozito yüksek alındığı için kalan tutar varsa, ürünü teslim aldıktan birkaç hafta sonra Amazon bu ücreti iade eder.

Ben okumayı bilmiyorum o zaman.

(1500 Euro’nun) üzerindeki bir eşyada, gümrük vergisinin yanında KDV, ÖTV gibi ithalata ilişkin diğer tüm Mali yükümlülüklerin de ödenmesi gerekmektedir.

Ben okumayı bilmiyorum o zaman.

(1500 Euro’nun) üzerindeki bir eşyada, gümrük vergisinin yanında KDV, ÖTV gibi ithalata ilişkin diğer tüm Mali yükümlülüklerin de ödenmesi gerekmektedir.

Siz okuyabiliyorsunuz. Ama ben %20 ilave vergiyi göremiyorum.

Ayrıca ürünün GTİP koduna bağlı olaral gümrük tarifesinde ek vergi ve harç çıkabilir. Bunlar Amazon'un gümrük depozitosu olarak aldığı paraya dahildir diyorum. Bence gayet anlaşılır yazıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı