Çözüldü Amazon yurt dışından gelen ürün iadesi nasıl olur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Gorkem461

Hectopat
Arkadaşlar Amazon TR'den laptopum için kalem alacağım kalem yurt dışından geliyor ve kalem ne kalitede bilmiyorum. İnternette az kaynak var bu sebeple şansımı deneyeceğim. Acaba ürünü beğenmeyip iade etmek istesem bana ürünün fiyatı mı iade olur yoksa vergi dahil fiyatı mı iade olur?

Letech+ Stylus Kalem MPP 2.0 4096 Surface Pro Surface Go Surface Book Surface Studio HP ENVY HP Pavilion HP Spectre ASUS Transformer Serisi ASUS ZenBooK Sony VAIO Duo Dell İlham : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Çözüm
Öncelikle AmazonTR müşteri temsilcisi ile iade konusunu konuşuyorsunuz. Onlar size iade etiketi gönderiyor. İade için kargo firmaları sayacaklar. DHL ile gönderebileceğinizi söylüyorsunuz. Onlar da size kargodan kaynaklı ödemeyi sizin gerçekleştirip dekontunu "[email protected]" mail adresine göndermenizi ve ilgili tutarın da tarafınıza Hediye Puanı olarak yüklenebileceğini belirtecekler.

MyDHL sayfasından ilgili adrese göndermek için gönderi oluşturuyorsunuz. DHL size tahmini ödeme tutarını gösteriyor. Bunun altı da olabilir üstü de. Üstü olursa kartınızdan tekrar para çekilir. Altında kaldıysa size farkı iade edilir. Birkaç gün sonrasında DHL tarafından mail adresinize dekont paylaşılacaktır. Bu ödeme dekontunu ilgili Amazon mail adresine resmi bir dil ile paylaşırsanız. 3-4 resmi iş günü içerisinde hediye puanı olarak yüklenir. Mail içeriğinde gönderi kodunuzu, sipariş numaranızı eklemeyi unutmayın. Ürünün iadesi için de Amazon Müşteri Temsilcisine durumu izah etmeniz gerekecek. Çünkü onlar Hediye Puanının yüklendiğini gördüğünde bunu size söyleyecekler ama ürün iade ücreti konusunda bir tık uğraşabilirsiniz. Tabii aslında çok basit bir işlem.

Tüm bu süreç, ürün tutarından fazla harcama yapmanıza neden olacaksa göndermemenizi tavsiye ederim.
Ürün size hiç teslim edilmeden tekrar iade dönerse tam tutarı iade alıyorsunuz lakin ürünü teslim alıp kullanıp iade ederseniz kargo ve gümrük vergisi hariç iade alıyorsunuz.
Hayir yanlis bilgilendirme. Yanlis hatirlamiyorsam 2 hafta icerisinde iade ederse kesilen vergi isleme girmedigi icin onun iadesini alabiliyor. Amazon`dan daha once yurtdisindan cok urun aldim gonderdim geri kargo parasinininda belli bir tutara kadar iadesi oluyor. Ayni zamanda vergininde iadesi oluyor.

Öncelikle AmazonTR müşteri temsilcisi ile iade konusunu konuşuyorsunuz. Onlar size iade etiketi gönderiyor. İade için kargo firmaları sayacaklar. DHL ile gönderebileceğinizi söylüyorsunuz. Onlar da size kargodan kaynaklı ödemeyi sizin gerçekleştirip dekontunu "[email protected]" mail adresine göndermenizi ve ilgili tutarın da tarafınıza Hediye Puanı olarak yüklenebileceğini belirtecekler.

MyDHL sayfasından ilgili adrese göndermek için gönderi oluşturuyorsunuz. DHL size tahmini ödeme tutarını gösteriyor. Bunun altı da olabilir üstü de. Üstü olursa kartınızdan tekrar para çekilir. Altında kaldıysa size farkı iade edilir. Birkaç gün sonrasında DHL tarafından mail adresinize dekont paylaşılacaktır. Bu ödeme dekontunu ilgili Amazon mail adresine resmi bir dil ile paylaşırsanız. 3-4 resmi iş günü içerisinde hediye puanı olarak yüklenir. Mail içeriğinde gönderi kodunuzu, sipariş numaranızı eklemeyi unutmayın. Ürünün iadesi için de Amazon Müşteri Temsilcisine durumu izah etmeniz gerekecek. Çünkü onlar Hediye Puanının yüklendiğini gördüğünde bunu size söyleyecekler ama ürün iade ücreti konusunda bir tık uğraşabilirsiniz. Tabii aslında çok basit bir işlem.

Tüm bu süreç, ürün tutarından fazla harcama yapmanıza neden olacaksa göndermemenizi tavsiye ederim.

Çözüm
2-3 gun icerisinde DHL Express ile geri gonderirsen vergisini de muhakkak alirsin. Musteri hizmetlerine de sor istersen. Bulundugun bolgede DHL Express yoksa sen Yurtici kargo ile DHL Express gonderiyorsun 120 TL kadarina da amazon karsiliyor. Ancak bunu hediye bakiye olarak iade ediyor sana. 10 yil kullanim suresi var.

Anladım teşekkürler.
Ürün bedelinin tamamını alacaksınız. Ayrıca kargo masraflarınızı da müşteri memnuniyeti olarak sizlere Hediye Puanı olarak tanımlayacaklar. Bu hediye puanını yalnızca satıcısı "Amazon.com.tr" olan ürünlerle birlikte kullanabilirsiniz. Zaten ürünleri, satın alma aşamasında Hediye Puanı ile alıp alamadığınızı görebilirsiniz.

Son düzenleme:
Hayir yanlis bilgilendirme. Yanlis hatirlamiyorsam 2 hafta icerisinde iade ederse kesilen vergi isleme girmedigi icin onun iadesini alabiliyor. Amazon`dan daha once yurtdisindan cok urun aldim gonderdim geri kargo parasinininda belli bir tutara kadar iadesi oluyor. Ayni zamanda vergininde iadesi oluyor.
Ben kutuyu açıp ürünü deneyip sonrasında iade etmek istediğimde bana bu cevabı verdiler.

Geri
Yukarı