Amazon'dan alınan ürünün gümrüğe takılması

Küflü Patates

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Amazon'dan Razer Kraken 7.1 Chroma V2 USB Gaming Headset aldım, ürünümü DHL ile yolladılar vergisini ödememe rağmen ürün gümrüğe takıldı DHL şöyle bir mail yolladı:
"Sayın Müşterimiz,
Aşağıda ürün detayları verilen eşyanız gümrüğe tabi bir gönderidir. Gönderinizin size ulaşabilmesi için resmi gümrük çekim işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Gönderiniz, Atatürk Hava Limanı Kargo Gümrük Müdürlüğü'ne bağlı, DHL Express Taşımacılık ve Tic. A.Ş.'nin işletici olduğu Geçici Depolama Alanı'na alınmıştır. Gümrük kanununda belirtildiği üzere, geçici depolama süresi 20 gündür."
Ne yapmalıyım konu hakkında bilgi sahibi olup yardım eden herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
DHL'yi arayıp gönderinin kişisel kullanım amaçlı alındığını belirtin. Sizden T.C kimlik no gibi bilgiler isterler. Bilgileri de verdikten sonra işlemleri kendileri halledecektir.

Arkadaşım gümrük işlemleri için onlara izin vermen lazım. Bunun için de sana bir form yollamaları gerek. Formu online olarak yollayacaklar, çıktı alıp imza atıp fotoğrafını geri yollaman lazım. Bende bu şekilde olmuştu.

Arkadaşım gümrük işlemleri için onlara izin vermen lazım. Bunun için de sana bir form yollamaları gerek. Formu online olarak yollayacaklar, çıktı alıp imza atıp fotoğrafını geri yollaman lazım. Bende bu şekilde olmuştu.

UPS'te o şekilde ilerliyor. Ancak DHL benden belge istemedi. Yalnızca kendileri aradı ve işlemleri yaptılar. Muhtemelen arkadaşı da uğraştırmayacaklardır.

İki kargo firması da ciddi bir sorun olmadıkça kullanıcıdan belge istemiyor. Zira Amazon; ürün size ulaşana kadar çıkan tüm sorumları üstleneceğinin taahhütünü veriyor.

Bence ilk olarak Amazon ile iletişime geç. Ondan sonra DHL ile iletişime geçebilirsin.

Sorun değil ki. Yalnızca bazı ürünler gümrüğe tabii tutuluyor. Örneğin UPS her seferinde belge isterken DHL hiç istemedi. Çalışma şekilleri farklı. UPS'te fazladan bir adet imzamız oluyor yalnızca. Amazon'la iletişime geçme kişi uzatır.

Amazon'lada iletişimi geçtim onlarda pek farklı bir şey söylemedi kargo firmasıyla iletişime geçin ihtiyacınız olursa tekrardan bizimle iletişime geçebilirsiniz dedi. DHL'ile de iletişime geçtim kendileri halledeceklermiş 2-3 günede iletişime geçecekler. Herkese cevapları için teşekkür ederim.

Herkese cevapları için teşekkürler, ürün bugün elime sorunsuz bir şekilde geldi tek yapmam gereken DHL'yi aramak oldu.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı