Gümrük Vergisi ve Ürünün gümrüğe takılması ve Fanatec hakkında bilgi

Kağan 72

Hectopat
Merhaba !
Önümüzdeki 2-3 yıl içinde Almanya'da bulunan "Fanatec" isimli şirketten direksiyon seti almak istiyorum. Ancak ürün gümrüğe takılırsa ne olur, ürün gümrükte iken kutunun içini açıp bakmaya çalışırken zarar verirler mi, ürün evime kadar gelir mi ya da sapasağlam gelir mi gibi aklımda birçok soru var. En fazla 5 kutu olarak gelir diye tahmin ediyorum. Toplam kiloları ise 30 KG'ı geçebilir.
Sizden sırası ile her şeyi bana anlatmanızı rica ediyorum.
Teşekkürler.

Son düzenleme ile, yurt dışından alınan tüm ürünler için, ürün bedelinin %20'si kadar vergi söz konusu.
Ürünü gümrük memurları inceleyecektir. Bu işlem sırasında ürüne hasar vermeleri ihtimali sıfır olmasa da çok düşük.
Gümrük memuru ürünü inceledikten sonra ürün bedeline göre vergi tutarını hesaplar. Eğer ürün paketindeki tutar doğru ise direk %20'si kadar vergi çıkar. Bazı satıcılar gümrük probleminin önüne geçmek için paket üzerindeki tutarı az gösteriyor. Ancak artık gümrük memurları bunun da önüne geçmiş durumda. Paket üzerindeki tutarın gerçek olmadığını düşünürse, ürün için kendisi bir tutar belirliyor ve vergiyi de bu tutar üzerinden hesaplıyor.

Kargo adresinize teslim gönderilirse, gümrük işlemlerinden sonra adresinize teslimat yapılır. Vergiyi de bu teslimat sırasında kuryeye nakit olarak ödersiniz.

2-3 yıl çok uzun bir süre. Gümrük mevzuatı son bir kaç sene içerisinde çok fazla değişti. Yani 2-3 yıl sonrasını ön görmek mümkün değil. Ancak net bir şey var ki, 2-3 yıl sonra, bugünkünden daha da sıkıntılı ve maliyetli olacaktır.

Son düzenleme ile, yurt dışından alınan tüm ürünler için, ürün bedelinin %20'si kadar vergi söz konusu.
Ürünü gümrük memurları inceleyecektir. Bu işlem sırasında ürüne hasar vermeleri ihtimali sıfır olmasa da çok düşük.
Gümrük memuru ürünü inceledikten sonra ürün bedeline göre vergi tutarını hesaplar. Eğer ürün paketindeki tutar doğru ise direk %20'si kadar vergi çıkar. Bazı satıcılar gümrük probleminin önüne geçmek için paket üzerindeki tutarı az gösteriyor. Ancak artık gümrük memurları bunun da önüne geçmiş durumda. Paket üzerindeki tutarın gerçek olmadığını düşünürse, ürün için kendisi bir tutar belirliyor ve vergiyi de bu tutar üzerinden hesaplıyor.

Kargo adresinize teslim gönderilirse, gümrük işlemlerinden sonra adresinize teslimat yapılır. Vergiyi de bu teslimat sırasında kuryeye nakit olarak ödersiniz.

2-3 yıl çok uzun bir süre. Gümrük mevzuatı son bir kaç sene içerisinde çok fazla değişti. Yani 2-3 yıl sonrasını ön görmek mümkün değil. Ancak net bir şey var ki, 2-3 yıl sonra, bugünkünden daha da sıkıntılı ve maliyetli olacaktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Direksiyon seti gibi büyük bir paket de böyle bir muamele görebilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Direksiyon seti gibi büyük bir paket de böyle bir muamele görebilir.
Videoda herhangi bir ürüne zarar verildiğini görmüyorum.

Paketlerin açılış şeklini tabii ki tasvip etmiyorum. Ancak, alacağınız ürünün bir koleksiyon değeri varsa bu konu önem arz eder. Kutu içeriğindeki ürüne zarar verilme ihtimali çok düşük. Yurt dışından gümrükte inceleme gören yüzlerce sipariş vermiş birisi olarak, paket dışında hasar gören bir ürüne rastlamadım (tabii ki yaşanan durumlar illaki vardır).

Kardeşim sparişin büyükse %100 açıp incelerler ondan emin olabilirsin. Göze batmayacak bir şeyse atlayabiliyorlar, veya görmezden geliyorlar. İstedikleri her ürünü açıp inceleme ve vergi alma hakları var. Tamamen memurun inisiyatifine kalmış bir durum. Sen belki 50$'a alırsın ama memur ona 100$ değer biçmiştir ona göre vergi alır, bir şey yapamazsın. Yasaklı ürünler listesindeyse sıkıntı :) Alışverişlerde satıcının başarı oranının %100 olmasına dikkat et. İşi bilen satıcılar hep %100
Ben de senin gibi 4 tane spariş bekliyorum kardeşim. Yurtdışından çok alışverişim oluyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı