Amazon'dan DHL ile Ürün Alırken Gümrük İçin İçerik Bilgisi İletmek

Nameless44

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba bu konuda bilgi aradığım ve bulamadığım için bilgi vermek istiyorum. Amazon'dan ürün alıp bu duruma düşenler bu konuyu görüp bilgi sahibi olabilir.

Amazon.com'dan ürün aldığınızda hızlı kargo seçerseniz ürün DHL Express ile geliyor. Kargo takip kısmında ''Gönderi gümrüğe tabidir'' durumuna geldiğinde DHL Expressten şöyle bir SMS geliyor. ''Gumruk cekim islemlerini tamamlamak için TC Kimlik Numaranızı ve eksiksiz dogru icerik bilgisini konu bolumune takip numaranızı ekleyerek [email protected] mail adresine iletiniz. Soru ve talepleriniz için 444 0 040 nolu telefonu arayabilirisiniz''
(Aramada çıksın diye Türkçe karakter kullanmadan orijinal bozuk haliyle atıyorum modlar düzeltmezse sevinirim)
Ekran Resmi 2018-06-01 13.07.04.png
Bu mesajdan sonra içerik bilgisini nasıl atarım sorusu oluşuyor.

1. Normal Yol;
Konu bölümüne sadece takip numarasını ekleyip alta TC Kimlik Numarası: 12345678901
İçerik Bilgisi: 1 Adet X ürünü A markası B model C model kodu.
Örnek mail;
Ekran Resmi 2018-06-01 13.14.57.png
Bu şekilde gönderdiğinizde tamalanmış oluyor.

2. ve Daha Sağlam Yol
444 0 040 Numarasını arayıp. Söylenenleri dinleyerek, önce gümrük departmanına bağlanmak için 3'e basıp. Sonra Bireysel ve Ticari olmayan ürünleriniz için kategori 3 kapsamındaki gümrük işlemleri için 2'e basıp müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra sizden 10 haneli ''Gönderi Takip Numaranızı'' istiyor. Ondan sonra adınızı sorup ''TC Kimlik Numaranızı'' ve Telefon numaranızı alıp, ürünün ne olduğunu soruyor. Gerekli bilgileri verdikten sonra özel ödeme ve belge işlemi varsa (normal %20 vergi hariç) sizi ona göre yönlendiriyor. Özel bir durum yoksa bilgilerinizi gerekli yerlere girip işleminiz tamamlanmış oluyor. Normal şartlarda bu olaydan 1 gün sonra gümrük işlemleri tamamlanıp ilinize göre gidecek kargo firmasına genelde Aras Kargo ürün teslim ediliyor.

Merak edenlere ne zaman olacağını tahmin etmek isterseniz örnek takip bilgileri atıyorum. Burada yazan saat türkiye saatine göre oluyor.
Ekran Resmi 2018-06-01 13.30.10.png

Ekran Resmi 2018-06-01 13.30.44.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgi için teşekkürler aynı mesaj banada geldi.bilgileri mail olarak gönderdim.beklemedeyim.
ÜRÜN ŞU ANDA KURYE İLE DAĞITIMA ÇIKTI.

1542351955215.png

Son düzenleme:
Hocam oldukça detaylı ve güzel bir bilgilendirme olmuş, emeğine sağlık. Ben de bu güzel paylaşımınıza ek olarak kendi paylaşımımı aktarayım.
17 Mayıs 2020 Pazar: Amazon.com'dan ürünü satın aldım.
18 Mayıs 2020 Pazartesi: Ürün ONTARIO, CA - USA 'dan gönderildi.
19 Mayıs 2020 Salı: Ürün LOS ANGELES GATEWAY, CA - USA 'ya gönderildi.
20 Mayıs 2020 Çarşamba: Ürün LOS ANGELES GATEWAY, CA - USA 'ya ulaştı, aynı gün oradan yollandı.
21 Mayıs 2020 Perşembe: LEIPZIG - GERMANY 'ya ulaştı. Aynı gün İstanbul'a ulaştı.

ve az önce bana SMS geldi. İçerik şu şekilde:

XXX tarafından gönderilen XXX numaralı DHL Express gönderiniz için teslimat öncesi vergi borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Güvenli bir şekilde ödemek için: https://del.dhl.com/TR/XXX B043

Bunun ardından 444 0 040 nolu DHL numarasını aradım. Aslında aldığım ürün sırasında vergiyi Amazon'un ödeyeceğini tahmin ediyordum. ''BU KISIMDAN EMİN DEĞİLİM'' ödeme sayfamda ''Import Fees Deposit: $4.82'' gibi bir kısım vardı ve bu 4,82 doları Amazon'a ödemiştim. Bunun Türkçesi İthalat Ücretleri Mevduatı/Yatırılan Para/Teminatı olduğundan dolayı vergi borcumun çıkmamasını bekliyordum ancak SMS neden gelmişti bunu sormak için aradım.

Müşteri danışmanı numarayı Konsimento numarasını sordu, söyledim. İlk cümlesi, gümrükten geçmiş görünüyor, ödemesi yapılmış oldu. Yine de benden tc kimlik numarası istedi ve kaydı yaptığını ürünün kısa sürede elimde olacağını söyledi. Ben gümrükten sorunsuz geçen bir ürünse neden tc kimlik numarası istediğini ve neyin kaydını yaptığını sordum, böylesinin daha sağlıklı olacağını söyledi. Bu kısım hakkında pek bir bilgim yok, ve tahminim de yok. Sonuçta ben aramasam da ürün gelecekti.

Velhasıl, arkadaş yukarıda detaylı bir şekilde deneyimini paylaştığı için ben de teşekkür amaçlı yazmak istedim.
Saygı ve sevgiler.

Ek Bilgi:
Mailime de sms'le aynı saatte şu içerik gelmiş.

XXX tarafından gönderilen XXX numaralı DHL Express gönderiniz ülkeye ulaştı ve gümrük işlemleri tamamlandı. Gönderiniz ile ilgili vergi borcunuz mevcuttur. Tutar TRY 14.95’dir.
Teslimat ile ilgili yaşayabileceğiniz aksaklıkları önlemek adına, lütfen söz konusu bu tutarı internet üzerinden güvenli bir şekilde ödeyiniz. Ödemeyi yapmak, vergi borcunuzu görüntülemek ve ilgili belgeleri indirmek için buraya tıklayın.

Amazon'a 4,82 Dolar ödediğim vergi gümrükte 14,95Tl ödenmiş, bugünün kuruyla 4,82 dolar 33TL kalan para nereye gitti diye düşündüm başta ancak sadece gümrük vergisi değil, başka ödemeler de var olduğunu görüyorum paylaşımlarda. Hepsi içerisinde 4,82 dolar ediyor demek ki...
6. ayın 1'inde, yani 1 haziran'da amazon'dan kredi kartıma $2.63, o günün kuruyla 18,43TL iade yapılmış. Bu da yukarıdaki ''Bu kadar çok kesinti nereye gitti?'' sorumuzun cevabı oluyor. Benim tahminime göre, fazladan fazla gümrük parası kesiyor Amazon, ne kadar artarsa onu da geri iade yapıyor. Başka bir izah gelmedi aklıma.

Son düzenleme:
Merhaba bu konuda bilgi aradığım ve bulamadığım için bilgi vermek istiyorum. Amazon'dan ürün alıp bu duruma düşenler bu konuyu görüp bilgi sahibi olabilir.

Amazon.com'dan ürün aldığınızda hızlı kargo seçerseniz ürün DHL Express ile geliyor. Kargo takip kısmında "gönderi gümrüğe tabidir" durumuna geldiğinde DHL Express'ten şöyle bir SMS geliyor. "gumruk cekim islemlerini tamamlamak için T.C. kimlik numaranızı ve eksiksiz dogru icerik bilgisini konu bolumune takip numaranızı ekleyerek [email protected] mail adresine iletiniz. Soru ve talepleriniz için 444 0 040 nolu telefonu arayabilirisiniz"
(Aramada çıksın diye Türkçe karakter kullanmadan orijinal bozuk haliyle atıyorum modlar düzeltmezse sevinirim)
Eki Görüntüle 303013

1. normal yol;
Konu bölümüne sadece takip numarasını ekleyip alta T.C. kimlik numarası: 12345678901.
İçerik bilgisi: 1 adet X ürünü a markası b model C model kodu.
Örnek mail;
Eki Görüntüle 303014

2. ve daha sağlam yol.
444 0 040 numarasını arayıp. Söylenenleri dinleyerek, önce gümrük departmanına bağlanmak için 3'e basıp. Sonra bireysel ve ticari olmayan ürünleriniz için kategori 3 kapsamındaki gümrük işlemleri için 2'e basıp müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra sizden 10 haneli "gönderi takip numaranızı" istiyor. Ondan sonra adınızı sorup "T.C. kimlik numaranızı" ve telefon numaranızı alıp, ürünün ne olduğunu soruyor. Gerekli bilgileri verdikten sonra özel ödeme ve belge işlemi varsa (normal %20 vergi hariç) sizi ona göre yönlendiriyor. Özel bir durum yoksa bilgilerinizi gerekli yerlere girip işleminiz tamamlanmış oluyor. Normal şartlarda bu olaydan 1 gün sonra gümrük işlemleri tamamlanıp ilinize göre gidecek kargo firmasına genelde Aras Kargo ürün teslim ediliyor.

Merak edenlere ne zaman olacağını tahmin etmek isterseniz örnek takip bilgileri atıyorum. Burada yazan saat Türkiye saatine göre oluyor.
Eki Görüntüle 303016

Eki Görüntüle 303017

Ben bugün sipariş verdim. Bazı siparişlerde vergi ücretini istiyormuş DHL sende de oldu mu?

Ben bugün sipariş verdim. Bazı siparişlerde vergi ücretini istiyormuş DHL sende de oldu mu?
Neler oldu merak ettim yuko hocam

Amazon.com'dan ürün aldığınızda hızlı kargo seçerseniz ürün DHL Express ile geliyor. Kargo takip kısmında ''Gönderi gümrüğe tabidir'' durumuna geldiğinde DHL Expressten şöyle bir SMS geliyor. ''Gumruk cekim islemlerini tamamlamak için TC Kimlik Numaranızı ve eksiksiz dogru icerik bilgisini konu bolumune takip numaranızı ekleyerek [email protected] mail adresine iletiniz. Soru ve talepleriniz için 444 0 040 nolu telefonu arayabilirisiniz''
Eki Görüntüle 303013

1. Normal Yol;
Konu bölümüne sadece takip numarasını ekleyip alta TC Kimlik Numarası: 12345678901
İçerik Bilgisi: 1 Adet X ürünü A markası B model C model kodu.
Örnek mail;
Eki Görüntüle 303014

2. ve Daha Sağlam Yol
444 0 040 Numarasını arayıp. Söylenenleri dinleyerek, önce gümrük departmanına bağlanmak için 3'e basıp. Sonra Bireysel ve Ticari olmayan ürünleriniz için kategori 3 kapsamındaki gümrük işlemleri için 2'e basıp müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra sizden 10 haneli ''Gönderi Takip Numaranızı'' istiyor. Ondan sonra adınızı sorup ''TC Kimlik Numaranızı'' ve Telefon numaranızı alıp, ürünün ne olduğunu soruyor. Gerekli bilgileri verdikten sonra özel ödeme ve belge işlemi varsa (normal %20 vergi hariç) sizi ona göre yönlendiriyor. Özel bir durum yoksa bilgilerinizi gerekli yerlere girip işleminiz tamamlanmış oluyor. Normal şartlarda bu olaydan 1 gün sonra gümrük işlemleri tamamlanıp ilinize göre gidecek kargo firmasına genelde Aras Kargo ürün teslim ediliyor.

Merak edenlere ne zaman olacağını tahmin etmek isterseniz örnek takip bilgileri atıyorum. Burada yazan saat türkiye saatine göre oluyor.
Eki Görüntüle 303016

Eki Görüntüle 303017
Üstadım smsde de belirtilen doğru belgelerden kastedilen nedir ? Bu belgenin linki var mı ? Yakın zamanda bende muhatap olacağım sanırım önden atayım ki işler hızlı yürüsün..

Son düzenleme:
Neler oldu merak ettim yuko hocam.

Üstadım SMS'de de belirtilen doğru belgelerden kastedilen nedir? Bu belgenin linki var mı? Yakın zamanda bende muhatap olacağım sanırım önden atayım ki işler hızlı yürüsün.

Kesinlikle endişe etmene gerek yok Amazon her türlü işlem ücretini (Vergiler dahil) ekliyor son fiyatına. Hiç işlemlerle uğraşmıyorsun normal yurtiçinde nasıl sipariş veriyorsan bunda da öyle oluyor. Siparişi teslim aldığımda 13 EURO iade ettiler Gümrük işlemlerinden arta kaldı diye.

Kesinlikle endişe etmene gerek yok Amazon her türlü işlem ücretini (Vergiler dahil) ekliyor son fiyatına. Hiç işlemlerle uğraşmıyorsun normal yurtiçinde nasıl sipariş veriyorsan bunda da öyle oluyor. Siparişi teslim aldığımda 13 EURO iade ettiler Gümrük işlemlerinden arta kaldı diye.
Cevabın için teşekkürler. Ben newegg ile alışveriş yaptım kargo DHL ile geliyor bakalım neler olacak..

Geri
Yukarı