Amazon'dan Kutusu açılmış kulaklık iadesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

SeverusSnape.

Kilopat
Daha fazla  
Amazon.com: Beats Mixr On-Ear Headphone - Black: Electronics

Bu ürünü aldım 10 gündür bende. İade etmeyi düşünüyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim. Kutusu açılmış, herhangi bir hasar, çizik olmayan bu ürünü geri alırlar mı? Para iadesi yaparlarken vergisi içinde oluyor mu? Bu ürünü iade etmemde benim bir maddi zararım olur mu? Hangi kargoya verebilirim?

Ürün iadesi mevcuttur. Evet, iade edebilirsiniz. Site ile irtibata geçip ürününüzün tüketici hakları gereği iade süreniz var olduğundan almaları kesindir. Zaten Amazon'dan almışsınız orada böyle bir problem ile karşılaşmazsınız. İrtibata geçip ürün kodu ile iade talebi oluşturuyorsunuz. Kargo ücretini PTT ile gram hesabı olarak yapabilirsiniz. ÖR: 500 GR için 17.75 TL gibi bir ücret mevcuttur. Bunu siz karşılarsınız. Fakat bu ücret Çin için. Avrupa yada Amerika için PTT ne istiyor bilmiyorum. Gidince öğrenebilirsiniz. Vergi iadesi almazsınız, Amazon tarafından bu karşılanmaz çünkü o para artık devlettedir. Türkiye'de vergi iadesi terimini duymuş olmalısınız. İşte bu kategoride siz yer alıyorsunuz. Vergi iadesi alıyorsunuz. Eskiden bu yıllıktı. Şu anda vergi iadesi için talep formu oluşturuyorsunuz. Yani paranız devlette kalmıyor onu da alıyorsunuz ama malum biraz uzun sürebilir belki çok kısa, Türkiye'yi bu konuda tam çözemedim. Yada borçtan düşürüyorlar yoksa borç hesabınıza yatıyor para.

Unutmadan ürünün açılıp açılmadığını net bir şekilde belirtmelisiniz. Detayları Amazon ile paylaşın. Zaten her halükarda alacaklardır ama yinede dürüst olun. "Kaliteyi" su istimal etmeyelim değil mi? (=

Ürün iadesi mevcuttur. Evet, iade edebilirsiniz. Site ile irtibata geçip ürününüzün tüketici hakları gereği iade süreniz var olduğundan almaları kesindir. Zaten Amazon'dan almışsınız orada böyle bir problem ile karşılaşmazsınız. İrtibata geçip ürün kodu ile iade talebi oluşturuyorsunuz. Kargo ücretini PTT ile gram hesabı olarak yapabilirsiniz. ÖR: 500 GR için 17.75 TL gibi bir ücret mevcuttur. Bunu siz karşılarsınız. Fakat bu ücret Çin için. Avrupa yada Amerika için PTT ne istiyor bilmiyorum. Gidince öğrenebilirsiniz. Vergi iadesi almazsınız, Amazon tarafından bu karşılanmaz çünkü o para artık devlettedir. Türkiye'de vergi iadesi terimini duymuş olmalısınız. İşte bu kategoride siz yer alıyorsunuz. Vergi iadesi alıyorsunuz. Eskiden bu yıllıktı. Şu anda vergi iadesi için talep formu oluşturuyorsunuz. Yani paranız devlette kalmıyor onu da alıyorsunuz ama malum biraz uzun sürebilir belki çok kısa, Türkiye'yi bu konuda tam çözemedim. Yada borçtan düşürüyorlar yoksa borç hesabınıza yatıyor para.

Unutmadan ürünün açılıp açılmadığını net bir şekilde belirtmelisiniz. Detayları Amazon ile paylaşın. Zaten her halükarda alacaklardır ama yinede dürüst olun. "Kaliteyi" su istimal etmeyelim değil mi? (=
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Siteyle iletişime geçtim iade işlemini onaylamışlar. Eğer sadece kargo parası zararına uğrayacaksam düşünmeden gönderirim. Korkum vergiyle ilgili bir sıkıntı yaşarmıyım. İade ettiğimi vergi dairesine nasıl kanıtlayacağım.

Son düzenleme:
Aldığınız ürünün bir belgesi sizde elbette ki mevcuttur. Mail olarak yada fatura olarak olmalı. Bir kopyası işinizi görecektir. Gelir İadesi Başkanlığı ile mümkün fakat bu işin E-Devlet üzerinden de yapılabileceğini bilmelisiniz.

Belirtmeyi unutmuşum. Amazon, eğer ki faturada vergi olarak ayrıca bir kesinti yapmış ise yani bu yöntem ile almış iseniz vergi iadesini 60-90 gün arasında Amazon tarafından iade alabiliyorsunuz.

Aldığınız ürünün bir belgesi sizde elbette ki mevcuttur. Mail olarak yada fatura olarak olmalı. Bir kopyası işinizi görecektir. Gelir İadesi Başkanlığı ile mümkün fakat bu işin E-Devlet üzerinden de yapılabileceğini bilmelisiniz.

Belirtmeyi unutmuşum. Amazon, eğer ki faturada vergi olarak ayrıca bir kesinti yapmış ise yani bu yöntem ile almış iseniz vergi iadesini 60-90 gün arasında Amazon tarafından iade alabiliyorsunuz.
Ben Ptt ye gittim, iade için yolluyordum ki. Oradaki arkadaş eğer vergiyi gümrük aldıysa parayı geri almanız mümkün değil diyor. Ürünün türkiye'ye giriş esnasında o para geri alınamacak şekilde devlete verilir diyor. Öyle olunca kafam karıştı ve yollamadım. İşin aslını tam biliyormusunuz? Amazonla iltibata geçtim, sadece kulaklık parasını geri ödüyolar.

Son düzenleme:
Hayır! Amazon 60-90 gün içinde vergileri iade ediyor. Bu zaten yazılı olarak var. Amazon "vergiyi ödemiyoruz" dememesi lazım. Ayrıca geri verilmeyecek şekilde vergi almakta nedir? Öyle bir dünya yok. Olmayan şeyden vergi alınmaz. Dediğim gibi en kötü ihtimal "vergi iadesi" ile alabilirsiniz ama alırsınız. Ne tür bir yetkili ile konuştunuz bilmiyorum ama para devlette kalır diye bu durum yok. Öyle bir kuralda yok, yazılı madde de yok.

Sizin yapmanız gereken ürünü göndermeniz zaten vergiyi hemen alamazsınız. Yani vergiyi almak için beklerseniz 3 ay kadar beklemeniz gerekiyor. 3 ay içinde de ürünü iade edemezsiniz. Siz hemen almayı bekliyorsunuz herhalde.
Amazon ile tekrar görüşün, "60 günlük (iş) süreçte vergi işlemlerini yaptığınız yazıyor" deyin. Vergi iadesi mümkündür.

Bu arada ürünün Türkiye gönderimi kalkmış belki bu durumdan dolayı bir sıkıntı yaşanmış olabilir. Alışveriş bilgilerinizi detaylı bir şekilde vererek bu durumu sonlandırabilirsiniz.

Son düzenleme:
Hayır! Amazon 60-90 gün içinde vergileri iade ediyor. Bu zaten yazılı olarak var. Amazon "vergiyi ödemiyoruz" dememesi lazım. Ayrıca geri verilmeyecek şekilde vergi almakta nedir? Öyle bir dünya yok. Olmayan şeyden vergi alınmaz. Dediğim gibi en kötü ihtimal "vergi iadesi" ile alabilirsiniz ama alırsınız. Ne tür bir yetkili ile konuştunuz bilmiyorum ama para devlette kalır diye bu durum yok. Öyle bir kuralda yok, yazılı madde de yok.

Sizin yapmanız gereken ürünü göndermeniz zaten vergiyi hemen alamazsınız. Yani vergiyi almak için beklerseniz 3 ay kadar beklemeniz gerekiyor. 3 ay içinde de ürünü iade edemezsiniz. Siz hemen almayı bekliyorsunuz herhalde.
Amazon ile tekrar görüşün, "60 günlük (iş) süreçte vergi işlemlerini yaptığınız yazıyor" deyin. Vergi iadesi mümkündür.

Bu arada ürünün Türkiye gönderimi kalkmış belki bu durumdan dolayı bir sıkıntı yaşanmış olabilir. Alışveriş bilgilerinizi detaylı bir şekilde vererek bu durumu sonlandırabilirsiniz.
Ben size amazonla konuşmalarımı atayım. İngilizcem iyi olamadığı için belkide doğru anlamadım. Kulaklığı 273$'a aldım. Bunun 90$'i gümrük ve nakliye
Me: hi
Priyanka: Hello Özgür , my name is Priyanka. I'm here to help you today.
How may I help you today?
Me: headphone return a few questions
Priyanka: Sure Özgür, please go ahead with your query.
Me: How much return
Priyanka: Just to confirm, are you referring to "Beats Mixr On-Ear Headphone - Black"?
Me: yes
Priyanka: Thanks for the confirmation.
May I please confirm when have you processed the return for the headphone?
Me: I did not send
I need to know how much money will be given
Priyanka: Alright!
Me: 273$ I paid . the return? how much?
Priyanka: I'd like to let you know that as this will be an international return shipping, you will have to pay for the return shipping charges.
Me: okey ne problem
no problem
Priyanka: However, I'm sorry that I would not be able to provide you with an exact amount of the return shipping fees.
Me: shipping is not important
180$ headphone fee. 90$ customs and shipping is it correct?
That was when buying?
Priyanka: Yes
You're correct Özgür.
However, please be assured that the return shipping charges may vary while returning the item.
Me: customs money quite high . I was wondering . Can I get it?
Priyanka: Are you referring to a refund of return shipping charges?
Me: I at least. 250-260$ fee I want a refund
Is it possible?
Priyanka: I'd have loved to do that for you Özgür , however please be assured that we do not offer a refund for the International shipping charges of return shipping charges due to policy restrictions.
Me: you just. headphone price. 180$ return is it correct?
Priyanka: Yes, once we received the item you returned we will issue a refund to you excluding the return shipping charges for the item.
I've confirmed that, once we receive the item, we will issue a full refund to you, however when you will go to the carrier to return the item, they will ask you to pay for the return shipping charges for the item, which you'd have to pay to return the item to us.
I hope that works for you Özgür.
Me: return shipping charges 90$ is it correct? this money burned
If I send I hurt 90$-100$ is it correct?
I do not know english very well
Priyanka: That's alright!
Özgür , I'm really for the inconvenience, however you have to pay for the shipping charges for your item due to the International address you've ordered the package to.
In this case, we apologize that we could not help you with the refund of the shipping charges, as we're not allowed to do so for your international order.
Me: okey thanks
Priyanka: You're welcome.
I appreciate your understanding in this case.
Is there anything else I can assist you with today?
Me: no

Son düzenleme:
Bakın, size daha öncede söylediğim gibi. Ürünün direk ücretini verirler. Siz hala emrivaki yaparak ben 260$ para istiyorum diyorsunuz (Haraç mı kesiyorsunuz (= ) Size; bu nakliye ücretlerinin değişkenlik gösterdiğini, uluslararası sistemin korunması açısından kendi ülkenizin ulaşım ücretlerinin geçerli olacağını söylüyor. Size bu ücretlerin karşılanmayacağını söylüyor. Bunun nedeni U.S içerisinde gündelik kargo ücret 8$ iken TR'de bu rakam 2$. Amerikalıya göre normal gelirken Türkiyeli için 8$ yüksek gelir. Ya bu tamamen kullanıcıların iyiliği için yapılmış, uluslararası sistemin bozulmaması için yapılan bir sistem. Sizin sorunuz direk vergi ile olmalı.

Tekrar ve son kez söyleyeyim size (=
"Vergilendirme ülkeler bazında değişik olduğundan ve hatta Perakende İhracat/Tax Free sisteminin var olduğundan dolayı evet, vergi iadesi alabiliyorsunuz. Bu süreç ithalat durumlarından dolayı ve uzun sürmekte. Yani size hemen alma peşindesiniz. 2 ülkenin sistemini karşı karşıya getiren bir durumun içine sokuyorsunuz. Sizler gibi bir çok insanın olduğunu düşünün? Ülkelerde ve şirketlerde vergi açığı durumu oluşacaktır.

Bunu daha öncede belirttim;
"Vergi iadesini hemen alma yada hızlı alma gibi bir durumunuz söz konusu değildir."

Ayrıca anladığım kadarıyla sizin sıkıntınız para. Madem hızlı bir şekilde paraya ihtiyacınız var satın gitsin. Zaten sıfır kulaklığı, fatura ile sattığınız zaman harcadığınız parayı alabilirsiniz. Hatta belki aldığınız ücretten fazla para bile alabilirsiniz Türkiye'de. Yani niye bu kadar zorladınız olayı anlamadım. Ürünü TR fiyatı zaten 700 lira siz 819 liraya almışsınız. Koyun ilanı 800 liraya ne fark eder? 20-30 lira kargo ücreti de vermezsiniz paranız cebinizde kalır. Ha Amazon vermiş ha Ahmet, Mehmet. Bu gibi durumlarda biz direk satışa koyarız. Çünkü vergi işi uzun sürüyor. Kargo ücretleri, vergileri vs. iade her zaman zararlıdır. Koyun internete satılsın. Kafanız rahat olsun. ( Zaten ilanı açmışsın herhalde? Sevgili Özgür Özbakan :D )

Ve son bir dipnot: Gerekli uluslararası alışveriş mevzuatlarına hakim değilseniz, iletişim kurmakta zorluk çekiyorsanız, gümrük, vergi, lojistik işleyişlerini bilmiyorsanız LÜTFEN! Yurt dışı alışverişlerini yapmayınız.

Saygılar.

Son düzenleme:
Bakın, size daha öncede söylediğim gibi. Ürünün direk ücretini verirler. Siz hala emrivaki yaparak ben 260$ para istiyorum diyorsunuz (Haraç mı kesiyorsunuz (= ) Size; bu nakliye ücretlerinin değişkenlik gösterdiğini, uluslararası sistemin korunması açısından kendi ülkenizin ulaşım ücretlerinin geçerli olacağını söylüyor. Size bu ücretlerin karşılanmayacağını söylüyor. Bunun nedeni U.S içerisinde gündelik kargo ücret 8$ iken TR'de bu rakam 2$. Amerikalıya göre normal gelirken Türkiyeli için 8$ yüksek gelir. Ya bu tamamen kullanıcıların iyiliği için yapılmış, uluslararası sistemin bozulmaması için yapılan bir sistem. Sizin sorunuz direk vergi ile olmalı.

Tekrar ve son kez söyleyeyim size (=
"Vergilendirme ülkeler bazında değişik olduğundan ve hatta Perakende İhracat/Tax Free sisteminin var olduğundan dolayı evet, vergi iadesi alabiliyorsunuz. Bu süreç ithalat durumlarından dolayı ve uzun sürmekte. Yani size hemen alma peşindesiniz. 2 ülkenin sistemini karşı karşıya getiren bir durumun içine sokuyorsunuz. Sizler gibi bir çok insanın olduğunu düşünün? Ülkelerde ve şirketlerde vergi açığı durumu oluşacaktır.

Bunu daha öncede belirttim;
"Vergi iadesini hemen alma yada hızlı alma gibi bir durumunuz söz konusu değildir."

Ayrıca anladığım kadarıyla sizin sıkıntınız para. Madem hızlı bir şekilde paraya ihtiyacınız var satın gitsin. Zaten sıfır kulaklığı, fatura ile sattığınız zaman harcadığınız parayı alabilirsiniz. Hatta belki aldığınız ücretten fazla para bile alabilirsiniz Türkiye'de. Yani niye bu kadar zorladınız olayı anlamadım. Ürünü TR fiyatı zaten 700 lira siz 819 liraya almışsınız. Koyun ilanı 800 liraya ne fark eder? 20-30 lira kargo ücreti de vermezsiniz paranız cebinizde kalır. Ha Amazon vermiş ha Ahmet, Mehmet. Bu gibi durumlarda biz direk satışa koyarız. Çünkü vergi işi uzun sürüyor. Kargo ücretleri, vergileri vs. iade her zaman zararlıdır. Koyun internete satılsın. Kafanız rahat olsun. ( Zaten ilanı açmışsın herhalde? Sevgili Özgür Özbakan :D )

Ve son bir dipnot: Gerekli uluslararası alışveriş mevzuatlarına hakim değilseniz, iletişim kurmakta zorluk çekiyorsanız, gümrük, vergi, lojistik işleyişlerini bilmiyorsanız LÜTFEN! Yurt dışı alışverişlerini yapmayınız.

Saygılar.
Dışardan pazarlık yapıyo gibi görünüyor olabilir. Bakın ben sadece karşımdakiyle iletişim kurmaya çalıştım. Bunuda fiyat örnekleriyle verirsem kolay anlaşırız diye düşündüm. Yanlış olabilir. Haraç kesmek felan bunlar benim değil sizin düşündükleriniz. Benim sıkıntım para değil. Geç yada erken gelmeside değil. Sahibinden'e koydum zaten ama bu kişisel bir ürün ve pahalı. Elde kalma olasılığı yüksek. 20-25 günüm kaldı Amazona ulaştırmam için. Acelem sadece bu yüzden. Ayrıca Bu kulaklık(siyah renk) Türkiyede benim aldığım fiyata(780TL) bulursanız size hediye edicem. Niye iade ediyorsunuz ozaman diye sorucaksınız. Studio için aldım fakat planlar aksadı. Yoksa çok tatmin edici bir kulaklık.

Ben yurt dışı alışverişlerine sıcak bakıyorum ve şu an bu sistemi öğrenmem benim yararıma, çünkü alışveriş yapma olasılığım yüksek. Yani hocam demirden korkup trene mi binmeyelim :) Sonuçta on numara müşteri hizmetleri var. İletişim ben kuramıyorsam yanımdakinden yardım isterim. Bende HERKES'e öneriyorum, çünkü hiç bir şey bilmenize gerek yok ve sizi asla madur etmeyen bir site :)
Şu an ben madur olmadım mesela :)

Saygılar.

Yardımınız için teşekkürler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı