Amazon'un "Ürünü iade etmenize gerek yok. Para iadeniz işleme alındı." mesajı

Egoistt

Hectopat
Makaleler
3
Öncelikle iyi forumlar.

Bu sabah yaşadığım bir olaydan bahsetmek istiyorum. 25.08.2021 tarihinde (3 gün önce) amazon.com.tr üzerinden hediyelik olarak bilgilendirici, hoş bir çocuk kitabı satın aldım. Bugün öğle saatlerinde Kolaygelsin tarafından elime ulaştı. Burada değinmek istiyorum, gerçekten büyük bir kâğıt israfı söz konusu. Önceki kitap siparişimi gayet güzel bir karton zarfla yollamışlardı. Bu seferse kitabın ortalama 10 katı bir kutuda içerisi tamamen geri dönüşümlü kâğıt dolu gönderdiler. Elbette, karşılıklı olarak geri dönüşüme ayırmamız bekleniyor fakat bu gerçekten de abartıydı.

Konuya dönecek olursak, kitap oldukça iyiydi fakat istediğim yaş grubunun altındaydı. Ben de bunu düşünerek iade talebi açtım. İade nedeni olarak kitabın ürün açıklamasına uymamasını gösterdim. Baskı uzunluğu bölümünde 256 sayfa verilmişti, kitapsa bunun %10'u kadardı.

Bunun üzerine "ürünü iade etmenize gerek yok. Para iadeniz işleme alındı." şeklinde bir uyarı verildi. Benzer olaylara rastlamıştım fakat bu gerçekten de büyük bir jest. Alışkın olmadığım için hala şaşkınım.

Ne yani? Tüketici hakem heyetine başvurmak yok, davalarla uğraşmak yok, dilekçeler doldurmak yok, şikâyet sitelerinde kötülemek yok, 10 kez müşteri hizmetlerini aramak yok. Bir Türk olarak bu durum beni derinden etkiledi.

Şaka yapıyorum bu arada, çok uzun zamandır Amazon kullanıcısıyım. Hiçbir siparişimde en ufak bir sorunla karşılaşmadım, iade süreçleri de dahil.

Siz de kendi deneyimlerinizden bahsedin lütfen, bilgilendirici bir konu olsun.

Son düzenleme:
Şarj kablosu aldım ve bozulduğu için iade etmek istedim. Bende de aynısı oldu. Özet olarak düşük maliyetli ürünlerin para iadesini siz ürünü iade etmenize gerek kalmadan yapıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı