AMD 5600X voltaj düşürme

Kara Elf

Hectopat
Merhaba işlemcinin voltajını düşürerek ısınma sorununun önüne geçmek istiyorum. Termal macun sürülü ama şu an takılı olan fanı çok kötü. BIOS ayarına girince insanlarda çıkan değer bende çıkmıyor nasıl voltaj düşürebilirim. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Bilgisayar boştayken 60 derece sıcaklığında oluyor.
  • EVGA 600W2 600W 80+ whıte.
  • Xigmatek EN42296 Apache Plus.
  • NZXT H510 Elite.
  • Gigabyte GeForce RTX 3060.
  • G.Skill 8 GB Ripjaws V 3600MHz CL18.
  • AMD Ryzen 5 5600X.
  • Gigabyte B450M S2H.

6f845d355b34bcbd3d35da14da4bac4c.jpeg

795607f1004a3caaa0d487fbfb9d98ff.jpeg

Oncelikle PBO kapatilip Auto OC de deaktif edildikten sonra manuel ayarlar ile UV dedigimiz 4.2GHz 1.2v sabit ayarlarinda dengeli olarak kullanabilirsin islemcini. Ben 1 senedir bu sekilde guzel isi degerleri alarak kullanıyorum.

Oncelikle PBO kapatilip Auto OC de deaktif edildikten sonra manuel ayarlar ile UV dedigimiz 4.2GHz 1.2v sabit ayarlarinda dengeli olarak kullanabilirsin islemcini. Ben 1 senedir bu sekilde guzel isi degerleri alarak kullanıyorum.
Hocam PBO dediğiniz ayarı internette arattırdım ve bir karşılığını bulamadım belki problem bendedir. Söylediğiniz ayarların bir resimli veya videolu bir rehberi var mıdır? Bilgisayardan anlayan biri değilim o yüzden elim ayağım dolaşıyor. Teşekkürler yine de.

Ekleme: Anakartta sadece Core Performance Boost adlı bir özellik var aylar önce bu forumda ki arkadaşlar sayesinde kapatmıştım kontrol ettim halen kapalı.

AMD Ryzen Master uygulaması üzerinden de yapabilirsiniz voltaj ayarını.
Hocam voltaj değerini düşürmüştüm ama sıcaklık konusunda bir etki olmamıştı belki bende bir sorun vardır diye tekrardan ayarları varsayılan yapıp programı kaldırmıştım.

PC basinda degilim maalesef. PBO aslinda AMD'nin akilli ve otomatik OC ozelligi. 2. Ekran goruntunde frekansi 4.2 voltaji da 1.2 yapinca sanirim sabitlemis olacaksin degerleri. Kaydedip sistemi yeniden acinca gorev yoneticisine gelip CPU performans kisminda kac GHZ de sabitlendigini gorursun. Eger 4.2 sabitse basarmissin demektir. Sikinti yasarsan eger yine BIOS'tan ayari eski haline getirirsin.

Geri
Yukarı