Ryzen 5 1600X Voltaj Düşürme

Rhysmt

Decapat
Arkadaşlar merhaba, aklım uzun zamandır buna takılıyordu ancak düzgün bir makale bulamadım. Ancak bugün bir şey keşfettim bilenleriniz elbette vardır, ben yeni öğrendim.
AMD Ryzen™ Master Utility for Overclocking Control | AMD

Bu program sayesinde uzun süredir düşürmeye çalıştığım işlemci voltajını düşürdüm. Ya da ben öyle zannediyorum...
Bilenleriniz yardımcı olmak isteyenleriniz ya da benim gibi BIOS'dan düşürmeyi bilmiyorsanız bu program işinize yarayabilir.
Ben Ryzen 5 1600X işlemci kullanıyorum ve işlemci voltajını 1.3v sabitledim. Sıcaklık konusunda 4-5 derecelere varan bir oran gözlemledim.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha aşağı voltajları da deneyebilirsiniz. Kalıcı olarak yapmak için BİOS daha iyi bir yöntem. Tabi acemi olanlar için bu programda iş görüyor. ASUS B350 anakart ile Ryzen 1200 işlemciyi 1.22 voltaj ile 3.7 GHZ kullanıyordum. AMD anakartların gereksiz yüksek voltaj vermelerine zaten anlam veremiyorum.

Aynı işlemciye sahibim fakat neden bu işlemi yaptığınızı merak ettim. Stres testlerimde 65 dereceden yukarısını görmedim 4.0GHZ ile. Soğutucunuz kötü olduğu için mi? Yoksa otomatik hız aşırtma yapmasını istemediğiniz için mi yaptınız?

Aynı işlemciye sahibim fakat neden bu işlemi yaptığınızı merak ettim. Stres testlerimde 65 dereceden yukarısını görmedim 4.0GHZ ile. Soğutucunuz kötü olduğu için mi? Yoksa otomatik hız aşırtma yapmasını istemediğiniz için mi yaptınız?
Ben bu işlemci tipinin hatalı olduğunu düşünüyorum. İşlemciyi programdan takip ederken bile işlemci saniyelik bir oranda o kadar kısa zaman da oluyor ki 29 dereceden aniden 39 dereceye yükseliyor. Üstelik Ryzen Master haricinde çalışan bir program da yok bu zamanında da böyle olduğu için sürekli aklımı kurcalardı. Bende voltajdan olduğunu düşündüm. Hızını ve voltajını sabitledim.

Daha aşağı voltajları da deneyebilirsiniz. Kalıcı olarak yapmak için BİOS daha iyi bir yöntem. Tabi acemi olanlar için bu programda iş görüyor. ASUS B350 anakart ile Ryzen 1200 işlemciyi 1.22 voltaj ile 3.7 GHZ kullanıyordum. AMD anakartların gereksiz yüksek voltaj vermelerine zaten anlam veremiyorum.
Dostum acaba BİOS dan nasıl düşürebileceğimi söyler misin ? Anakart Gigabyte B450m

CPU voltaj kısmından yapacaksın. AUTO olarak 1.35 görünüyorsa kademeli olarak önce 1.32 dene. Test ettikten sonra bir sıkıntı yoksa 1.,30 ve daha altını deneyerek doğru voltajı bulabilirsin. Daha önce yapmadıysan BİOS'dan öncelik ile videoları izleyip öyle denemelere başla. Her anakartın ve işlemcinin voltaj değerleri farklı olur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı